66 Yaşındaki Hasta Diyaliz Makinasından Kurtuldu

66 Yaşındaki Hasta Diyaliz Makinasından Kurtuldu
Aksaray'da haftada 3 gün, günde 4 saat diyaliz makinesine bağlı olarak yaşamını sürdüren Durmuş Dikyol diyaliz makinasından kurtuldu.

Aksaray'da haftada 3 gün, günde 4 saat hemodiyaliz makinesine bağlı olarak yaşamını sürdüren Durmuş Dikyol (66), Devlet Hastanesi Nefroloji Uzmanı Dr. Banu Diri'nin takip ve kontrolleri sonrasında diyaliz makinesinden kurtuldu.

Aksaray'da yaşayan Durmuş Dikyol (66) isimli hasta, 2009 yılından itibaren kronik böbrek rahatsızlığı nedeniyle hemodiyaliz makinesine bağlı olarak yaşamaya başladı. Haftada 3 gün, günde 4 saat Hemodiyaliz makinesine bağlı olarak yaşamını sürdüren Dikyol, Aksaray Devlet Hastanesi Nefroloji Uzmanı Dr. Banu Diri tarafından takip edilmeye başlandı. Hastanın diyet ve doktor önerilerine uyması sonucu böbrek rahatsızlığının azalmaya başlandığını fark eden Nefrolog Dr. Banu Diri, hastayı tamamen diyalize bağlı yaşamaktan kurtarmak üzere harekete geçti.

Kronik Böbrek Hastası Durmuş Dikyol'un takip ve kontroller sonrasında diyaliz makinesine bağlı kaldığı gün sayısı kademeli olarak önce haftada 2 seansa ve takip eden aylarda da haftada 1 seansa düşürüldü. 2016 yılının başında hastanın son kontrolleri yapılarak, laboratuvar sonuçları Dr. Banu Diri tarafından detaylıca değerlendirildi ve bundan sonra artık diyaliz ihtiyacının olmadığına, diyaliz makinesine bağlı olmadan da yaşamını sürdürebileceğine karar verildi.

Aksaray Devlet Hastanesi Nefroloji Uzmanı Dr. Banu Diri, Durmuş Dikyol'un diyaliz makinesine bağlı olmaksızın yaşamaya başladığını ve hastanın en son bir ay önce hemodiyalize girdiğini söyledi. Böbrek hastalarının doktor kontrolünden çıkmadan, diyetlerine uymaları ve ilaçlarını kullanmalarının çok önemli olduğunu söyleyen Dr. Banu Diri, "Durmuş bey, son dönem böbrek rahatsızlığı nedeniyle haftada 3 gün hemodiyalize bağlanarak yaşamını devam ettiren bir hastaydı. Kendisi son derece bilinçli ve farkındalığı da yüksek olan bir hastamızdı. Doktoru olarak benim önerilerime harfiyen uydu. Diyetine dikkat ederek, ilaçlarını zamanında ve düzenli olarak kullandı. Böbrek hastalarında doktor kontrolünden çıkmamak, diyetine uyup, ilaçlarını düzenli ve zamanında kullanması çok önemli. Durmuş bey de olduğu gibi diyaliz hastalarının arasında sürekli hemodiyalize bağımlı yaşamaktan kurtulup, normal hayatlarına dönme şansları yüksek olan hastalarımız bulunmaktadır" dedi.

Böbrek hastası Durmuş Dikyol'da yaşadıklarını anlatarak, "İkinci kez doğdum" dedi. 2009 yılından itibaren, haftada 3 gün, günde 4 saat diyaliz makinesine bağlı olarak yaşamını sürdürdüğünü beyan eden Durmuş Dikyol, "Diyaliz makinesine bağlı yaşamak kadar zor bir durum yok. Bayram seyran demeden, kar kış demeden bir elin kanda da olsa diyaliz makinesine bağlanmak zorundasınız. Ben bütün bu zorlukları yaşadım. Dr. Banu Diri'nin sayesinde diyaliz makinesine bağlı olarak yaşamaktan kurtuldum. Bu durum benim için bir mucize. Banu hanımın sayesinde ikinci kez doğdum. Artık hayatıma kısıtlama olmadan devam ediyorum. Başta Dr.Banu Diri olmak üzere, Aksaray Devlet Hastanesi Diyaliz Ünitesi hemşire ve çalışanlarına ve hastane yöneticilerine teşekkür ediyorum. Allah onlardan razı olsun" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.