• BIST 107.202
 • Altın 145,447
 • Dolar 3,5161
 • Euro 4,1312
 • Adana 27 °C
 • Adıyaman 23 °C
 • Afyon 17 °C
 • Ağrı 16 °C
 • Amasya 17 °C
 • Ankara 17 °C
 • Antalya 26 °C
 • Artvin 22 °C
 • Aydın 22 °C
 • Balıkesir 22 °C

Erdoğan’dan Agit’e: Artık Sür Eşeği Niğde’ye

Erdoğan’dan Agit’e: Artık Sür Eşeği Niğde’ye
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Ülkemize yönelik eylemleriyle ve tehditleriyle sınırlarımızda beslenen terör örgütlerinin kökünü kurutmak için,...

-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Ülkemize yönelik eylemleriyle ve tehditleriyle sınırlarımızda beslenen terör örgütlerinin kökünü kurutmak için, nereye ve ne kadar operasyon gerekiyorsa hepsini de yapmakta kararlıyız. Önümüzdeki dönem işte bu meseleler üzerinde yoğunlaşacağımız, milletimizden aldığımız bu güçlü destekle somut icraatlara girişeceğimiz bir dönem olacaktır" dedi.

-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bizi Avrupa Birliği(AB) üyelik görüşmelerimizi dondurmakla tehdit ediyorlar. Her şeyden önce bu tabii ki onların vereceği bir karar değil. Ama bizim için bu çok da önemli değil onu söyleyeyim. Yeter ki Avrupa Birliği bu kararını versin ve bize tebliğ etsin, yapsınlar. Kararı verecek mercii millet. Gideriz milletimize, millet ne karar veriyor, biz de onu uyarız" dedi.

-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Şimdi gazete ilanları gördüm, baktım ki tencere tavacılar çıkmış ortaya. Ne imiş? Onlar da "Hayır'ı kutluyorlarmış. Ya galibiyetin mutluluğunu biliyoruz da, eğlenmesini biliyoruz da ama mağlubiyetin nasıl kutlandığını şimdi öğreniyoruz. Nedir o? İşte bunlar gezici, bunlar tencere tavacı. Tencere tava hep aynı hava devam ediyorlar" dedi.

-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "25 milyon 200 bine yakın vatandaşımızın tercihi ile Anayasa değişikliği kabul edilmiştir. Artık bu konu ile ilgili tüm tartışmalar bitmiştir. Türkiye tarihinin en büyük oy sayısıyla kabul edilen Anayasa değişikliğiyle gelen yenilikler artık tüm milletimizin hizmetindedir. Bundan sonra yönümüzü hep birlikte geleceğe çevirme zamanıdır" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "AGİT diye bir örgüt var Avrupa'da. Şimdi bunlar kendirine göre bir rapor hazırlıyorlar. Türkiye'deki seçimler şöyle olmuş böyle olmuş. Önce haddinizi bilin. Sizin hazırlayacağınız o siyasi içerikli raporları biz ne görürüz, ne duyarız, ne biliriz. Bu ülke batının hiçbir ülkesinde görülmeyen en demokratik seçimlerini gerçekleştirmiştir. Utanmadan sıkılmadan bu seçimler hakkında gölge düşürme yarışına boşuna girmeyin, netice alamasınız. Artık sür eşeği Niğde'ye, bizim sözümüz bu. Niğdeli kardeşim sizlere ne diyeceğini gayet iyi bilir" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi bahçesinde toplanan vatandaşlara bir konuşma yaptı. Anayasa değişikliğinin Türkiye için hayırlı olmasını temenni eden Erdoğan, "Buradan "Evet" de dese, "Hayır" da dese demokratik bir olgunluk içinde sandık başına giderek tercihini ortaya koyan tüm vatandaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum. "Evet" diyenlere geleceğimiz için kritik önemde gördüğüm ve her aşamasına öncülük ettiğim bu değişikliğe verdikleri destek sebebiyle özellikle teşekkür etmek istiyorum" diye konuştu.

