Davutoğlu: PYD'ye Müsaade Etmeyeceğiz

Davutoğlu: PYD'ye Müsaade Etmeyeceğiz
Davutoğlu: PYD'ye Müsaade Etmeyeceğiz

Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre Almanya Başbakanı Angela Merkel'le telefonda görüşen Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Suriye’de sınırımızın öte yanında cereyan eden gelişmeler konusunda Alman mevkidaşıyla bilgi paylaştığı öğrenildi. Davutoğlu'nun, terör örgütü PKK’nın Suriye’deki uzantısı PYD/YPG’nin, Rusya’nın hava desteğini alarak Suriye’nin kuzeyinde, sınırımıza çok yakın bölgede bulunan Azzaz’a ve Tel Rıfat’a yönelik saldırılarda bulunduğunu ve bu saldırılarla buralarda yaşayan yüzbinlerce Suriyeli sivili sınırımıza doğru iterek yeni bir insani kriz çıkarmaya çalıştığını ifade ettiği öğrenildi. Başbakan Davutoğlu'nun terör örgütü PKK'nın uzantısı PYD/YPG’nin bu eylemleriyle, sayısı yüzbinlerle ifade edilebilecek yeni bir göç dalgasını tetikleyerek sadece Türkiye’yi değil aynı zamanda AB’yi de hedef aldığını dile getirdiği bildirildi.
Davutoğlu'nun telefonda görüştüğü Merkel'e, "PYD’nin saldırgan nitelikteki bu eylemlerine müsaade etmeyeceğiz. Güvenlik güçlerimizin PYD/YPG’ye karşı gerekli mukabelede bulunuyor ve bulunmaya devam edecektir" dediği öğrenildi.

Alman Şansölyesi Merkel'in de bölgede PYD/YPG unsurlarının saldırılarını desteklemek üzere sivil yerleşim birimlerine yönelik olarak devam eden bombardımanın sebep olabileceği yeni göç hareketlerinin olumsuz sonuçlarına ilişkin bu endişe verici bilgiler ışığında, ülkemizle dayanışma amacıyla, BM ve AB ile eşgüdüm halinde insani/teknik yardım sağlamaya hazır olduklarını ifade ettiği bildirildi.

Görüşmede ayrıca, yasadışı göçle mücadele alanında Türkiye ve Almanya arasındaki ikili ve AB nezdindeki çok taraflı yoğun işbirliğinin ele alındığı ve Türk makamları tarafından halihazırda bu yönde yürütülen faaliyetlerden duyulan memnuniyetin dile getirildiği ve bu faaliyetlerin artarak devam edeceğinin vurgulandığı bildirildi. Merkel’in 8 Şubat tarihinde Türkiye'ye gerçekleştirdiği ziyarette mutabık kalınan 10 maddelik eylem listesinin hem Türk ve Alman makamları hem AB kurumları için yararlı ve işlerliği olan bir rehber niteliği arz ettiğinin her iki başbakan tarafından vurgulandığı görüşmede, bu listede kayıtlı unsurlar doğrultusundaki çalışmaların hedeflenen çerçevede sürdürüldüğünün belirtildiği öğrenildi. Davutoğlu ve Merkel'in bu konudaki görüş alışverişine 18 Şubat’ta Brüksel’de düzenlenecek Göç Konulu Fikirdaş Ülkeler toplantısında devam etmeyi kararlaştırdıkları bildirildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.