• BIST 106.862
 • Altın 145,343
 • Dolar 3,5263
 • Euro 4,1266
 • Adana 28 °C
 • Adıyaman 32 °C
 • Afyon 23 °C
 • Ağrı 18 °C
 • Amasya 23 °C
 • Ankara 19 °C
 • Antalya 26 °C
 • Artvin 23 °C
 • Aydın 31 °C
 • Balıkesir 24 °C

Bahçeli’den Erdoğan’a Uyarı: Tek Adam Değil Devlet Baba Olması Lazım

Bahçeli’den Erdoğan’a Uyarı: Tek Adam Değil Devlet Baba Olması Lazım
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, her şeyi gözden geçirip tek adamlık heveslerine karşı olumsuz eleştirilere...

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, her şeyi gözden geçirip tek adamlık heveslerine karşı olumsuz eleştirilere cevap teşkil edebilecek kucaklayıcı bir Cumhurbaşkanı olması, yani bir anlamıyla tek adam değil, devlet baba olması lazım. Bunu başarırsa bütün itirazlar ortadan kalkar. Yok hala, "Ben halkın şu kadar oyuyla seçildim, her şeyi ben bilirim, her şey şöyle olacak" diyorsa o zaman zaten bu kaynama Türkiye'de başlar, ve bu kaynama istesen de istemesen de ısısıyla sağa sola saçılmasıyla AKP'ye de düşebilir. O zaman ya bir seçime doğru gidilir, ya Türkiye'de yeni bir kaos veya fırsatçılar doğabilir" dedi.

MHP lideri Bahçeli, HABERTÜRK, BloombergHT ve ShowTV ortak canlı yayınında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Bahçeli, başkanlık sistemini öngören Anayasa değişikliğinin nasıl getirildiğini şöyle anlattı:

"Ya Sayın Cumhurbaşkanı Anayasal çerçevesine çekilmek suretiyle parlamenter sistemi hep beraber daha güçlü bir halde devleti yönetmeye yönelik bir alana çekmek, bu mümkün olmuyorsa o zaman fiili durum ve dayatmadan hukuki zemine nasıl geçilecek? İşte Benim 11 Ekim tarihli şeyimde iki öneri sunulmuştur. Bunun birisi mümkün oluyorsa beraber yapalım, olmuyorsa o zaman fiili durumdan hukuki duruma geçerken öneriniz ne olacak? MHP Başkanlık sistemini düşünmediği için Anayasa değişikliği kapsamında düşüncelerini parlamenter sistemin daha iyi işler, demokratikleşme sürecini daha normalleşecek bir duruma getirmek noktasında düşüncelerini ortaya koydu. Hal böyle olunca bizden giden öneri şu oldu, Buyurun bir öneri getirin. 38 maddelik bir öneri geldi. Bunu 12 çerçeveye düşürdük. 12 çerçeveli bir Anayasa değişikliği yaparken, 18 maddede bir uygulama alanı da olacağı için bazı değişiklikleri de ilave etmek suretiyle 18 maddelik bir Anayasa değişikliği tasarısı haline geldi."

-"DAYATMALARLA BİR YÖNETİM BÜYÜK MAHSURLAR GETİREBİLİR"-

MHP lideri Bahçeli, vatandaşların sistem değişikliğine neden "Evet" demesi gerektiği sorusunu şöyle yanıtladı:

"Bizim hareket noktamız önce ülkem, sonra milletim, sonra partim ve sonra ben anlayışına dayalı bir siyasettir. Ülkemizin içi ve dışını, çevresini dikkate aldığınız vakit çok ciddi risk ve tehlikelerle karşı karşıya. Böyle bir durumda Türkiye'de dayatmalarla bir yönetim büyük mahsurlar getirebilir. Bu Türkiye için beka sorunudur. Terörün kökünün kazınması lazım, demokratikleşme sürecinin hızlanması, temel hak ve hürriyetlerin gelişmesi, istikrarın sağlanması ve Irak ve Suriye'deki gelişmelerle beraber dış olayların Türkiye'ye yansımalarını da dikkate alabilecek güçlü bir istikrarlı hükümetin görevinin devamı için bu zaruret. Bu filan şahsın cumhurbaşkanı olması için, veya bir başka amaç için, tek adamlık hevesi için bunlar bizim için geçerli değil. Tek adam sözü de geçerli değil.

-"BUNU BAŞARIRSA BÜTÜN İTİRAZLAR ORTADAN KALKAR"-

Türk tarihinde tek adam kavram itibariyle zaman zaman kullanılmıştır. Hiçbir endişe taşınmaması lazım. Millet iradesidir bu. Birçok şeye müdahale ediyor, birçok şeyde düşüncelerini paylaşıyor, böyle bir yanlışa doğru gittiği takdirde bunu ben şuna da bağlayarak söylüyorum, uygulamalardaki aksaklıklar ve eleştirileri dikkate alarak Türkiye'nin daha güçlü ve çevresiyle sorunlarını çözen, ekonomiyi güçlendiren, iç istikrarı sağlayan, güvenlik sorununu çözmüş, terörü kökünden kazımış bir iktidarı kurmak istiyorsa şu anki Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, her şeyi gözden geçirip tek adamlık heveslerine karşı olumsuz eleştirilere cevap teşkil edebilecek kucaklayıcı bir Cumhurbaşkanı olması, yani bir anlamıyla tek adam değil, devlet baba olması lazım. Bunu başarırsa bütün itirazlar ortadan kalkar. Yok hala, "Ben halkın şu kadar oyuyla seçildim, her şeyi ben bilirim, her şey şöyle olacak" diyorsa o zaman zaten bu kaynama Türkiye'de başlar, ve bu kaynama istesen de istemesen de ısısıyla sağa sola saçılmasıyla AKP'ye de düşebilir. O zaman ya bir seçime doğru gidilir, ya Türkiye'de yeni bir kaos veya fırsatçılar doğabilir. Yani Türkiye'nin önündeki sorunlar geçmişte örnekleri görülen şekliyle ele alındığı takdirde MHP, önce Türkiye ve Türk milletini varlığı dikkate alan beka sorununu dikkate alır. Buraya bir noktada tahribat yapılıyorsa ona MHP ya da Türk-İslam ülküsüne dayalı Türk milliyetçiliği tabii reaksiyon ortaya koyar."

-"BUNUN GERİYE DÖNÜŞÜ OLMAZ"-

MHP lideri Bahçeli, başkanlık sistemine geçildikten sonra tekrar parlamenter seçimin mümkün olup olmadığı sorusuna, "Bu aşamadan itibaren yani millet iradesi Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne "Evet" der ise, bunun geriye dönüşü olmaz. Böyle bir şeyi düşünmemek lazım. O zaman tek bir yol kalıyor, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni daha etkin ve verimli işler bir hale nasıl getireceğimiz noktasında partiler veya insanlarımızın, aydınlarımızın bu konular üzerinde düşünmesi ve tartışması gerekir. Bunun geriye dönüşü olmaz, olmamalıdır da. Bu aşamadan sonra zaten olmaz" cevabını verdi.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Haber Sitesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 210 90 00 Faks : 0212 210 34 00