Antalya’ya Arap Baharı

Antalya’ya Arap Baharı
'Dünyanın En Zengin 100 Arap İşadamı" listesinde yer alan Kuveyt'in en büyük şirketlerinin sahibi Al-Kharafi Grup, yatırım için Antalya'ya geldi.
'Dünyanın En Zengin 100 Arap İşadamı" listesinde yer alan Kuveyt'in en büyük şirketlerinin sahibi Al-Kharafi Grup, yatırım için Antalya'ya geldi. Kuveytli yatırımcı aileye, Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin yaklaşık 2 milyar dolar yatırım bedeli bulunan Boğaçayı, Konyaaltı Sahili, Tünektepe ve Kruvaziyer Limanı projeleri tanıtıldı.

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA), Antalya Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde, ABD'li ekonomi dergisi Forbes'ın her yıl açıkladığı "Dünyanın En Zengin 100 Arap İşadamı" listesine defalarca giren ve Kuveyt'in en büyük şirketlerinin sahibi olan Al-Kharafi Grup, yatırım görüşmeleri için Antalya'ya geldi.

Rixos Dowtown Otel'de, Kharafi Group'un sahibi ailenin üyesi Eyad J M Al Kharafi ile üst düzey şirket yöneticilerinin yer aldığı toplantıya, Antalya Vali Yardımcısı Mestan Yayman, Büyükşehir Belediyesi Başkanı Menderes Türel, Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, ATSO Yönetim Kurulu üyeleri ile yatırımla ilgili kuruluş yetkilileri katıldı.

Kharafi Group'un sahibi ailenin üyesi Eyad J M Al Kharafi ile üst düzeydeki yöneticilerin katıldığı toplantıda, işbirliği ve ortak yatırım imkanları ele alındı. Programda 2015 yılında Türkiye'den ülkesi Kuveyt'e dönerken uçakta vefat eden ailenin en büyüğü Jassem Al Kharafi de anıldı.

"ANTALYA'YA YATIRIM YAPAN KAZANIR"

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalya'daki yatırım imkanlarının dünyadaki bir çok ülkeden çok daha avantajlı olduğunu vurguladı.

Antalya'nın son dönemde hem ulusal hem de uluslararası yatırımcıların gözdesi haline gelmeye başladığının altını çizen Başkan Türel, "Antalya'ya yatırımla Al Kharafi Grubun yakından ilgilenmesi kentin son yollardaki geliştiğinin göstergesidir. Antalya'ya yatırım yapan kazanır. Antalya dünyanın en önemli şehirlerinden biridir. Antalya'nın Birleşmiş Milletler güvenli şehir ağı içinde yer alması önemlidir" dedi.

Türel şöyle konuştu: "Türkiye'nin etrafında ateş çemberi olmasına rağmen, komşularında sıkıntılar olmasına rağmen ülkemizin istikrar adası olarak tanımlanması ve büyümesi çok önemlidir. Türkiye etrafındaki tüm olumsuz gelişmelere rağmen dünyanın adeta gıpta edilen ülkelerinden biridir. Bunu ziyaret ettiğim yurt dışı temaslarımda görüyorum. Geçen hafta Dünya Ralli Şampiyonası için Monaco'daydım. Yeniden Antalya'ya getirilmesi için girişimlerde bulundum. Ülkemiz için övgüler aldım. Türkiye ve Antalya istikrar adasıdır. Antalya güvenlik açsından dünyanın en gözde ve en güvenli şehridir. Bunu BM teyit etmiştir."

Başkan Türel, yabancılara Antalya'nın sadece ziyaret etmelerini değil yatırım yapmalarını da tavsiye etti.

