Başkan Çerçi, Yaşlı Ve Engellilere Yönelik Yaptıkları Çalışmaları Anlattı

Başkan Çerçi, Yaşlı Ve Engellilere Yönelik Yaptıkları Çalışmaları Anlattı
Yunusemre Belediyesi'nin katkılarıyla düzenlenen "1. Uluslararası Evde Bakım ve Palyatif Bakım Kongresi'nde konuşan Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet...
Yunusemre Belediyesi'nin katkılarıyla düzenlenen "1. Uluslararası Evde Bakım ve Palyatif Bakım Kongresi'nde konuşan Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, belediye bünyesinde kurdukları evde bakım birimiyle birçok aileye ulaştıklarını dile getirdi. İlçede yaşayan ihtiyaç sahiplerini yalnız bırakmadıklarını kaydeden Başkan Çerçi, "Yunusemre'de ihtiyacı olan herkese yardım eli uzatacağız" dedi.

Yunusemre Belediyesi ve Manisa Celal Bayar Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu iş birliği ile "1. Uluslararası Evde Bakım ve Palyatif Bakım Kongresi" gerçekleştirildi. Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen kongreye Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, Yunusemre Belediye Başkan yardımcıları Mustafa Dandin ve İdris Avşar, Sosyal Yardım İşleri Müdürü Mustafa Süzer, Yunusemre Belediyesi Meclis Üyeleri, İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ziya Tay, MCBÜ Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ayşe Aktaş, MCBÜ Sağlık Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Ali Kilimcioğlu, akademisyenler ve sağlık görevlileri katıldı.

Tıp kökenli bir belediye başkanı olarak sağlık çalışmalarına önem veren Başkan Çerçi, buna yönelik hazırladıkları projelerle de takdir toplarken; kongrede belediye olarak yaptıkları çalışmaları hakkında bilgi verdi: Başkan Çerçi, "Belediyeyi kurarken neler yapmamız gerektiğini çalışırken 3 tane temel konsept gördük. Bir tanesi belediyeciliğin rutin işleridir. Diğeri şehrin imar planlarını hazırlamaktır. Bir diğeri de sosyal belediyecilik ile ilgili kavramdır. Yaşlılara, kadınlara, engellilere yönelik sosyal çalışmaları öngören çalışmalardır. Biz bu gruplara yönelik ilk olarak hem yaşlılar, hem de engelliler ile ilgili araç aldık. Belediyemizde o araçlar çok ciddi çalışmalar yapıyor" dedi.

'VATANDAŞLARIMIZIN İHTİYAÇLARINI GİDERİYORUZ'

Yunusemre Belediye Başkanı, mahalleri sık sık ziyaret ederek eksiklikleri tespit ettiklerine vurgu yaparak, "Mahallelerimizde ciddi anlamda bakıma muhtaç vatandaşlarımızın olduğunu tespit ettik. Desteğe ihtiyacı olan vatandaşlarımızın desteğe ihtiyacı olduğunu tespit ettik. Aylardır halıları, perdeleri yıkanmayan evlerin bakımının yapılması gerektiğini gördük. Bu konuda Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü'nde dört kişiden oluşan iki ekip oluşturduk. Bu ekibimiz ile bakıma ihtiyacı olan vatandaşlarımızın tırnak, saç ve gerekli ihtiyaçları, evin ihtiyaçlarının giderilmesi ve hijyenik ihtiyaçlarının giderilmesine kadar bütün ihtiyaçlarını gideriyoruz. Düzenli olarak vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını bu ekimiz ile gideriyoruz " şeklinde konuştu.

PREFABRİK EV PROJESİ

Başkan Çerçi, yaşlılar ve engellilere yönelik çalışmaları hakkında da bilgi vererek şunları söyledi: "Bazı evleri incelediğimizde evlerin tavanının aktığını gördük. Yaşlılarımızın çocuklarının imkanı yok ya da o mahallede yaşayan çocukları kalmamış. Tespit ettiğimiz bu yaşlılarımıza kaymakamlığımızın da katkılarıyla 20 tane prefabrik evi projelendirdik ve Ankara'ya sunduk. Ankara'dan onaylandığı zaman bu projeyi hayata geçireceğiz. Ayrıca Yaşlılar Köyü çalışmamız var. İçerisinde hobi bahçeleri ve yaşlıların değişik aktivitelerini yerine getireceği alanların yanı sıra her biri 40 metre karelik kendine ait bir hayat alanı olacak yani belki bir otel konsepti de olan içerisinde yatak odasının, mutfağın ve oturma odasının ayrı olduğu eşlerin birlikte yaşayabileceği alanlar olacak. Böyle bir sosyal ortamda herkesin toplu olarak ev hayatını yaşayabileceği Yaşlılar Köyü Projesini hayata geçireceğiz. Engelliler ile ilgili olarak Engelli Yaşam Merkezi'ni hayata geçireceğiz." ifadelerini kullandı.

MCBÜ Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Turan Gündüz, Yunusemre Belediyesi'nin katkılarından dolayı Başkan Çerçi'ye teşekkür etti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.