-"ONLARI DA ANLAYIŞLA KARŞILIYORUM"-

Başbakan Binali Yıldırım'a, AK Partililere, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye ve MHP'lilere ve tercihini "Evet" olarak açıklayan BBP'ye, HÜDA-PAR'a teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şayet partisinin veya kurumunun tercihi "Evet'ten yana olduğu halde, farklı oy kullanana vatandaşlarımız varsa, onları da anlayışla karşılıyorum. Bu durum sadece bizim meramımızı yeterince anlatamadığımızı Anayasa değişikliğinin içeriğini ve önemini yeterince izah edemediğimizi gösterir" dedi.

-"TÜM TARTIŞMALAR BİTMİŞTİR"-

"25 milyon 200 bine yakın vatandaşımızın tercihi ile Anayasa değişikliği kabul edilmiştir" diyen Erdoğan, "Artık bu konu ile ilgili tüm tartışmalar bitmiştir. Türkiye tarihinin en büyük oy sayısıyla kabul edilen Anayasa değişikliğiyle gelen yenilikler artık tüm milletimizin hizmetindedir. Bundan sonra yönümüzü hep birlikte geleceğe çevirme zamanıdır" açıklamasında bulundu.

-"BUNDAN RAHATSIZ OLANLAR OLACAK ONLARI BİLİYORSUNUZ ZATEN"-

Bugünden sonra da hizmet etmeyi sürdüreceklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Anayasa değişikliğiyle milletimiz yeni bir yönetim sistemine, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçme kararını vermiş oldu. Bundan rahatsız olanlar olacak onları biliyorsunuz zaten. Türkiye artık seçimlerden sonra yaşadığı belirsizlikleri geride bıraktı. Hükümet kurma kavgaları, pazarlıları, koalisyonlar dönemi sona erdi. Önümüzdeki ilk seçimlerden itibaren -Ki Kasım 20189- onun önünde Mart 2019 yerel seçimler. Artık karar milletin, söz milletin" diye konuştu.

-"SAYIN KILIÇDAROĞLU DA "EVET" DİYOR"-

Erdoğan, vatandaşların "idam isteriz" sloganlarının üzerine şöyle konuştu:

"Sizinle bu meydanda, külliyede 15 Temmuz sonrası, hani o 29 geceniz var ya? Son gece burada yine toplanmıştık, konuşmuştuk. Sizler "İdam, idam, idam" demiştiniz. Ne dedim? İnşallah 16 Nisan'dan sonra çünkü 16 Nisan kararı aynı zamanda millet olarak sizin işaret fişeğinizdir. Siz burada evet dediğiniz takdirde ben Sayın Bahçeli, "İdama evet derim" diyor. Ben Sayın Yıldırım'ın da böyle dediğine inanıyorum. Fakat Sayın Kılıçdaroğlu da, o da "Evet" diyor. Parlamentodan geçti, benim önüme geldi, ben bunu onaylarım. Eğer olmadı bir halk oylaması da onun için yaparız. Şehitlerimizin katillerini bizim affetme yetkimiz yoktur. Karar mercii millettir. Bunu yapacağız.

-"ONLAR "DEMOKRASİ DEMOKRASİ" DİYE DİYE İDAM EDİLDİLER"-

İşte bugün rahmetli Adnan Menderes'in, Hasan Polatkan'ın ve Fatin Rüştü Zorlu'nun kabirlerini ziyaret ettik. Onlar bu ülkede ne yazık ki "demokrasi, demokrasi" diye diye idam edildiler. İşte 15 Temmuz aynı zamanda bu adımın da atıldığı gün olacaktır. 16 Nisan kararını verdik. Şimdi de bundan sonrası artık gerek Sayın Yıldırım, Sayın Bahçeli ve bunun yanında Sayın Kılıçdaroğlu görüşmeleri yapacaklar."

