Erdoğan'dan Yeni Anayasa Açıklaması

Erdoğan'dan Yeni Anayasa Açıklaması
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gine Devlet Başkanı Alpha Conde ile gerçekleştirdiği basın toplantısında yeni anayasa hakkında açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gine Devlet Başkanı Alpha Conde ile gerçekleştirdiği basın toplantısında, İsmail Kahraman'ın siyasi partilere "masaya dönün" çağrısına CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıklamasına dair soruya, "CHP Genel Başkanı'nın şu anki tavırları ipe un sermekten başka bir şey değildir" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Konakri'deki temasları kapsamında Gine Devlet Başkanı Alpha Conde ile ortak basın toplantısı düzenledi. Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Erdoğan, Anayasa Komisyonu dağıldıktan sonra İsmail Kahraman'ın siyasi partilere masaya dönün çağrısına CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıklamasına dair soruya, "TBMM Başkanımızın parlamentodaki 4 siyasi partinin genel başkanlarına yapmış olduğu davet benim şahsımla alakalı değildir. Yapılan davet, sadece bir yeni anayasanın görüşülmesi ile ilgili bir davettir. Bu yeni Anayasanın görüşmesi, müzakeresi ve mutabakat sağlanabilirse alınacak netice ülkemizin geleceği içindir. Burada şahsımla ilgili olur mu olmaz mı böyle bir değerlendirme söz konusu değildir. Ana muhalefet partisi genel başkanının şu anki tavırları ipe un sermekten başka bir şey değildir. Eğer dürüstseniz masadan kaçmazsınız. Bundan önce bir cumhurbaşkanlığı seçimi yapıldı. İlk defa halka gitmek suretiyle yapılan bir cumhurbaşkanlığı seçimiydi. Bu cumhurbaşkanlığı seçimine bir genel başkan olarak siz kendiniz katılmadınız. Dışarıdan bir ısmarlama aday çıkardınız. Üzerinde 14 siyasi parti anlaştınız ama milletim sizde ittifak etmedi. Milletim şahsım üzerinde yüzde 52 ile ittifak etti ve bizi cumhurbaşkanı olarak görevlendirdi" dedi.

Erdoğan açıklamasını şu şekilde tamamladı: "Meydanlarda söz verdiğiniz Anayasa'nın yapımı ile ilgili 4 siyasi partinin 3'er tane temsilcisi var. Burada iktidar partisinin 317 milletvekili var. 317 milletvekili 3 kişi ile temsil ediliyor. Ama bunun karşısında 233 milletvekili var 233 milletvekili ise 9 milletvekili ile temsil ediliyor. Görüldüğü gibi bu adil bir yaklaşım değil. Ama iktidar partisi benim dönemimde de bunu uyguladık, üzümü yiyelim bağcı ile işimiz yok anlayışından hareketle gelin çalışalım şu işi bitirelim dediler. Ama yine kaçtılar, gittiler. Hiçbir zaman sorun çözmek için değil aksine sorun meydana getirmek için varlar. Şu andaki durum da bundan ibarettir, öyle zannediyorum ki, diğerleri nasıl tavır takınır bilemiyorum. Ama burada yine nihai kararı verecek olan iktidar partisi vasıtasıyla millettir. Onun için iktidar partisi üzerine düşeni yapacaktır diye düşünüyorum."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.