• BIST 9097.15
 • Altın 2102.871
 • Dolar 31.3591
 • Euro 34.0192
 • Adana 20 °C
 • Adıyaman 11 °C
 • Afyon 11 °C
 • Ağrı 5 °C
 • Amasya 14 °C
 • Ankara 12 °C
 • Antalya 19 °C
 • Artvin 13 °C
 • Aydın 14 °C
 • Balıkesir 10 °C

Başbakan Davutoğlu'ndan Suriye Açıklaması

Başbakan Davutoğlu'ndan Suriye Açıklaması
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Al Jazeera'ya verdiği röportajda “Türkiye Sınırlarını Ve Topraklarını Korumak İçin Her Şeyi Yapacaktır” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Al Jazeera'ya verdiği röportajda, "Eğer Suriye'ye askeri müdahalede bulunursak Arap ülkelerinin bizi savunacağının ve destekleyeceğinin garantisini bize kim verecek? Türkiye, sınırlarını ve topraklarını korumak için her şeyi yapacaktır" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Al Jazeera'den Jamal El Shayyal'ın sorularını yanıtladı. Ankara saldırısının sorumlularının "hesap vereceğini" söyleyen Davutoğlu, "Ne zaman ve nasıl olacağına biz karar vereceğiz" dedi. Suriyeli muhaliflerin Türkiye'nin desteği sayesinde Rusya, İran, Hizbullah ve rejim saldırıları karşısında hâlâ ayakta durduğunu belirten Davutoğlu, "Eğer bugün rejim ülkenin tüm topraklarını kontrol edemiyorsa bu Türkiye'nin sayesindedir. Bu desteği sürdüreceğiz" diye konuştu.

Suriye'ye askeri müdahale sorusunu yanıtlayan Başbakan Davutoğlu, Başika krizinde Türkiye'yi kınayan Arap ülkelerini eleştirdi. "Eğer Suriye'ye askeri müdahalede bulunursak Arap ülkelerinin bizi savunacağının ve destekleyeceğinin garantisini bize kim verecek?" diyen Davutoğlu, Türkiye'yi tehdit eden bir durum olursa kimsenin iznini ve yardımını istemeden gereğinin yapılacağını söyledi.

Davutoğlu, 25 Şubat'ta yeniden başlaması planlanan Cenevre görüşmeleri konusunda iyimser olmadıklarını kaydederek, ateşkes görüşmelerinin rejim ve Rusya tarafından suistimal edildiğini, Rusya ile ilişkilerin normalleşmesinin ise Rusya'nın elinde olduğunu söyledi. Rusya'nın hava saldırılarıyla Suriye'nin kuzeyinde etnik temizlik yapmayı amaçladığını dile getiren Başbakan Davutoğlu, Türkiye'nin bu sebeple sınıra akın eden Suriyelileri sınırın diğer tarafında tuttuğunu ancak hayati risk olursa sığınmacıların Türkiye'ye alınacağını belirtti.

"BU TÜRKİYE'YE YÖNELİK BİR SALDIRI DEĞİL, İNSANLIĞA YÖNELİK BİR SALDIRI"

Ankara saldırısının ardında kimlerin olduğu sorusu üzerine Başbakan Davutoğlu, "Öncelikle bu Türkiye'ye yönelik bir saldırı değil, insanlığa yönelik bir saldırı. Paris'te olan gibi Ankara ve İstanbul'daki saldırılar gibi insanlığa yapılmış bir saldırı. Çok üzücü bir olay ve terörist grupların nasıl barbar olduğunu gösteriyor. Saldırıdan hemen sonra diğer olaylarda da olduğu gibi soruşturma başladı. Gece boyunca tüm olasılıkları kontrol ettik ve bu intihar saldırısını yapan kişinin kimliğini belirledik. Bir araçta oldu ve askeri personeli, sivilleri ve onların çocuklarını da taşıyan servis otobüslerini vurdu. Bu kişi Suriye'nin Haseke bölgesine bağlı Amude'den. İsmi Salih Neccar. İsmini belirledikten sonra başka kişilerle bağlantılarını da belirledik. Bulduğumuz şuydu; bu kişi Türkiye'ye 2014'te normal bir mülteci olarak girdi. Sonrasındaki kayıtları da elimizde, çünkü kayıtlı. Ancak sonrasında PKK unsurlarıyla iletişime geçiyor ve işbirliği yapıyor. Arabayı, silahları ve gerisini onlar sağlıyor. Adeta bir uyuyan hücre olan ve bu talimatları alan hücrenin neredeyse tüm bağlantıları elimizde. Yani bu YPG ve PKK'nın ortak teşebbüsüdür. Zaten YPG de PKK'nın bir uzantısı. Hiçbir şüphemiz yok. Bunun nasıl gerçekleştiğine dair tüm adımları biliyoruz. Çok hızlı bir soruşturma oldu, aynı İstanbul'da geçen ay olduğu gibi" yanıtını verdi.

