• BIST 4.930,18
 • Altın 1128.853
 • Dolar 18.781
 • Euro 20.1938
 • Adana 7 °C
 • Adıyaman 3 °C
 • Afyon -3 °C
 • Ağrı -2 °C
 • Amasya 1 °C
 • Ankara 0 °C
 • Antalya 7 °C
 • Artvin 3 °C
 • Aydın 5 °C
 • Balıkesir 1 °C

Geleceğin Tarımı, Konya Havzasında Şekilleniyor

Geleceğin Tarımı, Konya Havzasında Şekilleniyor
Konya Havzasında hayata geçirilen iklim dostu yenilikçi tarım uygulamalarının yer aldığı "Geleceğin Tarımı" projesi tanıtıldı.

Konya Havzasında hayata geçirilen iklim dostu yenilikçi tarım uygulamalarının yer aldığı "Geleceğin Tarımı" projesi tanıtıldı. Proje kapsamında kurulan kuş evine yerleşen baykuş ve kerkenezler tarlalarda ekinlere büyük zarar veren tarla fareleri ile etkin mücadele edecek.

Coca-Cola Hayata Artı Vakfı tarafından desteklenen ve Doğa Koruma Merkezi tarafından Türkiye'nin tarımsal üretim merkezi Konya havzasında hayata geçirilen "Geleceğin Tarımı" projesi ile anıza doğrudan ekim, rüzgâr perdesi ve tarım zararlılarıyla biyolojik mücadele yöntemleri kullanılarak toprağın yapısının ve su miktarıyla kalitesinin korunması hedefleniyor.

2013 yılında Konya'nın Karapınar ilçesi ile başlayan, Sarayönü, Ilgın, Güneysınır, Cihanbeyli ve Kadınhanı ilçelerini de kapsayacak şekilde genişleyen proje kapsamında, 15 bin dekar arazide anıza doğrudan ekim yapıldı ve 200 bin fidan dikilerek doğal rüzgar perdeleri yerleştirildi. Topraktaki su ve organik maddelerin kaybını azaltan bu yöntemlerle birlikte 2.1 milyar litre su tasarruf edildi. Biyolojik mücadele kapsamında ise zehirli ilaçlar yerine, tarım zararlıları ile mücadelede baykuş ve kerkenezlerden faydalanılmaya başlandı. Bu kuş türlerinin tarım alanlarına yakın yerlerde barınması için şimdiye kadar 150 adet kuş evi dikildi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Doğa Koruma Merkezi arasında imzalanmış olan protokol kapsamında hayata geçirilen "Geleceğin Tarımı" projesi, Konya'nın Ilgın ilçesine bağlı Kapaklı köyünde yapılan toplantıyla tanıtıldı. 2013 yılında başlayan Geleceğin Tarımı projesi ile artan kuraklık, don, aşırı yağışlar gibi iklim değişikliğinin oluşturduğu risklere karşı koruyucu toprak işleme, anıza doğrudan ekim, rüzgâr perdesi ve tarım zararlılarıyla biyolojik mücadele yöntemleri kullanılarak toprağın yapısı ile su miktarının ve kalitesinin korunması hedefleniyor.

Düzenlenen basın toplantısında projeyi tanıtan Doğa Koruma Merkezi Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Uğur Zeydanlı "Geleceğin Tarımı" projesinin günümüz bilim ve teknolojisi ile doğanın milyonlarca yıllık mücadele becerisini bir araya getiren örnek bir proje olduğunu söyledi. Zeydanlı, "Geleceğin Tarımı Projesi ile çiftçimiz üretim yaparken, toprağı koruyor, çevreyi, doğal kaynakları ve diğer canlı türlerinin iklim değişikliğinden zarar görmesini önlüyor ve rüzgar kaynaklı erozyonun neden olduğu toprak kaybıyla mücadele edebiliyor. Konyalı çiftçiler iyileştirdikleri toprakla, kurtardıkları suyla, küresel düzeyde benzer sorunları yaşayan bölgeler için de bir örnek olacak. Projemizi destekleyen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na ve Coca-Cola Hayata Artı Vakfı'na vermiş oldukları destekten dolayı teşekkür ediyorum" dedi.

"1.200 çiftçiye iklim dostu modern tarım uygulamaları tanıtıldı"

Geleceğin Tarımı projesi ile çiftçiler iklim değişikliğiyle mücadele eden koruyucu, önleyici, modern ve pratik tarım uygulama yöntemleriyle tanıştırıldı. Proje kapsamında, düzenlenen 30 eğitim ve çalıştaylar ile 1,200 çiftçiye anıza doğrudan ekim ve rüzgâr perdesi yöntemleri tanıtıldı, 14 doğrudan ekim makinesi çiftçilerin kullanımına sunuldu.,

"Anız yakılmadan doğrudan ekim yapılıyor"

Proje kapsamında çiftçilerin kullanımına sunulan 14 adet doğrudan ekim makinesiyle bir önceki döneme ait bitki artıkları (anız) yakılmadan ekim yapılıyor. Böylece, tarım toprağının erozyona uğraması önleniyor, toprağın yapısı korunuyor, toprağı besleyen organik maddeler arttırılıyor ve topraktaki su muhafaza ediliyor.

"Ekilen 200 bin fidan ile doğal rüzgar perdesi oluşturuldu"

Bölgede etkili olan rüzgar erozyonunun toprağın suyunu alıp götürmesine engel olmak amacıyla yöreye özgü ağaçlardan 200 bin fidan dikildi. Proje alanında oluşturulan bu doğal rüzgar perdeleri ile tarım alanları soğuk rüzgar ve tipilerden, yazın ise sıcak hava dalgalarından korunurken, toprak ve su kaybının da önüne geçiliyor. Ayrıca bu uygulama sayesinde süne gibi tarım zararlıları ile mücadele eden canlılara barınak sağlanıyor.

"Tarım zararlıları ile mücadeleye Baykuş desteği"

Tarımsal üretimin daha doğa dostu hale getirilmesi amacıyla proje alanında, zehirli ilaçlar yerine, tarım zararlıları ile mücadelede, baykuş ve kerkenezlerden faydalanılıyor. Uygulama kapsamında baykuş ve kerkenez gibi bölgede doğal olarak bulunan kuş türlerinin tarım arazileri yakınında üremesi için 150 adet yuva yerleştirildi.

Geleceğin Tarımı projesi Uluslararası Şirketler Arası Kurumsal Sosyal Sorumluluk Yarışması'nda 2015 yılının "En İyi Birleşmiş Milletler Kalkınma Hedefli Projesi" olarak seçildi.

Geleceğin Tarımı, Konya Havzasında Şekilleniyor

Geleceğin Tarımı, Konya Havzasında Şekilleniyor

Geleceğin Tarımı, Konya Havzasında Şekilleniyor

Geleceğin Tarımı, Konya Havzasında Şekilleniyor

Geleceğin Tarımı, Konya Havzasında Şekilleniyor

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2002 Haber Sitesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0850 533 02 62 Faks : 0212 210 34 00