• BIST 107.202
 • Altın 145,475
 • Dolar 3,5161
 • Euro 4,1312
 • Adana 29 °C
 • Adıyaman 32 °C
 • Afyon 22 °C
 • Ağrı 23 °C
 • Amasya 25 °C
 • Ankara 23 °C
 • Antalya 29 °C
 • Artvin 24 °C
 • Aydın 32 °C
 • Balıkesir 29 °C

Chp'de 'Demokratik Özerklik', 'Yerinden Yönetim', 'Bölge İdaresi' Konularında Rivayet Farklı

Chp'de 'Demokratik Özerklik', 'Yerinden Yönetim', 'Bölge İdaresi' Konularında Rivayet Farklı
"Evet" cephesinde bir danışmanın belediyecilik hizmetlerinin güçlendirilmesini hedef ve temel alan önerisi "eyaletlere geçiş" biçiminde yorumlanır ve "Hayır"...

-"Evet" cephesinde bir danışmanın belediyecilik hizmetlerinin güçlendirilmesini hedef ve temel alan önerisi "eyaletlere geçiş" biçiminde yorumlanır ve "Hayır" cephesi tarafından eleştirilirken CHP'nin de farklı partilerle temsil bulduğu geçmişinde "demokratik özerklik", "yerinden yönetim" ve "bölge idaresine" giden tartışmalarda farklı temsilcileriyle farklı noktalarda durduğu biliniyor.

-Örneğin Sezgin Tanrıkulu'nun Cumhuriyet gazetesine verdiği bir röportajda "Birileri "demokratik özerklik" der. Bizim parti programızda "yerinden yönetim" der. CHP parti progrmanının en ilerici yerlerinden biri "yerinden yönetim'le ilgili bölümdür. Yerel Yönetimler Şartı'ndaki çekincelerin kaldırılması ve buna uygun modelin Türkiye'de uygulanması konusunda öncülük ettik. Her belediye , her yerinden yönetim kendisine göre uygulayabilir, esnek bir model öneriliyor. Bunun İzmir'de karşılığı başka olur, Trabzon'da ihtiyaç başka, Diyarbakır'da başka olur" demişti.

-Eski CHP Milletvekili Rıza Türmen ise bu konudaki görüşünü " "Demokratik özerklik'ne konuşmak lazım. Peşinen reddedilecek şey değil. Bu korkudan vazgeçmek lazım, ne söylersiniz Türkiye bölünür! Ana dilde eğitimi kabul ederseniz bölünür, ademi merkeziyetçilik yaparsanız bölünür…Türkiye karpuz mudur?" diye özetliyordu.

-CHP'de "demokratik özerklik" kavramını eleştiren siyasetçiler de vardı.

AK Partili bir danışmanın belediyecilik hizmetlerinin güçlendirilmesi konusundaki önerisi "eyaletlere geçiş" biçiminde yorumlanır ve "Hayır" cephesi tarafından eleştirilirken CHP'nin de Kürt raporları dahil geçmişinde "demokratik özerklik", "yerinden yönetim" ve "bölge idaresine" giden tartışmalarda farklı isimleriyle farklı noktalarda durduğu biliniyor.

Örneğin Sezgin Tanrıkulu'nun Cumhuriyet gazetesine 27 Temmuz 2014 tarihinde verdiği bir röportajda "Birileri "demokratik özerklik" der. Bizim parti programızda "yerinden yönetim" der. CHP parti progrmanının en ilerici yerlerinden biri "yerinden yönetim'le ilgili bölümdür. Yerel Yönetimler Şartı'ndaki çekincelerin kaldırılması ve buna uygun modelin Türkiye'de uygulanması konusunda öncülük ettik. Her belediye , her yerinden yönetim kendisine göre uygulayabilir, esnek bir model öneriliyor. Bunun İzmir'de karşılığı başka olur, Trabzon'da ihtiyaç başka, Diyarbakır'da başka olur" dediği arşivlerde yer alıyor.

