Azeri Vekil İsmayilov Hocalı Katliamı Hakkında Konuştu

Azeri Vekil İsmayilov Hocalı Katliamı Hakkında Konuştu
Hocalı Katliamı'nda hayatlarını kaybedenler için yapılan anma etkinliklerine katılan Azeri Milletvekili Şahin İsmayilov: "Dünya Gerçek Bir Soykırım Görmek İstiyorsa Hocalı’ya Gelsin’’ şeklinde konuştu.

Üzerinden 24 yıl geçen Hocalı Katliamı'nda hayatlarını kaybedenler için yapılan anma etkinliklerinden biri de İstanbul Aydın Üniversitesi'nde gerçekleşti. Etkinliğe katılan Azerbaycan Milli Meclisi Milletvekili Şahin İsmayilov, "Sözde Ermeni soykırımını dünyanın bir takım ülkeleri tanıdı ancak gerçek soykırım görmek isteyenler Hocalı'ya gelsinler" dedi.

24 yıl önce Azerbaycan'ın Dağlık-Karabağ bölgesinde bulunan Hocalı kasabasında 613 Azeri, Ermeniler tarafından katledilmişti. Tarihe "Hocalı Katliamı" olarak geçen olayda ölenlerin 106'sı kadın, 83'ü ise çocuktu. Hocalı'da hayatını kaybedenler için yapılan anma etkinlikleri bu yıl da devam etti. İstanbul Aydın Üniversitesi'nin ev sahipliğinde gerçekleşen "Azerbaycan ve Türkiye'nin Ortak Sorunu: Hocalı'ya Adalet" anma programına Azerbaycan Milli Meclisi Milletvekili ve Azerbaycan Talebe Gençler Teşkilatı Başkanı Şahin İsmayilov, Azerbaycan Milli Meclisi Milletvekili Dr. Malahat İbrahimgizi, İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Mustafa Aydın, İstanbul Aydın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yadigar İzmirli, Yeni Azerbaycan Partisi Gençlik Kolu Başkanı Seymur Orucov, İstanbul Aydın Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şuayip Karakaş ile çok sayıda Türk ve Azeri öğrenci katıldı. Açılış konuşmaları ile başlayan anma töreni, gazeteci-yazar Handan Kayakökü tarafından hazırlanan "Hocalı Simfoniyası" videosu ile devam etti. Tören bitiminde ise kampüs bahçesinde, Azeri öğrencilerin hazırladığı "Hocalı İçin Adalet" flasmobu gerçekleşti.

"ŞEHİTLERİMİZİN RUHU İÇİN DAHA ÇOK ÇALIŞMALIYIZ'

Anma töreninin açılış konuşmasını yapan İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Mustafa Aydın şunları söyledi:

"700'e yakın kardeşimizin hunharca öldürülmesi, insanlık dışı cezaya, insanlık dışı vahşete tabi tutulması ve dost, kardeş Azerbaycan hükümetimizin de bugünü bir insanlık dramı, bir soykırım olarak nitelendirmesi dolayısıyla İstanbul Aydın Üniversitesi olarak her yıl bugünü, bir soykırım olarak adlandırarak ve hafızaları tazelemek maksadıyla anıyoruz.'

Tam bağımsız bir ülkenin, ancak tam bağımsız bir ekonomi, siyaset, tarih ve kültürle mümkün olabileceğinin altını çizen Aydın, "Eliniz, kolunuz, aklınız başkasındayken bağımsızlıktan söz edemezsiniz. Onun için ben yarının aydınlık gençlerine, yarın Azerbaycan'ın, Türkiye'nin sahibi olacak gençlere ısrarla, bu aziz şehitlerimiz için, onların ruhları için, onların bize bırakmış olduğu bu kutsal vatanın devamı için daha çok çalışmayı tavsiye ediyorum ve teknolojiye, bilime, bilişime daha çok önem vermemiz gerektiğini düşünüyorum" dedi.

"BU COĞRAFYADA AZERBAYCAN'I TÜRKİYE'DEN, TÜRKİYE'Yİ AZERBAYCAN'DAN AYIRMIYORUM'

Azerbaycan Milli Meclisi Milletvekili Dr. Malahat İbrahimgizi ise konuşmasında şunları söyledi:

"Bu ağır, acı soykırım mirasını çözmek için gençlerimiz, dünyanın en güzel ilimlerini, teknolojisini elde etmeliler. Dünya dillerini, İngiliz, Fransız, Alman dillerini öğrenmeliler. Bize düşman olarak yanaşan insanları biz ilimimizle, becerimizle, teknolojimizle alt etmeliyiz. Ben bugün bu coğrafyada Azerbaycan'ı Türkiye'den, Türkiye'yi Azerbaycan'dan ayırmıyorum.'

Azerbaycan Milli Meclisi'nin en genç milletvekili olan Şahin İsmayilov yaptığı açıklamada, "Azerbaycan ve Türkiye bir millet iki devlettir. Bizimi dilimiz, düşünce tarzımız, dinimiz aynı ve ortak noktalarımız çok fazla. Acı günlerimiz ise hem Azerbaycan'ın hem Türkiye'nin acısı. Burada, dünyaya birlik mesajı vermek niyetindeyiz. Türkiye ile Azerbaycan daima birbirinin yanındadır" dedi.

Sözde Ermeni soykırımının dünyanın bir takım ülkeleri tarafından tanındığını belirten İsmayilov, "Eğer gerçek soykırım görmek istiyorlarsa Hocalı'ya gelecekler, burayı araştıracaklar. Siyasi oyunları kenara bırakıp bu soykırımı tanıyacaklar" diye konuştu.

Yakın zamanda Hocalı'nın soykırım olarak tüm ülkelerde tanınması için çok büyük yol kat edeceklerine dikkat çeken İsmayilov, "Dünyanın bir takım ülkeleri Hocalı'yı soykırım olarak tanıdılar ve bu konu, Azerbaycan'ın dış politikasında çok önemli bir yer alıyor. İnşallah bundan sonraki dönemde bu katliamı soykırım olarak tanıyan ülkelerin sayılarının arttığını göreceğiz" ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.