• BIST 106.825
 • Altın 145,460
 • Dolar 3,5178
 • Euro 4,1299
 • Adana 29 °C
 • Adıyaman 35 °C
 • Afyon 26 °C
 • Ağrı 21 °C
 • Amasya 26 °C
 • Ankara 21 °C
 • Antalya 28 °C
 • Artvin 24 °C
 • Aydın 35 °C
 • Balıkesir 28 °C

Kemal Kılıçdaroğlu: En Son Gelen Varsayım 'hayır' Lehine Yüzde 53 Civarı

Kemal Kılıçdaroğlu: En Son Gelen Varsayım 'hayır' Lehine Yüzde 53 Civarı
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Insanlar TV'de canlı yayınına katılan Kılıçdaroğlu, sandığa gidip oy kullanıldığı sürece 'hayır' çıkacağını söyledi. Insanlar oylamasına ilişkin oy tahmininin sorulması üzerine Kılıçdaroğlu, "En son gelen varsayım 53

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Insanlar TV'de canlı yayınına katılan Kılıçdaroğlu, sandığa gidip oy kullanıldığı sürece 'hayır' çıkacağını söyledi.

Insanlar oylamasına ilişkin oy tahmininin sorulması üzerine Kılıçdaroğlu, "En son gelen varsayım 53 civarında, bizim 'hayır' oyu olacağı yönünde bir tablo var. Bunun içinde şeyler de var. Kuytu oy dediğimiz, 'Acaba bu düşüncemi açıklarsam yani 'hayır' dersem başıma bir şey gelir mi?' diyen kitle de var. Onların önemli bir kısmı zaten 'hayır'dan yanlamasına söylev takılıyor. Sandığa gidiş oranı ne dek yüksek olursa 'evet' ile 'hayır' arasındaki ayrım 'hayır' lehine pek büyümüş olur." ifadelerini kullandı.

"YARGI SİYASET İÇ İÇE GEÇMİŞ OLUR"

Cumhurbaşkanının tarafsızlığının ortadan kaldırıldığını bahis eden Kılıçdaroğlu, "Çünkü Cumhurbaşkanı bununla beraber bir partinin genel başkanı olacak. Hemen Cumhurbaşkanı tarafsızsa yargıç atayabilir. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısını atayabilir. Ama bununla beraber bir partinin genel başkanı ise yargıç atayamaz. Atadığı zaman orada adalet siyaset iç içe geçmiş olur." şeklinde konuştu.

Bir partinin genel başkanının istese de objektif olamayacağını anlatan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Programını, kendi partisinin ilkelerini müdafaa etmek zorundadır. Hangi gerekçeyle gelip parlamento da, 'Ben açıklık üstüne, namusum üzerine ant içiyorum.' diye ant edecek. Kendi içinde de çelişkileri olan bir düzenleme. Bunun da dürüst olmadığını ifade ettik. Hangi gerekçeyle bunu yapıyorsunuz. Bunu da anlamış değiliz. Bir başka kayda değer nokta Türk Silahlı Kuvvetleri'ne başkomutanlık yetkisi. Şimdi Sayın Cumhurbaşkanı tarafsızsa Tük Silahlı Kuvvetleri'ne komutanlık yapabilir. Böyle bir kural bugünkü anayasada var. Eğer bir partinin genel başkanıysa Türk Silahlı Kuvvetleri'ne bir partinin genel başkanı nasıl başkomutanlık yapacak. Bu dürüst değil. direkt siyaseti kışlaya sokmuş olacağız. Orduya siyaseti sokmak, adliyeye, yargıya siyaseti sokmak, camiye siyaseti sokmak fakat toplumu ayrıştırır. 15 Temmuz'da gördük. Ordunun manâlı bir kısmı baktınız fakat paralel devlet yapılanmasına teslim etmişsiniz. Bu risk biline biline hala bu uygulama getiriliyorsa bunun getireceği felaketin topluma anlatılması lazım."