"TÜRKİYE'NİN ETRAFINDA BİR YANGIN VAR"

Davutoğlu, hükümeti eleştirenlere Türkiye'nin çevresinde hükümetlerin topraklarının tümünü kontrol edemediği altı ülke olduğunu hatırlatarak, "Sadece Irak ve Suriye ile bin 300 kilometrelik sınırımız var ve Türkiye'nin etrafında bir yangın var. Bizi eleştirenler bu açıdan şunu da unutmamalı, Türkiye'de oldukça dinamik bir demokrasi var. Geçen yıl iki genel seçim vardı. 2014'te de iki seçim vardı ve ekonomimiz hâlâ büyüyor. Fransa'da bir yılda iki saldırı oldu. Başka birçok ülkede terörizm tehdidi var ve biz de aynı zorlukla karşı karşıyayız. Türkiye'de daha fazla risk var, çünkü diğer taraftan kontrol edilemeyen sınırlarımız var. Aynı zamanda Türkiye'de 2 milyon 600 bin mülteci de var. Elbette tümü masum ancak Salih Neccar gibi kötü niyetli kişiler de onların arasından sızabiliyor. Sınırları tamamen kapatırsanız diğer tarafta bir insani trajediye yol açmış olursunuz. Suriyeli kardeşlerimizi barbar bir rejimin ve müttefiklerinin, bir de terör gruplarının insafına bırakamayız. Bu sebeple risk her zaman var. Türkiye'nin böyle kritik bir coğrafyada, hatta "jeopolitik depremde" de diyebilirim, istikrarını, demokratik değerlerini koruyabilmesi ve ekonomisini büyütmesi aslında bir başarıdır" dedi.

"HALKIMIZA BU SALDIRIYI YAPANLAR KESİNLİKLE HESABINI VERECEKLER"

Silahlı Kürt grupların rejim tarafından desteklendiği ve Türkiye'nin bunlara yanıt olarak hangi önlemleri alacağına yönelik soru üzerine Davutoğlu, "Bu sadece bizim suçlamamız değil, Suriye'nin BM temsilcisi de YPG ile bağlantıları olduğunu söyledi. Yani bu açık bir bağlantı, YPG rejim ve bugün Rusya tarafından destekleniyor. Bu, rejim tarafından desteklenen bir terör saldırısıydı" dedi.

Davutoğlu, buna nasıl yanıt verileceği sorusuna ise, "Nasıl ve ne zaman yanıt vereceğimizi biliyoruz. Halkımıza bu saldırıyı yapanlar kesinlikle hesabını verecekler. Türkiye'ye karşı olanlar da hesabını verecekler ancak ne zaman nasıl olduğuna biz karar vereceğiz. Bu olduğu zaman herkes Türkiye'nin her saldırıya ve meydan okumaya yanıt verebileceğini görmüş olacak" cevabını verdi.

