Büyükşehir’den Halk Sağlığı Adına Önemli Girişim

Büyükşehir’den Halk Sağlığı Adına Önemli Girişim
Adana Büyükşehir Belediyesi, halk sağlığının korunmasına yönelik çalışmalarına bir yenisini ekledi.
Adana Büyükşehir Belediyesi, halk sağlığının korunmasına yönelik çalışmalarına bir yenisini ekledi. Bundan sonra, hastane ve diğer sağlık kuruluşlarında oluşan patolojik atıklar, Büyükşehir Belediyesi tarafından toplanarak, yakma tesislerinde bertaraf edilecek.

Adana Büyükşehir Belediyesi, toplum sağlığını tehdit eden unsurları ortadan kaldırmaya yönelik çalışmalarını kararlılıkla sürdürüyor.

Adana Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Adana Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği ve Adana Büyükşehir Belediyesi'nin ortak çalışmasının sonucu olarak, Adana Valiliği Mahalli Çevre Kurulu'nun 04.02.2016 tarih ve 2016/68 sayılı kararı uyarınca; hastane ve diğer sağlık kuruluşlarında oluşan patolojik atıklar, Adana Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı, Özel Atık Şube Müdürlüğü tarafından ayrı olarak toplanarak, yakma tesislerinde bertaraf edilecek.

GÜNLÜK DENETİMLER DEVAM EDECEK

Söz konusu çalışma ile patolojik atıkların, insan ve çevre sağlığına zarar vermeden, evsel atıklara karışmadan, düzenli bir şekilde toplanarak yakma tesislerinde bertaraf edileceğini ifade eden Adana Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Mehmet Çelebi Akkuş, ayrıca tıbbi atıkların doğaya verdiği zararın en aza indirgenmesi için yaptıkları günlük denetimlerinin devam edeceğini de sözlerine ekledi. Akkuş, "Hastanelerde kesilen, analize gönderilen doku ve uzuvlar daha önce gömülüyor, ya da atılıyordu. Bakanlık gömme işlemini yasakladı. Bundan sonra patalojik atıklar biriktirilecek ve Adana Büyükşehir Belediyesi bunları toplayacak, bertaraf edilmek, yakılmak üzere Ankara'ya gönderecek" dedi.

Patolojik atık bertarafının hızlı ve etkili bir şekilde yapılmasının toplum sağlığı açısından önemine değinen Özel Atık Şube Müdürü Çağrı Ün, bu işlemlerin hızlı ve sağlıklı bir şekilde yapılacağının altını çizdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.