• BIST 106.955
 • Altın 145,794
 • Dolar 3,5211
 • Euro 4,1346
 • Adana 31 °C
 • Adıyaman 29 °C
 • Afyon 21 °C
 • Ağrı 24 °C
 • Amasya 27 °C
 • Ankara 24 °C
 • Antalya 30 °C
 • Artvin 28 °C
 • Aydın 27 °C
 • Balıkesir 27 °C

Kılıçdaroğlu’ndan 17 Soru

Kılıçdaroğlu’ndan 17 Soru
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ı defalarca televizyonlarda tartışmaya davet ettiğini anımsatarak, kendilerine yöneltmek...

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ı defalarca televizyonlarda tartışmaya davet ettiğini anımsatarak, kendilerine yöneltmek istediği sorularını düzenlediği basın toplantısı aracılığıyla dile getirdi.

Kılıçdaroğlu, İstanbul'da Feriye Palas'ta düzenlediği basın toplantısında, anayasa tartışmaları gündeme geldiğinden itibaren, hep "neden anayasayı değiştirmek istiyorsunuz" sorusunu sorduğunu ifade ederek, "Anayasa değişikliğinin mimarı iki partiden beyhude yanıt bekledik. İşsizlik, terör gibi devasa sorunlarımız dururken "neden şimdi" diye sordum. "Terörist, hain" olmakla suçlandım. "Darbeye karşı dimdik duran TBMM'yi neden büyük ölçüde işlevsiz bırakıyorsunuz" diye sordum. "Sen de darbecisin" iftirasına başvurmalarını hayretle ve üzülerek izledim" dedi.

-"UYGARCA TARTIŞMA İMKANI BULSAYDIK, "NEDEN" DİYE SORACAKTIM"-

Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ı defalarca televizyonlarda tartışmaya davet ettiğini anımsatan Kılıçdaroğlu, "Ama hakikatin ortaya çıkmasından korktular gelmediler. Adalet denen kavramı yerle yeksan ederek her gün saatlerce ekran başına kilitlenip kurulup kendi düşüncelerini topluma aktardılar. "Nasıl'ı anlattılar ama "neden" sorusuna hiç cevap vermediler. Oysa birlikte uygarca tartışma imkanı bulsaydık, "neden" diye soracaktım. Neden, önerdiğiniz rejimde milletin vekili Meclis kürsüsünden bakana soru soramıyor? Neden, hiçbir bakanın Meclis'e ayak basmasını istemiyorsunuz? Neden, hükümet Meclis'ten güvenoyu isteme tenezzülünde dahi bulunmuyor? Neden, Meclis'i bu kadar küçük görüyor, neden aşağılıyorsunuz? Neden, cumhurbaşkanının tarafsızlığını ortadan kaldırıyorsunuz? Bu gerçekler ortada iken dağa, taşa "Meclis'in yetkisi artıyor" diye afiş asıp televizyonlara reklam verip söyleyerek günaha giriyorsunuz? Anayasa değişikliğiyle cumhurbaşkanı da seçilen bir partinin genel başkanı Meclis'i feshedebilecek. OHAL ilan edip kararname ile ülkeyi yönetebilecek. Bizlerin vergilerini keyfince harcayabilecek. Bu saydıklarımın tamamına tek bir adam sahip olmak istiyor. Ama tek bir sorudan korkuyor. Nedir bu soru, "neden" diye konuştu.

-"YANIT ALAMADAN SANDIĞA GİDİYORUZ"-

"Neden" diye düştük yollara maalesef yanıtını alamadan sandığa gidiyoruz" diyen Kılıçdaroğlu, anayasa değişikliğiyle ilgili 17 soruyu şöyle sıraladı:

"Anayasa değişikliğinin 2. maddesiyle yetkileri büyük ölçüde elinden alınmış TBMM'nin üye sayısı 600'e çıkartılmak ve en az 187 trilyonluk bir yük vatandaşın sırtına yüklenmek isteniyor. Neden?

Anayasa değişikliğinin 3. maddesiyle milletvekili seçilme yaşı 18'e indiriliyor. Ancak askerliğini yapmamış milletvekillerinin ömür boyu askerlikten muaf tutulacakları sözü veriliyor. Neden?