-"KAZANANI ÜLKEMİZ OLMUŞTUR"-

Başkanlık sistemi ile ilk seçimlerden itibaren hükümetin "Doğrudan millet tarafından" sandıkta kurulacağını vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Milletimizin yarısından fazlasının desteğiyle iş başına gelecek olan Cumhurbaşkanı, yani yüzde elli artı bir, hükümetini kuracak ve icraatına başlayacak. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin her hal ve şart altında kazananı milletimiz, ülkemiz olmuştur. Üye sayısı 600'e çıkan Meclis, kanun çıkarma ve denetleme görevlerini daha güçlü ifa edecektir. Yargımız, milletimiz adına adaletin tesisi için çalışmayı sürdürecektir. Bu yeni sistemin yürürlüğe gireceği önümüzdeki ilk seçimlere kadar hem ülke hem de yönetim olarak yapmamız gereken çok iş bulunuyor. Meclis'imiz yeni sistem için gereken uyum kanunlarını çıkaracak ve Hakimler Savcılar Kurulu'nun(HSK) kendi kontenjanına düşen üyelerini seçecektir. Ah ne yalanlar söylediler be. Meclis'in yetkileri yokmuş, ah ah ah, Ağlarım ağlatamam, hissederim söyleyemem, dili yok kalbimin ondan ne kadar bizarım. Hem içerden, hem dışarıdan ne yazık ki bunları gördük. Parlamento bugüne kadar HSK'ya üye seçiyor muydu? Hayır. Ama şimdi yedi üye orası seçecek. Dört tane ben, bir Adalet Bakanı bir de Müsteşar. Üç daire vardı o da ikiye düşüyor. Doğru konuşun ya, konuşmadılar. Konuşmadılar."

-"BU KÜLLİYE MİLLETİN EVİDİR"-

Vatandaşlara "Kendinizi şu anda nerede hissediyorsunuz?" sorusunu soran Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Evimizde" cevabını alınca, "Burası sizin eviniz. Burası milletin evi" dedi. "Burayı yadırgayanlar oldu" diyen Erdoğan, vatandaşlara "Biz ne dedik? Bu külliye milletin evidir. İşte millet işte devlet" diye seslendi. Vatandaşlara, "Buluştuk mu? Konuştuk mu?" sorularına soran Cumhurbaşkanı Erdoğan, aldığı "Evet" cevabı karşısında, "'Evet'inize kurban olayım" ifadesini kullandı.

-"BİZ YOLUMUZA DEVAM EDERİZ"-

Türkiye'nin demokraside, ekonomide, dış politikada ve güvenlikte atması gereken çok önemli adımlarının olduğunu söyleyen Erdoğan, "AGİT diye bir örgüt var Avrupa'da. Şimdi bunlar kendirine göre bir rapor hazırlıyorlar. Türkiye'deki seçimler şöyle olmuş böyle olmuş. Önce haddinizi bilin. Sizin hazırlayacağınız o siyasi içerikli raporları biz ne görürüz, ne duyarız, ne biliriz. Biz yolumuza devam ederiz. Onu siz külahımıza anlatın. Bu ülke batının hiçbir ülkesinde görülmeyen en demokratik seçimlerini gerçekleştirmiştir. Sizler Türkiye'nin Bakanlarını Avrupa'ya sokmazken, oralarda toplantı yaptırmazken, utanmadan sıkılmadan bu seçimler hakkında gölge düşürme yarışına boşuna girmeyin. Netice alamasınız. Artık sür eşeği Niğde'ye, bizim sözümüz bu. Niğdeli kardeşim sizlere ne diyeceğini gayet iyi bilir" değerlendirmesinde bulundu.

