Bel Fıtığının Tedavisi Spor Yapmak

Bel Fıtığının Tedavisi Spor Yapmak
Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Yrd.Doç.Dr. Soner Büyükkınacı Bel Fıtığının Tedavisi Spor Yapmak olduğunu belirtti.

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Yrd.Doç.Dr. Soner Büyükkınacı, omurgaların arasında bulunan ve özel bir bağ dokusuna sahip olan disklerin öne doğru kayarak omuriliğe ve sinirlere baskı yapması sonucunda bel fıtığı hastalığının ortaya çıktığını belirtti.

Bel fıtığının günümüzde çok rastlanan bir hastalık olduğunu ifade eden Yrd.Doç.Dr. Soner Büyükkınacı, "Özellikle toplumda bulunan bazı meslek gruplarına mensup insanlarda bel fıtığının görülme riski daha fazla olur. Aileden gelen genlerin de bu hastalığa yakalanma riskini arttırdığı görülmektedir. Duruş bozuklukları başta olmak üzere az hareket eden kişilerde bel fıtığı sık rastlanmaktadır. Bel fıtığı iki ayağı üzerinde duran insan organizmasının kaslarının yer çekimine yenik düşmesinin sonucudur. Hızlı tüketim toplumunda görülen, çağımızın hastalığı olarak da nitelendirilen obezite hastalarının da fıtık olma riskleri oldukça yüksektir. Şişman olmak bel fıtığı riskini çok arttırmaz fakat kilo almak veya hayatımızdaki aktiviteyi azaltmak riski çok arttırır. Bel fıtığından kaçınmak için kişilerin hem kilosuna hem de dikkatli bir şekilde hayatlarına tempo katmaya özen göstermelidirler. Ani ve dikkatsizce yapılan hareketler de bel fıtığına yol açar. Isınmadan egzersiz yapmaya çalışmak da bel fıtığı hastalığını tetikleyen etmenler arasında yer almaktadır" diye konuştu.

Yoğun iş temposu, stresli bir yaşam sürmek ve depresyonun kişinin yaşam kalitesini düşüren sebeplerden olduğunu kaydeden Yrd.Doç.Dr. Soner Büyükkınacı, şöyle konuştu:

"Bunun yanı sıra bel fıtığına da neden olan bu etmenlerden olabildiğince uzak durmak gerekir. Bel fıtığı her yaş grubunda kişilerde gelişebilmektedir ancak orta yaş ve üstünde olan insanlarda bel fıtığına daha sık rastlanmaktadır. Sürekli ve düzenli ağır yük taşımak fıtık sebebi değilken, aralıklı olarak veya aniden ağır kaldırmak fıtığa yol açabilir. Ofis yaşamı, saatlerce bilgisayar başında oturmak, sigara kullanmak ve sürekli ayakta durmak da bu hastalık için tehlike arz eder. Oturarak aynı pozisyonda çalışanlar ve şoförler bel fıtığı olmaya en yatkın meslek gruplarındandı."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.