112’ye Gelen Çağrıların Yüzde 98’i Asılsız

112’ye Gelen Çağrıların Yüzde 98’i Asılsız
Mardin İl Sağlık Müdürü Mehmet Derviş yaptığı açıklamada, 112 Acil Çağrı Merkezi'ne gelen aramaların yüzde 98'inin asılsız olduğunu belirtti.

Mardin İl Sağlık Müdürü Mehmet Derviş, 112 Acil Çağrı Merkezi'ne gelen aramaların yüzde 98'inin asılsız olduğunu kaydetti.

Sağlık Bakanlığı'nca Mardin'e gönderilen 7 tam donanımlı ambulans hizmete sunuldu. Mardin İl Sağlık Müdürlüğü bahçesinde yapılan devir teslim törenine Mardin Vali Yardımcısı Tolga Kamil Ersöz, Halk Sağlığı Müdürü Saffet Yavuz, Sağlık Müdürü Mehmet Derviş ve ambulans sürücüleri katıldı. Törende konuşan Derviş, 7 gün 24 saat vatandaşların acil sağlık ihtiyaçlarını karşılamayı görev alanı bilen 112 acil sağlık hizmetleri birim ve çalışanlarının her yıl hizmet alanlarındaki istasyon ve ambulans sayılarını arttırarak, eğitimlerle çalışanlarını daha yetkin kılarak daha iyi hizmet vermeyi hedeflediğini kaydetti.

Kentsel vakaların yüzde 93'üne ilk 10 dakikada, kırsal vakaların da yüzde 94'üne ilk 30 dakikada ulaşım başarısı gösterdiklerini ifade eden Derviş, "İlimizde şuanda 26 tane istasyonumuz var. 41 ambulansla hizmet vermekteyiz. Bu hizmeti 365 eğitimli personelimizle vermekteyiz. İnşallah bizim hedefimiz daha güzel başarılara imza atmaktır" dedi.

"ÇAĞRILARIN YÜZDE 98'İ FASON"

2015 yılında komuta kontrol merkezi çağrı karşılama ekibince yaklaşık 2 milyar çağrının karşılandığını belirten Derviş, bunun sadece yüzde 2'inin doğru olduğunu söyledi. Derviş, "2105 yılında 2 milyona yakın çağrı karşılamışız. Bu çağrılardan 38 bine yakın vakaya çıkmışız. 2 milyon çağrıya karşılık 38 bin gerçek vaka var. Bize gelen çağrıların yüzde 2'si gerçek çağrıdır. Yüzde 98'i de fason, yalan çağrıdır. Halkımızın bu konuda daha duyarlı olmasını diliyoruz" diye konuştu.

Mardin'in tek kadın ambulans sürücüsü Gülsever Çıray ise yeni ambulanslarla vakaya daha kısa sürede ulaşabileceklerini belirtti. Vatandaşların kadın ambulans şoförüne alışmaya çalıştığını kaydeden Çıray, "Halk baya alıştı ama hala tepkiler oluyor bazen. Bakıp erkek mi kalmadı, bu işi bayan mı yapıyor gibi" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.