• BIST 106.694
 • Altın 146,913
 • Dolar 3,5259
 • Euro 4,1394
 • Adana 32 °C
 • Adıyaman 32 °C
 • Afyon 24 °C
 • Ağrı 23 °C
 • Amasya 26 °C
 • Ankara 26 °C
 • Antalya 30 °C
 • Artvin 26 °C
 • Aydın 31 °C
 • Balıkesir 29 °C

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan En Son Halk Oylaması Anketi Açıklaması: Rakam Verdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan En Son Halk Oylaması Anketi Açıklaması: Rakam Verdi
İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından manâlı satırbaşları;ANKETLERDE SON DURUM "Şu lahza itibarıyla tüm araştırma gruplarından bize gelenler, hepsi de yaklaşık olarak olumsuzu hiç değil, tümü 'evet' istikametinde.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından manâlı satırbaşları;

ANKETLERDE SON DURUM

"Şu lahza itibarıyla tüm araştırma gruplarından bize gelenler, hepsi de yaklaşık olarak olumsuzu hiç değil, tümü 'evet' istikametinde. Fakat bakıyorsunuz aralarında birer, ikişer, üçer puan var. Bunların içerisinde açık ara olanlar da var. Pazar günü böylece zannediyorum fakat, fazla çok ayrı bir netice de 'evet' lehinde gelebilir. 'Evet' lehinde çıkacak olan bu netice, ulusal iradenin bu yeni yönetim sistemini ne denli benimsediğini de ortaya koyacaktır. Oran, 55'in aşağı gösterenler de var, 55-60 aralığında gösterenler de var."

AGİT DİREKTÖRÜNÜN AÇIKLAMALARI

"Sen bir defa HDP'nin üyesi misin? Devlet CHP'ye de para yardımı yapıyor, aynı oran olarak eşdeğer oranda, diğer partilere de HDP'ye de önemli manada para veriyor. Birinci derecede para alan devletten AK Parti'dir, ikinci derecede CHP'dir, üçüncü derecede HDP'dir. Bunlar aldıkları parayı nerede kullandılar? Tercih kampanyasında mı kullandılar? Bunlar aldıkları paraları dolaylı yollarla dağa gönderiyorlar, sıkıntı burada. Kampanyada harca... Ben hiçbir yerde onların propaganda şeylerini görmüyorum. Niye? Harcamıyorlar, çünkü diğer yerlere gitmesi lazım o paranın."

"Acilen son dönemlerde ekonomide bile Avrupa Birliğinin ortalamasına bakıyorsunuz onlarda 1.8, 1.9 buralarda. Fakat Türkiye'ye bakıyorsunuz Türkiye şimdi 2,9. Bu natürel bunları 'Ya biz nereye gidiyoruz?' diye ister istemez düşündürüyor. Çünkü Türkiye burada kalmayacak, Türkiye daha ileriye gidecek. Malum sipariş üzere kredi sınıflandırma kuruluşlarının notları vardı yok mi? Ne oldu? Şu Anda aynı notu verebiliyorlar mı? Hepsi bu noktada geri adım atmaya başladılar, şu anda daha hakkaniyete yaklaşır duruma geldiler. Çünkü isteseler de istemeseler de reel ortaya çıkacak. Türkiye ekonomide de tavan yapacak, daha iyi bir yere geleceğiz. Biz yatırımlarımızı durdurmayacağız, benzer kararlılıkla yatırımlarımız devam edecek."


GÜLEN'İN İADESİ

"Ümidimi kaybetmek istemiyorum, yani hala ben bu ümidimi koruyorum. Ve biz elimizden gelen nedir? Onlara sürekli olarak tüm bakanlarımızla, başbakanımız, şahsım, muhataplarımızla bunları her zaman kendilerine iletiyoruz. Temennim odur ki, Amerika bu yanlışı görmüştür. Dolayısıyla artık bu şarlatanı ülkesinde barındırıp, başına bela etmemeli. Natürel bu şarlatanla beraber, bu şarlatanın bütün yavruları da orada. Orada karargahı kurmuşlar. Charter School'lardan 750 milyon dolar yılda gelir elde ediyor. Ve bunların hepsi muvazaalı gelirler. Bütün bunlar nereye harcanıyor? İşte bakıyorsunuz, kongre üyelerine bunların paralar verdiğini, bunların tespit edilerek, biz bunların hepsini kendilerine ilettik. Dosyalar, vesaire bunların hepsi, 80-85 koli belge gönderdik. Fakat nedense bunları yönetimle ilgili bir tasarrufla deha bu adamı hala içeri almayışları düşündürücü."

AB İLE İLİŞKİLER

"Pazardan daha sonra Sayın Başbakanla, hükümetimizle oturup konuşacağız bunları. Çünkü Avrupa Birliği'nin 54 senedir bize çektirdiği elem yeter. 54 yıl, böyle bir ülke değil. Hiçbir ülkeye bunlar böyle elem çektirmediler. Türkiye nasıl olursa olsun bunların şamar oğlanı değil, cümbür cemaat haddini bilecek."