Kharafi Group üyesi Eyad J M Al Kharafi, Antalya'nın yatırımcılar için önemli bir kent olduğunu belirterek, "Bundan 20 yıl önce Antalya arazi satın alma konusunda oldukça özel yatırım olanaklarına sahipti. O zaman yatırım fırsatlarını değerlendirmeyenler için bir kayıptı, zira Antalya 3'üncü yatırım yapabilecek nitelikte bir kentti. Türkiye'nin etrafında meydana gelen olayları da göz önünde bulundurduğumuzda bu yatırımcılara, yatırım yapmak için ikinci bir fırsat oluşturdu. Antalya'da yatırım fırsatlarını inceleyebileceğimiz için mutluyuz. Bir turumuz daha olacak. Bu yatırım fırsatlarını incelemekten memnuniyet duyacağız" dedi.

"BABASININ VASİYETİ GİBİ"

Eyad J M Al Kharafi, babası Jassem Al Kharafi'nin ölmeden önce son ziyaret ettiği ülkenin Türkiye olduğunu hatırlatarak, "Babam son ziyaretinde oldukça mutluydu. Türkiye'de yatırım yapmayı da düşünüyordu. Türkiye'den Kuveyt'e gittiği esnada Allah'ın rahmetine kavuştu. Bizler de merhum babamızın vizyonunda olduğu gibi bu ülkede yatırım yapmayı düşünüyoruz. İnşallah biz de burada yatırım yapabiliriz" ifadelerine yer verdi.

Kharafi'ye toplantı kapsamında, Boğaçayı, Konyaaltı Sahili, Kruvaziyer Liman ve Tünektepe Projeleri hakkında sunum yapıldı.

Sunumun ardından gazetecilere açıklamada bulunan Eyad J M Al Kharafi, Antalya'ya gelerek projeleri yerinde gördüklerini belirterek, ne kadar yatırım yapacaklarını projelerin ayrıntılarının ardından değerlendireceklerini kaydetti.

"ANTALYA'NIN PARÇASI OLACAKLAR"

Bir yatırımla Antalya'nın bir parçası olacaklarının altını çizen Kharafi, "Bu konunun üzerinde çalışacağız ve iletişime devam edeceğiz. Özellikle Boğaçayı Projesi ile ilgilendim. Takipçisi olacağım. Ama Arnavutluk ve Mısır'da yapacağımız yatırımları göz önüne alırsak, Antalya iyi bir yatırımı hak ediyor. İnceledikten sonra, kazanacağımız miktara göre yatırım miktarını arttıracağız" dedi.

"BAŞKA YATIRIMLARI DA VAR"

Antalya'ya ilk ziyareti olduğunu anımsatan Kharafi, "Proje alanlarını gezeceğiz. Kafamızda bazı yatırımlar var. Bu gezinin ardından bir değerlendirme yapıp, ondan sonra bir şeyler yapacağız. Boğaçayı projesi hiç şüphesiz çılgın bir proje. Ama biz bu tip projelere genelde birkaç ortakla giriyoruz. Bu kapsamda bir değerlendirme düşünüyoruz. Burada ana bir yapının olup, etrafında diğer yatırımcıların toplanması daha doğru olur. Bu da Antalya Büyükşehir Belediyesi gibi görünüyor. Onun etrafında toplanıp bu projeyi tamamlamak isteriz" diye konuştu.

"YATIRIM BEDELİ 2 MİLYAR DOLAR"

Başkan Türel ise Boğaçayı, Konyaaltı Sahili, Tünektepe ve Kruvaziyer projelerinin maliyetinin yaklaşık 2 milyar dolar civarında olduğunu belirtti.

Türel, aynı projeleri bir ay sonra dünyadaki uluslararası yatırımcılara da götüreceklerini belirtti.

"ŞİRKET HAKKINDA"

1965 yılında kurulan, daha çok inşaat, finans ve telekomünikasyon sektörlerinde faaliyet gösteren Kharafi Group'un yıllık cirosu bugün 10 milyar dolardan fazla. Kharafi Group, Kuveyt National Bank, Americana Kuwait, M A Kharafi and Sons Company (MAK), MAK Hospitality and Touristic Investmests başta olmak üzere 80'den fazla şirket, 25 ülkede 120 binden fazla çalışanıyla faaliyet gösteriyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.