Tanrıkulu "Demokratik özerklik isteklerini nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna tam olarak şu yanıtı vermişti:

"Birileri "demokratik özerklik" der. Bizim parti programızda "yerinden yönetim" der. CHP parti progrmanının en ilerici yerlerinden biri "yerinden yönetim'le ilgili bölümdür. Yerel Yönetimler Şartı'ndaki çekincelerin kaldırılması ve buna uygun modelin Türkiye'de uygulanması konusunda öncülük ettik. Her belediye , her yerinden yönetim kendisine göre uygulayabilir, esnek bir model öneriliyor. Bunun İzmir'de karşılığı başka olur, Trabzon'da ihtiyaç başka, Diyarbakır'da başka olur. Nasıl adlandırıldığı önemli değil. Eğer biz AB hedefinden uzaklaşmak istemiyorsak, o normları esas alıyorsak Avrupa Konseyi'ndeki esaslar da büyük ölçüde yerinden yönetim esaslarıdır. Sadece bir bölge açısından değil, bütün Türkiye açısından esas alan modeli uygulayabiliriz."

Tanrıkulu aynı gazeteye aynı röportajda CHP'nin adının SHP olduğu dönemlerde yayınlanan meşhur "Kürt Raporu"yla bağlantılı "Başbakan, 1990 raporuyla CHP'ye yükleniyor. CHP'nin bu raporun gerisinde olduğu eleştirilerini nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna şu cevabı vermişti:

"Aradan 25 yıl geçmiştir; tabii ki o rapor bugünün ihtiyaçlarına cevap veren bir rapor değildir. Ama yazıldığı dönemdeki cesareti, öngörüyü ortaya koymak açısından bir ilktir. Erdoğan'ın kafasına vura vura bunu söyleceğiz. CHP o raporun elbette gerisinde değildir. 2011'de genel başkanımız Hakkari'de ne diyordu? Türkiye Yerel Yönetimler Şartı'ndaki çekinceleri kaldırmalıdır… Şimdi çözümden bahseden Başbakan, o zaman CHP'yi bölücülükle suçladı. Böyle bir Başbakan çözümden yana görünüyor, CHP de çözüm karşıtı görünüyor! Başbakan'a meclise sormuşum, Bakanlar Kurulu'nun yetkisinde olan bu çekinceleri neden kaldırmıyorsunuz, diye…Cevap yok."

-KARPUZ-

CHP eski Milletvekili AİHM eski Hakimi Rıza Türmen'in çözüm sürecinde CHP'nin atması gereken adımlar, genel af ve diğer taleplerle ilgili aynı gazetenin sorularına verdiği yanıtlar ise farklılık gösterir biçimde şöyleydi:

" "Demokratik özerklik" diyorlar, içi ne olacak bilmiyoruz. Kavramsal olark reddetmemek, içinde ne olacak konuşmak lazım. Yerel yönetimlerden biz de şikayetçiyiz. Giderek merkezileşen bir yerel yönetim anlayışı var. Başkanınız AKP'li değilse iş yapmanız çok zordur. Tabi ki Yerel Yönetimler Şartı, oradaki çekincelerin kaldırılması önemli bir adımdır. "Demokratik özerklik" ne konuşmak lazım. Peşinen reddedilecek şey değil. Bu korkudan vazgeçmek lazım, ne söylersiniz Türkiye bölünür! Ana dilde eğitimi kabul ederseniz bölünür, ademi merkeziyetçilik yaparsanız bölünür…Türkiye karpuz mudur?"

Bir başka CHP'li siyasetçi, eski İzmir Milletvekili Oğuz Oyan ise yerel yönetimler konusundaki fikrini şöyle özetliyor:

"CHP; "demokratik özerklik" gibi kavramlarla hareket etmiyor. Bu kavramlarının içinin nasıl dolacağı bilinmiyor. Kürt siyasi haraketinden bazı simalar özellikle KCK ve Kandil'in üzerinden gelen birtakım görüşler bunu daha da ileriye taşıyor, federasyonu bile aşan bağımsızlık söylemleri dile getiriliyor. "Demokratik özerklik" denilen şeyin nerede başlayın nerede bittiği belli değil ve bunun hızla bir çözülmeye götürme riski vardır."

(HM/ORH)

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Haber Sitesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 210 90 00 Faks : 0212 210 34 00