"TÜRK SINIRI TEHDİT EDİLİRSE HER ŞEYİ YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Jamal El Shayyal'ın "Gerçekçi olmak gerekirse seçenekleriniz sınırlı. Burada Rusya, Suriye üzerindeki gökyüzünü kontrol ediyor. Eğer Rusya ile bir çatışmaya girmek istemiyorsanız seçeneğiniz sınır ötesinden kısa menzilli atışlar yapmakla kısıtlı. Rusya'nın YPG'yi de desteklediğini söylediğinizi akılda tutarak bunu yapacak mısınız?" sorusunu şöyle yanıt verdi:

"Rusya'nın gökyüzünü kontrol ettiğini söylediniz ama Türkiye de halkın kalbine sahip. Suriye halkının kalbi bizimle ve hiç kimse halkı yenemez. Bu başka ülkelerde de oldu. Azez'deki son saldırılarda bile angajman kurallarımızı ihlâl ettiklerinde üç gün boyunca YPG mevzilerine yanıtımızı verdik. Türk sınırı tehdit edilirse her şeyi yapmaya devam edeceğiz. Eğer daha da fazla mülteciyi Türkiye'ye gönderme girişimi olursa, elbette ki Türkiye mümkün olan her şeyi yapma hakkına sahiptir ve her türlü önlem alınacaktır."

"HAVA SAHAMIZI KORUDUĞUMUZ İÇİN ASLA PİŞMAN OLMAYIZ"

Başbakan Davutoğlu, Rusya'nın Türk hava sahasını ihlâl ettiğinde uçağın vurulması emrini kimin verdiğine ve pişman olup olmadığına dair soruya ise, "Her şeyden önce hava sahamızı koruduğumuz için asla pişman olmayız. Tabii ki Rus uçağı vurulduğunda onun Rus uçağı olduğunu bilmiyorduk. Suriye rejimine de ait olabilirdi. Ama biz demokratik bir ülkeyiz. Sınırlarımız ve hava sahamızı korumak için bir prosedür var. Ordumuza çok net bir talimatımız var; Türk sınırlarını kim ihlâl ederse bunu yapmasına izin verilmeyecektir. Buna "angajman kuralı" diyoruz. Bu angajman kuralları ilk olarak 2012'de Suriye rejimi Türk uçağına saldırdığında ve bu uçak düştüğünde açıklanmıştı. Suriye sahasından veya havadan gelen bir şey olursa buna izin verilmeyeceğine dair çok net bir talimat zaten vardı. Bu duruma özel değildi. Buna özel olamaz, çünkü 30 saniyede, bir, iki dakikada olan bir olaydı. Bu kadar sürede başbakana ya da bakana ulaşıp bu talimatları alamazsınız. Bu her zaman geçerli olan bir talimattır" dedi.

"ANGAJMAN KURALLARI RUSYA'YA ÖZEL DEĞİL"

Davutoğlu açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

"Rusya'nın Suriye'ye müdahalesinden sonra bunu yeniledik. Rusya'ya açıkça angajman kuralları olduğunu, Türkiye'nin ciddi bir ülke olduğunu ve bir şeyi duyurursa bunu uygulayacağını söyledik. Bu özellikle Rusya'ya ya da başka bir ülkeye özel bir durum değildi. Bu havadan, karadan ya da denizden sınırımızı ihlâl eden bütün güçlere yönelik bir kural. Biz bu olay olmadan önce Rusları defalarca uyardık. Bu olayda da uçak on kez sınırımızı ihlâl etmemesi için uyarıldı. Sadece sınırımızı ihlâl etmiyordu, sınırın diğer tarafındaki sivilleri bombalıyordu. Suriye'de daha fazla kardeşimizi öldürmek için bizim hava sahamızı kullanamazlar. Tüm tanklara, gemilere, uçaklara, askerlere yönelik verilen bu talimat hâlâ geçerli. Umarım hiç kimse başka bir hata yapmaz."

"RUSYA'YLA İLİŞKİLERİMİZİ DİĞER ÜLKELERLE OLDUĞU GİBİ GELİŞTİRMEK İSTİYORUZ"

