• BIST 108.615
 • Altın 145,221
 • Dolar 3,4955
 • Euro 4,1321
 • Adana 25 °C
 • Adıyaman 21 °C
 • Afyon 17 °C
 • Ağrı 16 °C
 • Amasya 21 °C
 • Ankara 19 °C
 • Antalya 25 °C
 • Artvin 22 °C
 • Aydın 21 °C
 • Balıkesir 21 °C

Kılıçdaroğlu Rakam Verdi: İstanbul’da En Az Yüzde 53 ‘Hayır’ Var

Kılıçdaroğlu Rakam Verdi: İstanbul’da En Az Yüzde 53 ‘Hayır’ Var
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Son yapılan çalışmalar şunu gösteriyor, İstanbul'da en az yüzde 53 "Hayır" var. İstanbulluya hayırlı olsun"...

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Son yapılan çalışmalar şunu gösteriyor, İstanbul'da en az yüzde 53 "Hayır" var. İstanbulluya hayırlı olsun" dedi.

Kılıçdaroğlu, anayasa referandumu çalışmaları kapsamında İstanbul, Maltepe ve Ataşehir İlçeleri geri dönüşüm işçileriyle bir araya geldi.

Anayasanın değiştirilemez ilk 4 maddesi arasında, Türkiye Cumhuriyeti'nin demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olduğunun yazdığını belirten Kılıçdaroğlu, "Ama bu sosyal hukuk devleti içinde şu anda karşımızda 6,5 milyon işsizimiz var. O zaman sormak gerekiyor, bu sosyal devlet nerede? 17 milyon hanede yoksulluk var, sormak gerekiyor bu sosyal devlet nerede? Anayasal güvence altına alınan ekonomik ve sosyal haklar, tek adam rejimiyle bir kişiye teslim ediliyor. Bir kişi arzu ettiği zaman asgari ücreti dondurabilecek, arzu ettiği derneği, sendikayı kapatabilecek" dedi.

-"HAYIR" OYU ÇIĞLIĞINIZ OLACAK"-

İnsan hakları için, hukukun üstünlüğünün egemen kılınması için mücadele ettiklerini vurgulayan Kılıçdaroğlu, işçilere, "Sadece varsılların değil, yoksulların da hakkı, hukuku vardır. Gelir dağılımının olabildiğince eşit olması, toplumsal barışın temel unsurudur. Sizlere hakkınızı teslim etmek bizim boynumuzun borcudur. Güçlü bir sosyal devleti birlikte inşa edeceğiz. 16 Nisan'da sandığa gideceksiniz, hakkınızı arayacaksınız. Size "Hayır" deyip kapıları yüzünüze kapatanlara, bir kez olsun çıkacaksınız, "ben de "Hayır" diyorum" diyeceksiniz. Bu sizin çığlığınız olacaktır" diye seslendi.

-"HAYIR" DEMEMİZİN HAYIRLI GEREKÇELERİ VAR"-

Bir kişiye devleti teslim etmenin riskleri olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, "Anayasalar, toplumda yaşayan herkesin haklarını güvence altına alan yasalardır. İster çöpten kağıt toplasın, ister sanayici olsun, ister memur, ister taşeron işçisi olsun. Anayasalar vatandaşın hakkını güvence alırken onun sağcı mı, solcu mu, ortacı mı, kimliği şöyle, inancı bu diye bir ayrım yapmaz. Anayasalarda herkes hakkını ve hukukunu eşit koşullarda arar, anayasalar bu standardı getirir. Anayasalar bu standardı parlamento aracılığıyla getirir çünkü parlamentoda yasalar, komisyonlarda bütün tarafların katılımıyla görüşülür. Sonra Genel Kurul'a iner. Tek adam rejiminde, bunların hiçbirisi olmaz. Sizinle ilgili kararları sadece Resmi Gazete'de okursunuz o kadar, tartışma bile olmaz. Onun için "Hayır" dememizin hayırlı gerekçeleri vardır" diye konuştu.

-"16'SINA KADAR HİÇBİR KISIR TARTIŞMANIN İÇİNE GİRMEYECEĞİM"-

Kılıçdaroğlu, 18 maddeyle ilgili tartışmanın kendileri dışında dile getirilmediğini belirtirken şöyle devam etti:

"Başka konular tartışılıyor, amaç gündemi saptırmak. Sizin elinizden alınacak hakları size duyurmamak. Bunun yolunu, yöntemini arıyorlar. Ama söz verdim, karar verdim, ayın 16'sına kadar hiçbir kısır tartışmanın içine girmeyeceğim, bu milletin hakkını savunacağım.

Medeni bir insan gibi onlara çağrı çaptım, buyurun gelin televizyonda tartışalım. Kavga edecek, dövüşecek halimiz yok. Bu tek adam rejiminde ne geliyor, demokratik parlamenter sistemde ne olması lazım, oturalım, konuşalım. Cesaret edip gelemiyorlar. Yürekleri, bilgileri yetmiyor. Yaptıkları düzenlemenin nasıl bir felaket getireceğinin onlar da farkındalar. Üstünlerin hukukunu kurmak istiyorlar, hukukun üstünlüğünü değil.

-"TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ'NDEN NE İSTİYORSUNUZ?"-

Bir kişiye devleti teslim edeceğiz, ne yapacağı tamamen onun takdirine bağlı. Emin olun ben bunu anlamakta zorlanıyorum. Devletin bütün dengeleri alt üst olacak. Diyorlar ki "yeni bir devlet kuracağız, onun için sandığa gidiyoruz'. Siz Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nden ne istiyorsunuz, Allah aşkına? Tarihimiz, kültürümüz, birikimimiz var, cumhuriyeti nasıl kurduğumuz var. El ele, kol kola, yürek yüreğe mücadele ettik, devletimizi kurduk. Eksiğimiz, yanlışımız olabilir, oturur düzeltiriz. Tarihimizi niye reddediyoruz, rejimimizi niye değiştiriyoruz?

Dünyanın en gelişmiş 20 ülkesi, biri, ABD başkanlık sistemiyle yönetiliyor, diğerleri parlamenter sistemle. Kişi başına gelir, 35 bin, 45 bin, 65 bin dolar. Dünyanın en yoksul 20 ülkesi, tamamı başkanlık sistemiyle yönetiliyor. Başkan çok zengin, halk fakr u zaruret içinde. Bize diyorlar ki "üçüncü lige inelim'. "Yoksul ülkelerle aynı rejimi benimseyelim" diyorlar. Biz de diyoruz ki bu ülkenin zenginleşmeye, düşünce özgürlüğüne, çalışmaya, sosyal güvenceye ihtiyacı var. Parlamenter sistemde bunları yapmaya çalışıyoruz, neden bu yetkileri alıyoruz?

-"İSTANBULLUYA HAYIRLI OLSUN"-

'Hayır'da alın terin var. Sokakta "Hayır" var. İstanbul'da da "Hayır" var. Son yapılan çalışmalar şunu gösteriyor, İstanbul'da en az yüzde 53 "Hayır" var. İstanbulluya hayırlı olsun. Korkuyorlar, baskı kuruyorlar. İstedikleri kadar baskı kursunlar, istedikleri kadar eziyet etsinler, istedikleri kadar para harcasınlar, istedikleri kadar yeri göğü "Evet'le donatsınlar. Bu milletin bir onuru vardır. Bu millet, bu devleti sokakta bulmadı. Birlikte, huzur içinde yaşamak istiyoruz. Koskoca Türkiye Cumhuriyeti'ni bir kişiye teslim etmek istemiyoruz."

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Haber Sitesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 210 90 00 Faks : 0212 210 34 00