Erdoğan: 'Milletvekili değil teröristin ta kendisidir'

Erdoğan: 'Milletvekili değil teröristin ta kendisidir'
Erdoğan: 'Milletvekili değil teröristin ta kendisidir'

 

Erdoğan: 'Milletvekili değil teröristin ta kendisidir'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, HDP’li vekilleri sert sözlerle eleştirerek, “Terör örgütünün her eyleminde ön safta yer alan milletvekili, milletvekili değil teröristin ta kendisidir” dedi ve bu vekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılması gerektiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Arabasıyla terör örgütüne silah taşıyan, örgütün sığınaklarında teröristlere canlı kalkanlık yapan, evini teröristlere tahsis eden, terör örgütünün her eyleminde ön safta yer alan milletvekili milletvekili değil teröristin ta kendisidir. Meclisimizin önümüzdeki günlerde bu konuda milletimizin hissiyatını karşılayacak tedbirleri alacağına inanıyorum" dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'da 29 kişinin hayatını kaybettiği bombalı terör saldırısını gerçekleştiren canlı bomba Abdulbaki Sömer'in taziyesine giden HDP'li vekillere sert eleştiriler yöneltti. 21. Muhtarlar Toplantısı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Dünyanın her yerinde hangi ülke kökenli olursa olsun tüm Kürtleri kendi kardeşimiz olarak görüyor, sahip çıkıyor, bağrımıza basıyoruz. Tıpkı aynı medeniyet geçmişine sahip olduğumuz yüz milyonlarca diğer kardeşimiz gibi Kürtlerin tamamı da gönül sınırlarımız içinde kabul ediliyor. Bunu böyle bilin. Buna karşılık birileri ne yapıyor, gidiyor Ankara'daki alçak eylemle 28 kişinin kanına giren teröristin sözüm ona taziyesinde boy gösteriyor. Bir başkası Meclis'te bu alçaklığa sahip çıkıp devleti suçlamayı sürdürüyor. Böyle milletvekilliği, böyle siyasetçilik, böyle siyaset olmaz" dedi.

"ARTIK TÜRKİYE'DE BU İŞLERİN BİR DÜZENE GİRMESİ GEREKİYOR"
"Dünyanın hiçbir yerinde sivilleri hedef alan intihar bombacılarına sahip çıkan siyasetçi, siyasi parti, milletvekili göremezsiniz" ifadesini kullanan Erdoğan, HDP'li vekillere atıfta bulunarak, "Bunlar geçmişte ne diyordu, 'Bize demokratik bir süreç imkanı vermiyorlar, bize parlamentoya girme imkanı vermiyorlar.' Girdiniz, siz parlamentoya girdiğinizden beri hiç rahat durdunuz mu? Bak, 80 milletvekiline kadar da çıktınız, yine rahat durmadınız. 80 milletvekili aldığınız anda bile yine terör çığırtkanlığı yine Kürt kardeşlerimizi sokağa çağırıyordunuz. Artık Türkiye'de bu işlerin bir düzene girmesi gerekiyor. Bölücü örgütün sözcülüğünü yapmak dışında hiçbir işe yaramayan, hiçbir Meclis faaliyetinde bulunmayan partiye, milletvekillerine ne bu milletin ne bizlerin tahammül etmek gibi bir gayreti olamaz, böyle bir zorunluluğu da olamaz" diye konuştu.

"ARTIK MİLLETİMİZİN TAHAMMÜLÜ KALMAMIŞTIR"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, demokratik bir ülkede ifade özgürlüğü olduğunu ancak insanları öldürmek için silah taşıma özgürlüğü olmadığına dikkat çekerek, "Bu özgürlük kesinlikle terör örgütüne yardım, yataklık, sözcülük anlamına gelemez. Arabasıyla terör örgütüne silah taşıyan, örgütün sığınaklarında teröristlere canlı kalkanlık yapan, evini teröristlere tahsis eden, terör örgütünün her eyleminde ön safta yer alan milletvekili, milletvekili değil teröristin ta kendisindir. Meclisimizin önümüzdeki günlerde bu konuda milletimizin hissiyatını karşılayacak tedbirleri alacağına inanıyorum" dedi.,

HDP'li vekillere yönelik TBMM Başkanlığı'na sunulan fezlekelere dikkat çeken Erdoğan, "Meclisimize gönderilen bu fezlekeler, Meclis'te karşılığını bulmalıdır diye düşünüyorum. Bu fezlekelere karşı tüm milletvekilleri bence sağduyulu davranıp gereğini yapmalıdır, artık milletimizin buna tahammülü kalmamıştır. Neymiş efendim, 'bu parti kapamak veya parti kapanması, milletvekilleri de tutuklanmak istiyorlarmış, bunun için de sürekli tahrik edici beyanlarda ve hareketlerde bulunuyorlarmış.' Böyle bir saçmalık olur mu? Parti kapatma konusunda benim tavrımı biliyorsunuz değil mi? Ben parti kapatmaya karşıyım. Suçu işleyen kurum değil bireydir, insandır dolayısıyla da ceza kuruma değil bireye verilmelidir. Kimse bu insanlar bedelini ödemelidir. Anayasa ve yasalarımız ortada, eğer bir milletvekili terörle mücadele kapsamında suç olarak görülen bir tutum içerisindeyse elbette gereği yapılmalıdır. Milletvekili sıfatı taşımak nasıl terörist gibi davranmaya mani olamıyorsa aynı şekilde cezalandırılmaya da engel olamaz. Milletimizin yüreğini burkan, acısını ağırlaştıran bu tür görüntüler konusunda siyasi partilerimizden çok daha fazla hassasiyet bekliyorum. Bu fezlekeler parlamentonun raflarında çürümemelidir, parlamentoda bunlar tozlanmamalıdır, gereği yapılmalıdır. Ve bu parlamento içerisinde de parlamento bunlara karşı nasıl tavır koyacak, millet de bunu görmelidir" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.