Diyarbakır Valisi:Sur'un Yüzde 98'i Temizlendi

Diyarbakır Valisi:Sur'un Yüzde 98'i Temizlendi
Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, Sur'un yüzde 98'inin temizlendiğini yüzde 2'lik kısım için operasyonların devam ettiğini açıkladı.

Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, Sur ilçesinin yüzde 98'inin temizlendiğini belirterek, yüzde 2'lik kısmı için operasyonların sürdüğüne dikkat çekti. Vali Aksoy, kentte yarın yapılması planlanan yürüyüşle ilgili de açıklamalarda bulunarak, Diyarbakır halkının kanunsuz eylemlere katılmamasını temenni ettiğini ve halkı sağduyuya çağırdığını vurguladı.

Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, Sur ilçesinde devam eden sokağa çıkma yasağı ve operasyonlar ile kentte yarın yapılması planlanan yürüyüşe ilişkin açıklama yaptı. Vali Aksoy, düzenlediği basın toplantısında, ilçedeki operasyonlarda 6 mahalledeki sıkıntılı bölgenin yüzde 98'inin temizlendiğine dikkat çekerek, yüzde 2'lik bölüm için ise operasyonların sürdüğünü vurguladı. İlçede, daha önce de, sivillerin zarar görmemesi için güvenlik güçlerince büyük bir hassasiyet gösterildiğini belirttiklerini anlatan Aksoy, "Yapılan operasyonlar sırasında sizlerle de daha önce paylaşıldığı üzere birçok vatandaşımız güvenlik birimlerimiz tarafından bölgeden çıkarıldı. Asker ve polis, yaşlı insanları sırtına aldı dışarı taşıdı. Sivil vatandaşlarımızın zarar görmemesi adına büyük bir hassasiyet gösterildi. Sivillerin olduğu yönünde sivil toplum örgütleri tarafından bize bazı taleplerde bulunuldu. Biz de her türlü tedbiri alacağımız ifade ettik. Bu amaçla operasyonlarımıza ara verdik. Çıkmak isteyenlere her türlü kolaylığı tanıdık. İlk aşamada 1 saatlik bir süre verdik. Bugüne kadar içerden çok sayıda sivil vatandaşımız dışarıya çıktı. Yine çıkması düşünülen 6 sivil olduğu iddia edilen vatandaşımız güvenli bir şekilde çıkartıldı. Yine biz açıklamalarımızda, içeriden çıkmak isteyen teröristler varsa onların can güvenliği de devletin güvencesi altında olduğunu söyledik. 3 terörist 22 Şubat'ta teslim oldu. Bunları biz adalete teslim ettik" dedi.

"AMACIMIZ KİMSENİN BURNUNUN KANAMAMASIDIR"

İçerden çıkan insanlara farklı davranıldığı şeklinde sosyal medyada haberlerin yer aldığına dikkat çeken Vali Aksoy, "Türkiye hukuk devletidir. Bu şartlarda hareket edilmiştir. İçeride var olduğu iddia edilen sivil vatandaşlarımız dışarı çıkmak isterlerse yine her türlü kolaylığı göstereceğimizi bir kez daha ifade etmek isterim. Daha önce de ifade ettiğim gibi gerek sivil vatandaşlar gerek teröristler çıkartılmış ve yargıya teslim edilmiştir. Bu anlamda içerde sivil vatandaş varsa bunları çıkarmaya ve her türlü tedbiri almaya hazırız. Ama içeriden çıkmalarına izin verilmiyorsa sorumluluğu da bunu yapanlara aittir. Bizim amacımız kimsenin burnu kanamadan Diyarbakır'ın huzur ve güvenliğinin tesis edilmesidir. Bundan sonra da güvenlik güçlerimizi ayrı kararlılığı taşımaya devam edecektir" diye konuştu.

"HERKESİ SAĞDUYUYA DAVET EDİYORUM"

Diyarbakır'da yarın yapılması planlanan yürüyüşe ilişkin de açıklamalarda bulunan Aksoy, "Diyarbakır'da toplantı, yürüyüş ve gösteri eylemleri ile ilgili her türlü toleransı göstermeye büyük gayret ediyoruz. Ancak yürüyüşlerin nasıl yapılacağı kanunda açıkça belirtilmiştir. İzin alınması gerekir ve güzergah bellidir. Dolayısıyla kanunsuz eylemlere hiçbir Diyarbakırlının katılmamasını temenni ediyorum ve herkesi sağduyuya davet ediyorum" ifadelerinde bulundu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.