Rusya'yla anlaşmazlığın nasıl çözüleceği sorusuna Davutoğlu, "Öncelikle bu anlaşmazlığın sorumlusu biz değiliz. Türkiye çok riskli bir bölgede. Sorun Rusya'yla Suriye üzerinde farklı fikirlere sahip olmamızdan kaynaklanmıyor. Aynı farklılık son dört yıldır zaten vardı. Ama biz ilişkimizi en iyi şekilde tuttuk. Suriye'de barış olması için ne yapabileceğimize dair Rusya'yla birlikte çalışmaya karşılıklı gayret gösterdik. Ancak herhangi bir yabancı güç Suriye'ye gelirse ve sınırımızı ihlâl ederse hangi ülke olduğu önemli olmaksızın biz de sınırımızı koruma hakkına sahibiz. Bu uçağın bir Türk şehrine saldırdığını düşünün, önceden kimse bilemez. Önceden bilgilendirilmezsek ve bu uçağın sınırımıza yanaştığına dair mesaj iletilmezse açıkça aldığımız pozisyon budur ve bu hiçbir zaman değişmeyecek. Rusya'yla ilişkilerimizi diğer ülkelerle olduğu gibi geliştirmek istiyoruz. Bu sebeple bu zamana kadar ilişkilere daha da fazla zarar vermemek için çok dikkatli olduk. Ancak maalesef Rusya tarafı gerilimi tırmandırdı. Sınırımızda, Azez'de, Halep'te, Tel Rıfat'ta ve birçok yerde insani trajediye yol açan, okulları ve hastaneleri de hedef alan daha ağır bombardıman yaptılar" yanıtını verdi.

"UÇAĞIN VURULMASI RUSYA'YA GÖNDERİLMİŞ BİR MESAJ DEĞİLDİ"

Davutoğlu, "Bu artık Ruslara bağlı. Biz hazırız ve tüm bunları tartışmak için bir ortak komisyon önerdik. Kabul etmediler. Biz her kanalı açmaya hazırız ancak ulusal güvenlik meselelerimizi, ülkenin itibarını konuşmaya hazır değiliz. Umuyoruz ki Ruslar Türkiye ile ilişkilerinin önemini anlar. Söylediğim gibi bu Rusya'ya yönelik kasıtlı bir hareket değildi, bunu da Ruslara söyledik. O uçağın vurulması Rusya'ya gönderilmiş bir mesaj değildi. Hava sahamızı ihlâl eden saldırgan bir harekete karşı savunmaya yönelik bir yaklaşımdı. Temelde olan budur. Söylediğim gibi biz konuşmaya hazırız ancak karşılığı ne olursa olsun sınırlarımızı koruyacağız" açıklamasını yaptı.

"SURİYE'DE ATEŞKES VE BARIŞ İSTİYORUZ"

BM özel temsilcisinin Cenevre'deki görüşmelerin 25'inde yeniden başlaması için çalıştığı hatırlatılarak, Suriye'de ateşkesin sağlanmasına yönelik soru üzerine Davutoğlu, "Elbette ki bu konuda Türkiye kadar etkin başka bir ülke yok. Ama ne kadar iyimser olduğumu soruyorsanız gerçekçi olmalıyız. Biz iyimser değiliz, çünkü şu ana kadar bütün bu diplomatik müzakereler rejim, Rusya, İran ve sahadaki İranlı unsurlar tarafından daha fazla insanı öldürmek üzere suistimal ediliyor. Çok açık olmalıyım. Cenevre'deki son görüşmeler de Rusya'nın devam eden saldırıları sebebiyle dağıldı. Hava saldırısı yapmamaya söz vermeleri, Suriye halkı ve sivillere yönelik tüm saldırıların durdurulması Suriye Ulusal Konseyi'nin, Riyad Grubu'nun birinci haklı koşuluydu. İkinci koşul da muhalefetin SUK çatısı altında temsil edilmesiydi ve bu gerçekleşti. Ama ilk koşul gerçekleştirilmedi ve Madaya'da olduğu gibi insanların açlığa terk edilmesi gibi barbarca taktikler sona ermedi. Sonuç olarak Suriye ve müttefikleri son görüşmelerin devam etmemesinden sorumludur. Eğer aynı davranışı sürdürürlerse, yani bir tarafta zaman kazanmak için konuşurken diğer tarafta sivillere saldırmaya devam ederlerse, aynı şey yine olursa bu girişim başarılı olamaz. Eğer ciddilerse göreceğiz. Azez'de, Halep'te bombardıman olmazsa bu onlar için bir turnusol testi olacak" dedi.