"EYALET DİYE YAZMAZ ZATEN"

Tüzük değişikliğinde eyalet sisteminin olup olmadığına ilişkin bir soru üstüne Kılıçdaroğlu, şu cevabı verdi:

"Eyalet diye yazmaz zaten. Yazılan şu: Ansızın fazla ili kapsayan düzenleme yapabilir, diyor. Birden pozitif ili kapsayan düzenleme nedir? Şöyle bir karar alabilir. Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne'de bir halk kuruluşu kurdurur ve üçünü birlikte kapsayan bir düzenleme hayata geçirdim diyebilir. Bir kararnameyle. Bu mümkün. Değiştiriyorsunuz çünkü anayasayı. Bakanlıkları, merkez ve taşra teşkilatını yeniden düzenleyebiliyor. Bu yetkisi var Cumhurbaşkanının. Böyle bir yetkiye sahip olacak. Zaten Şükrü Karatepe de bunu ifade etti. Sayın Bahçeli yeni keşfetmiş gibi görünüyor. Bu tanıdık, bu parlamentoda, komisyonlarda tekrar tekrar dile getirildi, meydanlarda dile getirildi, anlatıldı. Bunların hepsi söylendi."

"ANAYASALAR UZLAŞMAYLA HAZIRLANMALI"

Böyle bir anayasal düzenin anahtarının hak olduğunun altını çizen Kılıçdaroğlu, yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığının çok kayda değer olduğunu belirtti.

Kılıçdaroğlu, "Kişi herhangi bir olumsuz eylemle veya bir diğer tavırla karşılaştığında, devletin bir yaptırımıyla karşılaştığında, hakkını yargıya başvurarak arayacaktır. Derhal bu bağımsız yargıda olabilir lakin eğer oraya bir partinin genel başkanı yargıç tahsis etmişse ve o mahkemede başka bir partilinin davası görüşülüyorsa o mahkemenin adalet dağıtmadığı kanısı onda uyanır. Bu da hayatın bir başka gerçeğidir." diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, anayasaların bütün kesimlerinin haklarını güvence altına bölge temel belgeler olduğunu kaydederek, "Eğer anayasaları alıp da bir partinin mutfağında hazırlar ve bunu topluma dayatırsanız bu doğru değil. Bu toplumda ayrıştırmayı besler, kesinlikle huzurlu bir toplum yok, çatışan bir toplum sürecini başlatır. O açıdan biz söyledik, anayasalar uzlaşmayla hazırlanmalı." değerlendirmesinde bulundu.

"BU TOPLUMUN BELLEĞİNE GÜVENİYORUZ"

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, 2010 Referandumunda da Türkiye'de benzer süreçlerin yaşandığına dikkati çekerek, "2010 referandumunda yapılan anayasa değişikliği Türkiye'yi 15 Temmuz Darbesine getirdi. Normalde bu değişiklik eğer doğrusu toplumun çıkarına olsaydı o kadar çok birey çıkıp 'Bu tüzük değişikliğinde benim de tuzum var' diye açıklama yapardı." ifadelerini kullandı.

"SANDIKLARIN GEREKLI GÜVENLİĞİ SAĞLANMIŞTIR"

Kemal Kılıçdaroğlu, "Vatandaşlarımıza 16 Nisan ile ilgili ne anlatmak isterseniz, ne gerçekleştirmek lüzumlu, ne önerirsiniz?" şeklindeki soru üzerine şunları kaydetti:

"Bir, 'Pazar günü hava güzel, sandığa gitmiyorum' sakın demesinler. Herkes mutlaka lakin mutlaka sandığa gitmeli. İki, şunu rahatlıkla söylüyorum ve söylüyorum, 'evet' demenin vebali fazla ağırdır, Türkiye'nin kaderi demokratik standartların yükseltmesiyle yükselir ve Türkiye dünyada şeref kazanır. Üç, 'Efendim, gideceğim de sandıkların güvenliği sağlandı mı, sağlanmadı mı?' Bu konuda hiçbir kararsızlık olmasın hiçbir vatandaşımda. Sandıkların zorunlu güvenliği sağlanmıştır. Sadece bizim partililer değil, gönüllü arkadaşlar var, sivil toplum örgütleri var. Aslında de genç avukatlar var. Nerede bir sorun çıktığında hemencecik o avukat arkadaşlarımız gidecekler ve o sorunla ilgilenecekler. Dolayısıyla sandığa gidelim, Türkiye'nin bekası için, Türkiye'nin demokrasisi için, evlatlarımız için, çocuklarımız için kahverengine, tercihimizi kullanalım. Hayırın altına mührümüzü basalım. Bu Türkiye'nin geleceği için fazla önemlidir."

www.haberturk.com
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Haber Sitesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 210 90 00 Faks : 0212 210 34 00