-"BUNLAR GEZİCİ BUNLAR TENCERE TAVACI"-

"16 Nisan'da oryaya çıkan sonuç milletimizi memnun, mutlu ederken birileri de hüsrana uğradı" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Şimdi gazete ilanları gördüm, baktım ki tencere tavacılar çıkmış ortaya. Ne imiş? Onlar da "Hayır'ı kutluyorlarmış. Ya galibiyetin mutluluğunu biliyoruz da, eğlenmesini biliyoruz da ama mağlubiyetin nasıl kutlandığını şimdi öğreniyoruz. Nedir o? İşte bunlar gezici, bunlar tencere tavacı. Tencere tava hep aynı hava devam ediyorlar. Biz siyasi parti çatısı altında bütün bu değişiklikleri yaparken buna karşı çıkanlara her şeye rağmen saygı duyduk. Seçim meydanlarında onların yanlışlarını, yalanlarını, eksiklerini milletimize ifade etmek, bu mücadeleyi vermek elbette görevimizdir. Tüm sıkıntılarına rağmen bu demokratik mücadeleyi verdik. Sayın Başbakan, Sayın Bahçeli, 81 vilayetin tamamını dolaştık, gidilmedik yer bırakmadık. Ama onlar gidemedi. Buna rağmen biz herhangi olumsuz bir şey söylemedik. Halkoylaması sonucuna göre her siyasi parti kendi değerlendirmesini yapar, kendi yolunu çizer bir ona karışmayız. Yedi kere mağlup oldular, şimdi sekizinci kez gene mağlup oldular. Ama bakıyorsun gene tencere tava."

-"BİZİM İÇİN BU ÇOK DA ÖNEMLİ DEĞİL"-

Sadece terör örgütlerine karşı müsamahalarının olmadığını vurgulayan Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

"Ülkemize ve milletimize ihanet içinde olan tüm terör örgütleriyle mücadelemize kararlılıkla devam edeceğiz. Diğer yandan kimi Avrupa devletleri ülkemizdeki muhalefet partilerinden daha hararetli bir şekilde bu reforma kaşı çıktılar. Aynı çevreler bizi Avrupa Birliği(AB) üyelik görüşmelerimizi dondurmakla tehdit ediyorlar. Her şeyden önce bu tabii ki onların vereceği bir karar değil. Ama bizim için bu çok da önemli değil onu söyleyeyim. Yeter ki Avrupa Birliği bu kararını versin ve bize tebliğ etsin, yapsınlar. Bakıyorsun bir tane raportör bir rapor yazıyor. Bu tür raportörleri barındıranlara ben teessüf ediyorum. 54 sene AB kapısında bizi bunlar beklettiler. Otururuz, konuşuruz bir güven oylaması da onun için yaparız. İngiltere Brexit yaptı. İngiltere kurucusu olduğu AB'den şu anda çıkıyor. Norveç çıktı. Kararı verecek mercii millet. Gideriz milletimize, millet ne karar veriyor, biz de onu uyarız.

-"TÜRKİYE BİR TERÖR OLUŞUMUNA ASLA İZİN VERMEYECEKTİR"-

Ya Türkiye'ye verdikleri sözleri derhal tutacaklar ya da sonuçlarına katlanacaklar. Bu iş öyle terör örgütlerini el altından silahla parayla desteklemek suretiyle ülkemizin üzerine salmakla olmaz. Suriye'de terör örgütlerine verdikleri destekle ülkemize karşı husumetlerini açıkça ilan etmekten çekinmeyenler şunu bilsinler. Türkiye ne pahasına olursa olsun, sınırlarının yanı başında bir terör örgütüne veya bir terör oluşumuna asla izin vermeyecektir. Bölgede paralı asker gibi kullandıkları teröristlerle Türkiye'yi dize getirebileceklerini sananlar yanıldıklarını çok yakında görecekler."

-"NE KADAR OPERASYON GEREKİYORSA HEPSİNİ YAPMAKTA KARARLIYIZ"-

"Fırat Kalkanı"nın Türkiye'nin son değil ilk operasyonu olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ülkemize yönelik eylemleriyle ve tehditleriyle sınırlarımızda beslenen terör örgütlerinin kökünü kurutmak için, nereye ve ne kadar operasyon gerekiyorsa hepsini de yapmakta kararlıyız. Önümüzdeki dönem işte bu meseleler üzerinde yoğunlaşacağımız, milletimizden aldığımız bu güçlü destekle somut icraatlara girişeceğimiz bir dönem olacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Haber Sitesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 210 90 00 Faks : 0212 210 34 00