"RUS HAVA SALDIRILARININ AMACI AÇIKTIR, ETNİK TEMİZLİK YAPMAK İSTİYORLAR"

Başbakan Ahmet Davutoğlu, sınırların kapatılmasının Türkiye'nin AB ile yaptığı bir anlaşmanın sonucu olup olmadığına dair soruyu, "Hayır, sınırlarımız kapalı değil. Sınırın diğer tarafına tüm lojistik ihtiyaçları karşılıyoruz. Sınırı kapatmadık ama aynı zamanda Halep'te ve çevresinde etnik temizlik yapma çabalarına yardımcı olmayacağız. Rus hava saldırılarının amacı açıktır. Etnik temizlik yapmak istiyorlar. Tüm rejim karşıtı grupları, tüm Sünnileri göndermek istiyorlar. Kürt, Türkmen, Arap olması onlar için önemli değil; rejime karşı olanların hepsi. İnsani zeminde biz mültecileri kabul ediyoruz. Onlar da bu insanları Türkiye sınırına doğru ittirmeye ve etnik temizlik çabasına devam ediyor. Yapabildiğimiz kadar bu insanları sınırın diğer tarafında Suriye toprağında tutacağız ve onlara orada yardım edeceğiz. Ancak yine de gelmek isterlerse ve o bölgede hayati tehlikeleri olursa sınırımızı asla kapatmayacağız. Suriyeli kardeşlerimizi barbar rejimin, DAEŞ'in, İran'ın ya da sahadaki diğer güçlerin insafına bırakmayız. Söylediğim gibi onlara yardım edeceğiz" diyerek yanıtladı.

Davutoğlu, açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

"Bu AB ile yapılan müzakere meselesi değildir. AB Türkiye'nin tüm bu insanları kabul etme çabasını çok iyi biliyor ve takdir ediyor. Gelecek nesil bunu asla unutmayacak. Aynı zamanda Merkel'in söylediği gibi artık herkes, özellikle Avrupalılar, mültecilerin Suriye'de kalması için bir güvenli bölgeye ihtiyaç olduğu gerçeğini anlıyor. Bu bizim AB ile ortak pozisyonumuz. Hem onlar hem biz gayet iyi biliyoruz ki şu an uygulanan taktiklerin amacı AB'de ve Türkiye'de bir mülteci krizi yaratmaktır."

"EĞER REJİM ÜLKENİN TÜM TOPRAKLARINI KONTROL EDEMİYORSA TÜRKİYE'NİN SAYESİNDEDİR"

Davutoğlu, El Shayyal'ın Türkiye ve diğer ülkelerin Suriye halkını desteklemek üzere müdahil olması için ne gerektiğine dair sorusuna, "Her şeyden önce iki şeyi düzelteyim. Suriye rejimi ve destekçilerinin zafer kazanıyor olduğu algısı varsa, bu doğru değil. İkinci varsayım ise Türkiye ve Katar, Suudi Arabistan gibi müttefiklerinin, Suriye'nin dostlarının diyelim, kınama dışında bir şey yapmadığı varsayımı. Önce ilk varsayımı değerlendireyim. Bir ülke ve hava, kara, kuvvetleri ve Şebihalarla birlikte tam kapasiteye sahip bir rejim ordusu düşünün. Son beş yıldır Halep'e saldırıyorlar, insanları öldürdüler ancak başarılı olamadılar. Hizbullah'ı çağırdılar. Hizbullah, İsrail'e karşı operasyonlarında başarılarıyla bilinir. Hizbullah Suriye halkını yenmekte başarılı olamadı. Sonra İran'ı çağırdılar. İran da geldi ve saldırdı. Ardından milisler geldi. DAEŞ geldi, Suriyeli muhaliflere saldırdı. DAEŞ'in arkasında tabii çok karanlık güçler vardı. Rakka'yı, Deyrezzor'u Suriyeli muhaliflerden aldı, rejimden hiçbir yer almadı. Son olarak, kahraman Suriye halkını yenmeye hiçbirinin gücü yetmeyince Rusya'yı çağırdılar. Rusya saldırıyor" açıklamasını yaptı.

