Ankara Vahşetinin Perde Arkası Perde Arkası

Ankara Vahşetinin Perde Arkası Perde Arkası
4,5 Ayda Bombayı Taşımışlar

Ankara’da 29 kişinin yaşamını yitirdiği terör saldırısı sonrası tutuklanan Ahmet K.’nın ifadeleri ortaya çıktı.

Patlayıcı malzemeleri Diyarbakır’dan Ankara’ya getiren terör örgütü PKK üyesi Ahmet K.’nın savcılık ifadesine göre, saldırıda kullanılacak patlayıcının malzemeleri için hazırlık Ekim 2015’ten bu yana başlamış. Ahmet K., patlayıcıda kullanılacak malzemeleri Diyarbakır’dan Ankara’ya 4 ayda parça parça taşımış.

İfadesinde Ahmet K.’nın “Lice kırsalında buluştuğum PKK mensuplarından aldığım talimatlar doğrultusunda Ankara’ya giderek, Kutbettin O. ile görüştüm. Bana ‘Malzemeleri getireceğim yer hazır’ dedi.
Örgüt mensuplarının talimatı ile Kutbettin’e önce Adana’dan aldığım 150 kilogram gübreyi daha sonra örgütçülerin verdiği 15 kilogram ağırlığındaki naylona sarılı malzemeyi (bomba) götürdüm.

Bu malzemelerin bomba yapımında kullanılacağını bilmiyordum. Bilseydim bunu asla yapmazdım, pişmanım” dediği iddia edildi. Kurye Ahmet K.’nın bombanın hazırlanış sürecine ilişkin ifadesinde şunları söylediği öğrenildi:

ÖRGÜTÜN 20 TALİMATI

2012 yılından beri PKK-KCK terör örgütü ile irtibatlıyım. Diyarbakır’ın Lice İlçesi Çağdaş Köyü’nde örgüt üyeleriyle tanıştırıldım. Bunlar, köyümüzün arka tarafındaki askeri üst bölgesinin tam karşısındaki dağlık alanda faaliyet gösterirlerdi.

İlk etapta milis (örgütün şehir elemanları) olarak tanıdığım Nevzat ve Şirin ile tanıştım. Beni köyden çağırdıklarında gidiyordum. 2015’e kadar 20 talimatlarını yerine getirdim.

Bu sürede Salih ve Porsipi (PKK’nın Lice sorumlusu) ile de tanıştım. Ailemle Diyarbakır’da yaşıyordum. Çağırdıklarında köye gidiyordum.

KUTBETTİN’LE GÖRÜŞME

Ekim 2015’te Şirin, beni Yalaza Köyü’ne çağırdı. Örgütle irtibatımı Yalaza Köyü’nde yaşayan şahıs sağlıyordu. Telefonla iletişime geçerdik. Yalaza Köyü’ne ortağımın adına kayıtlı 45 B... plakalı araçla giderdim. Şirin ve Salih’le buluştum.

Salih’in üzerinde Kalaşnikof marka silah ile el bombaları vardı. Şirin, “Sana Ankara’dan birinin telefonu vereceğim. Ankara’ya gidip onunla görüşeceksin” dedi. Bana verilen kâğıtta Kutbettin ismi ve bir numara vardı. Arkadaşım Muharrem’le Kasım 2015’te Ankara’ya gelerek, Kutbettin’i aradım.

ŞANTİYEYE GİDİŞ

Kutbettin’e örgütün verdiği kâğıdı gösterdim. Ulus’ta bir kahvehanede görüştük. Sonra “Çalıştığım yere gidelim” dedi. Eskişehir Yolu’ndaki şantiyeye gittik, orada bana “Getireceğiniz malzemeler için yer hazır” dedi. Sonra Diyarbakır’a döndük.

CEYHAN’DAN GÜBRE

1 hafta sonra Yalaza Köyü’nde aynı yerde buluştuk. Şirin beni karşıladı, Salih de geldi. Kutbettin’le görüşmemi anlattım. “Şu an için sorun yok, ne zaman müsait olursan Kutbettin’e gübre götüreceksin” dedi.
Kasım ayının sonunda Muharrem’i aradım ve çocuğu ile birlikte Gaziantep-Adana’ya gittik. Ceyhan İlçesi’nde bir hırdavat esnafının yanına gittik. İçeri girince beni tanıdı, “3 torba (150 kilo) gübre lazım, limon bahçesine atacağım” dedim. Peşin ödeme yaptım, fatura almadım.

Sabah Ankara’ya gittik. Kutbettin’i aradım. Yarım saat sonra Kutbettin geldi. Kutbettin’in aracına binerek, çalıştığı inşaata geldik. Muharrem’e beni takip etmesini söyledim. Bagajdaki gübreleri Kutbettin’in aracına koyduk. Ertesi gün öğleye doğru Diyarbakır’a yola çıktık.

SUCUK, KAVURMAYLA KAMUFLE

3-4 gün sonra yine Şirin’le buluştum. Bu sırada Porsipi geldi. Üzerinde PKK-KCK terör örgütü mensuplarının giydiği elbise vardı, silahlıydı. Gübreleri teslim ettiğimi söyledim. Şirin, Porsipi ile görüştükten sonra, bana naylona sarılı ve bantlı şekilde 15 kilo civarında bir paket teslim edildi.

“Bunu Kutbettin’e götüreceksin” dediler. Arabanın bagajına koydum, “Ne var?” dedim. “Malzeme var, Kutbettin’e götür” dediler. Depoma koydum. 3 gün sonra Ankara’ya giderken dikkat çekmesin diye bagaja sucuk, kavurma, peynir ve pirinç gibi çok sayıda gıda maddesi koydum. Malzemeyi de bunların içine sakladım.

PARA ALMADIM, CEBİMDEN HARCADIM, PİŞMANIM

Örgütten para almadım, cebimden para harcadım. Ocak ayının ilk haftası Muharrem’i aradım, “Ankara’ya gidelim” dedim. Ankara’ya geldik. Sabah 08.00 sularında Kutbettin’i aradım. Ben, Kutbettin ve Muharrem, arka arkaya araçlarla inşaata gittik.

Orada kavurma ve gıda malzemeleri ile örgüt mensuplarının verdiği malzemeyi teslim ettim, alıp bagajına koydu. Sonra yine Diyarbakır’a geri döndük. Bana verilen bu malzemelerin bomba yapımında kullanılacağını bilmiyordum. Bilseydim bunu asla yapmazdım, pişmanım.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.