SURİYELİLERİN TÜRK VATANDAŞLIĞINA ALINMASI

"Şunu bakmak lüzumlu. Bu insanların içinde çadır kentlerde kalanlar var. Konteyner kentlerde kalanlar var. bir de şehirlerde kalanlar var. Natürel bunların içinde fiilen fazla önemli meslek sahibi olanlar var. Doktor olanlar var, hoca olanlar var, eczacı olanı var, avukat olanı var. Değişik mesleklerde aralarında binlerce, on binlerce insan var. Şimdi diyoruz ki, birinci derecede bu insanlardan biz niye istifade etmiyoruz? bir kere bizim şu andaki emekçi çalıştırma anlayışımız ya da bu konudaki yasal düzenlemelerimize baktığımız süre, natürel fakat biz vatandaş olmadığı sürece çalıştıramayız. O süre ne olur bu? Firari işçi çalıştırma anlayışı içerisinde suç? Öyleyse bu adımı atmak, bunların içerisinde önce kalifiye olanları değerlendirme imkanı var. Bu kalifiye olanlar değerlendirilebilir mi? Bakın bunun altını çiziyorum. Kalifiye. Yeter ancak kalifiye eleman olsun. Ve bu kalifiye elemanlardan yarar sağlamak suretiyle bu firari işçiliği bir tarafa hazırlamak. Ve kendi imkanlarıyla bunu yerine getirmek."

'BEN FANİYİM 2019'A DEĞIN ÖMRÜMÜN OLACAĞINI KİMSE GARANTİ EDEMEZ'

"Ben faniyim, benim kalkıp da 2019'a dek ömrümün olacağını bana kimse garanti edemez, böyle bir şey söz konusu yok. Kaldı ama, biz faniler üzerinde inşa edilen bir sistem kurmuyoruz. Biz herhangi bir faninin samimiyetle, başarılı bir şekilde yürütebileceği, milli iradenin tecellisiyle ortaya çıkmış bir sistem inşa ediyoruz. Yani biz darbecilerin hazırladığı bir Anayasa'ya hükümlü olduk yok mi? Biz Türkiye'yi onunla yönetiyoruz. Derhal diyoruz ama darbecilerin hazırladığı değil, sivil iradenin hazırladığı 18 madde ile bu işi devam ettirelim."

"Sandığın olduğu yerde tek adamlık olmaz. Sandığın olduğu yerde demokrasi vardır. Gidersin sen de ey Kılıçdaroğlu, yüzde 50 artı biri aldığın anda sen gelirsin iş başına, niye korkuyorsun? Niye çekiniyorsun? Milli irade bu."

REJİM DEĞİŞİKLİĞİ İDDİALARI

Bu, çok can sıkıcı bir şey. Senelerdir, 40 takvim siyasi hayatımda benim böyle bir iddiam; 'rejim değişecek.' diye olmamıştır. Rejim, 1923'te bitmiştir ve bu Cumhuriyet'tir. şimdi bizler Cumhuriyet'in bilhassa içindeki aktörler olarak bugüne dek bu sistemi öyle veya böyle aldık geldik. Lakin bu sistem ihtiyaçlara cevap vermiyor. Bu vücuda bu sistem sıcacık geliyor. Tabii burada dert diğer. Şimdi işte son zamanlarda ortaya çıkardıkları bu eyalet falan vesaire gibi şeyler; hepsi buralardan neşet ediyor. Bakın bir kere Türkiye'nin eyalet sistemi vesaire gibi problemi, derdi yok. Gündemde böyle bir şey yok. Şimdi bu 18 madde, bunun içinde böyle bir şey var mı? Değil. Nereden çıkıyor bu, kim uyduruyor bunu? Bozukluk burada. Böyle bir şey olmadığına göre bunu söyleyecek birisi varsa meydanlarda ya ben söyleyeceğim veya AK Parti'nin genel başkanı, başbakan söyleyecek. Böyle bir şey bizden çıktı mı? Değil. Efendim şu söylemiş, bu söylemiş, bırakın bu işleri. Kimden laf sadır oluyor, onun bir kıymeti harbiyesi var mı değil mu? Buna bakılacak. 14 senedir bu işi yapıyoruz. Hiçbir süre böyle bir şeye teşebbüsümüz olmamıştır. Biz ülkemiz için böyle bir şeyi gündeme getirmedik. Biz hep neyi savunduk? Üniter yapıyı savunduk."

EYALET SİSTEMİ TARTIŞMASI

Tabii burada dert başka. Şimdi işte son zamanlarda ortaya çıkardıkları bu eyalet falan vesaire gibi şeyler; hepsi buralardan neşet ediyor. Bakın bir defa Türkiye'nin eyalet sistemi vesaire gibi problemi, derdi yok. Gündemde böyle bir şey değil. Acilen bu 18 madde, bunun içinde böyle bir şey var mı Değil. Nereden çıkıyor bu, kim uyduruyor bunu? Bozukluk burada.

"BİZ HER ZAMAN ÜNİTER YAPIYI SAVUNDUK"

Böyle bir şey olmadığına kadar bunu söyleyecek birisi varsa meydanlarda ya ben söyleyeceğim ya da AK Parti'nin genel başkanı, başbakan söyleyecek. Böyle bir şey bizden çıktı mı? Değil. Efendim şu söylemiş, bu söylemiş, bırakın bu işleri. Kimden laf sadır oluyor, onun bir kıymeti harbiyesi var mı yok mu? Buna bakılacak. 14 senedir bu işi yapıyoruz. Hiçbir vakit böyle bir şeye teşebbüsümüz olmamıştır. Biz ülkemiz için böyle bir şeyi gündeme getirmedik. Biz daima neyi savunduk? Üniter yapıyı savunduk."

KAMPANYA SÜRECİNİN EN ÇİRKİN ŞEYİ "DENİZE DÖKERİZ" SÖZÜYDÜ

Bu kampanya sürecinin en çirkin olayı efendim Samsun'dan gireriz, evet diyenleri İzmir'den denize dökeriz sözleriydi.

www.mynet.com
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Haber Sitesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 210 90 00 Faks : 0212 210 34 00