Davutoğlu, "Tüm bu kuvvetlere rağmen hâlâ Halep'i, İdlib'i ve birçok şehir ve ilçeyi ele geçiremediler. Bu demektir ki zafer kazanan taraf Suriye halkıdır. Tüm bu kuvvetlere rağmen Halep ve Suriye'nin diğer bölgelerindeki kahraman Suriye halkını selamlıyorum. Rejime, Hizbullah'a, İran'a, radikal Şii mezhepçi teröristlere, DAEŞ terörüne direndiler. Şimdi Rusya'ya direniyorlar. Suriye'nin önemli bölümlerini kontrol etmeyi başardılar. Temmuz'da Esed ülkenin sadece yüzde 12'sini yönettiğini açıkladı. Bu sebeple Rusya geldi. Eğer Suriye halkına Türk desteği yoksa kendilerini nasıl savundular? Halep'i savunabilirler miydi? Hayatta kalmaları mümkün olabilir miydi? Eğer bugün gerçek Suriye ılımlı muhalefeti varsa bu Türkiye'nin desteği sayesindedir. Eğer bugün rejim ülkenin tüm topraklarını kontrol edemiyorsa, Türkiye'nin diğer bazı devletlerin desteği sayesindedir. Eğer geçen hafta Rusya'nın DAEŞ'i hedef almadan Tel Rıfat, Halep ve Azez'e 500 uçuşla yaptığı ağır bombardımana rağmen Suriye halkı hâlâ oradaysa ve topraklarını savunuyorsa bizim desteğimiz sayesindedir. Biz bu desteğe devam edeceğiz. Yani sadece kınamıyoruz, onları destekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Davutoğlu, "Biz sadece mültecileri desteklemiyoruz, biz Suriye'deki halkı da savunuyoruz. İki milyon altı yüz bin mülteciyi kabul ettik" dedi.

"TÜRKİYE'YE YÖNELİK BİR TEHDİT OLURSA KİMSENİN İZNİNİ DE İSTEMEYECEĞİZ"

"Savaşı kim bitirecek?" sorusu üzerine Davutoğlu, açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

"Hepimiz. Ama öncelikle kahraman Suriye halkı. Afganların Sovyetlere karşı savunduğu gibi. Eminim bir gün kahraman Suriye halkı tüm bu kuvvetleri yenecek ve Türkiye Suriye halkıyla birlikte olacak. Bana aynı soruyu sorduğunda, "Suriye'ye neden müdahalede bulunmuyorsunuz" dediklerinde, çok önemli bir Arap devlet adamına şunu söyledim; Başika'ya Musul'un özgürleştirilmesi için askeri eğitmenler ve onları koruması için bazı birlikler gönderdik. Ve Arap Ligi Türkiye'yi kınadı. Şimdi bize bu soruyu soranlar dönüp kendilerine bakmalı, hangi Arap ülkesi Türkiye'den daha fazlasını yaptı? Arap arkadaşlarımı yarıştırmıyorum. Peki neden Türkiye Musul'u özgürleştirmek, oraya destek olmak için Musul'a gittiğinde Arap Ligi Türkiye'yi kınadı ve geri çekilmemizi talep etti? Eğer Suriye'ye askeri müdahalede bulunursak Arap ülkelerinin bizi savunacağının ve destekleyeceğinin garantisini bize kim verecek? Türkiye sınırlarını ve topraklarını korumak için her şeyi yapacaktır. Türkiye'ye yönelik bir tehdit olursa kimsenin iznini de istemeyeceğiz. İkinci olarak Türkiye hiç kimseden destek talep etmeden Suriyeli kardeşleri için hem mülteciler hem de Suriye'nin kahraman halkı için her şeyi yapacaktır. Araplar, Türkmenler, Kürtler, Sünniler, Aleviler, Nusayriler, Müslümanlar ve Hristiyanlar. Rejimin YPG ve DAEŞ gibi teröristlerin, bugün Suriye'yi istila eden Rusya ve İran gibi yabancı güçlerin saldırganlığına karşı sesini yükselten tüm Suriyelileri, sivil güçleri Türkiye destekleyecektir. Eminim ki günün sonunda Suriye'nin vatansever halkı kazanacaktır"

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2002 Haber Sitesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0850 533 02 62 Faks : 0212 210 34 00