Anayasa değişikliğinin 5, 6 ve 16. maddelerine göre TBMM'nin bakanları denetleme görev ve yetkisi kaldırılıyor. Milletvekillerinin, meclis kürsüsünden bakanlara sözlü soru sormaları dahi sona erdirilmek isteniyor. Neden?

Anayasa değişikliğinin 7. maddesiyle cumhurbaşkanının tarafsızlığı ortadan kaldırılıyor. Tarafsız olması gereken cumhurbaşkanının, bir partinin genel başkanı da olması isteniyor. Neden?

Anayasa değişikliğinin 7 ve 8. maddelerine göre bir partinin genel başkanı siyaset dışı kalması gereken Türk Silahlı Kuvvetleri'nin de başkomutanı yapılmak isteniyor. Neden?

Anayasa değişikliğinin 7 ve 8. maddelerinde yapılan değişiklikle, cumhurbaşkanı da olan bir partinin genel başkanına tek başına "Milli Güvenlik Politikalarını Belirleme" yetkisi veriliyor. Neden?

Anayasa değişikliğinin 8 ve 16. maddelerine göre başbakanlık ve bakanlar kurulu kaldırılıyor. Yetki tek adama veriliyor. Osmanlı da dahil olmak üzere cumhuriyetin kuruluşundan bu yana var olan Başbakanlık ve Bakanlar Kurulundan vazgeçilmek isteniyor. Neden?

Mevcut anayasaya göre kamu atamaları kriterleri liyakat esasına göre TBMM tarafından belirleniyor. Anayasa değişikliğinin 8. maddesine göre ise aynı zamanda bir siyasi partinin genel başkanı da olan cumhurbaşkanının, atama kriterlerini tek başına belirlemesi hedefleniyor. Cumhurbaşkanının tek başına hem atama kriterlerini belirlemesi hem de genel müdürleri, müsteşarları büyükelçileri, valileri, kaymakamları, emniyet müdürlerini, rektörleri, müftüleri ataması isteniyor. Neden?

Anayasa değişikliğinin 8. maddesine göre cumhurbaşkanın yokluğunda, seçimle gelmiş milli iradeyi temsil eden, aynı zamanda parti grupları arasında tarafsız olan TBMM Başkanının Cumhurbaşkanına vekalet etmesi uygulamasından vazgeçilmek isteniyor. Neden?

Anayasa değişikliğinin 8. maddesiyle ekonomik ve sosyal konuların tamamında Cumhurbaşkanına kararname çıkarma yetkisi verilmek isteniyor. Örneğin kıdem tazminatı bir gecede sıfırlanabileceği gibi asgari ücret de dondurabilecektir. Neden?

Mevcut anayasaya göre yolsuzluk yapan bakanların Yüce Divan'a sevki için 276 oy yeterliyken, anayasa değişikliğinin 9. maddesine göre tek adam rejiminde 400 oy şartı getirilmek isteniyor. Bu aşılmaz zırh neden?

Anayasa değişikliğinin 10. maddesiyle cumhurbaşkanına, TBMM'yi devre dışı bırakarak istediği kadar başkan yardımcısı ve bakan atama yetkisi veriliyor. Neden? Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne güvensizlik adeta anayasaya giriyor. Neden?

Anayasa değişikliğinin 7, 10 ve 16. maddeleriyle cumhurbaşkanı da olan bir partinin genel başkanına, bakanlıkların merkez ve taşra teşkilatı dahil olmak üzere merkezi idareyi tek başına, istediği gibi şekillendirme yetkisi verilmek isteniyor. Neden?

Anayasa değişikliğinin 7 ve 11. maddeleriyle cumhurbaşkanı da olan bir partinin genel başkanına hiçbir gerekçe göstermeksizin tek başına TBMM'yi fesih etme yetkisi verilmek isteniyor. Atatürk'e bile verilmeyen bu yetki, tek adama verilmek isteniyor. Neden?

Anayasa değişikliğinin 7 ve 12. maddeleriyle cumhurbaşkanı da olan bir partinin genel başkanına tek başına olağanüstü hal ilan ederek, yayınladığı kararnamelerle ülkeyi yönetme yetkisi verilmek isteniyor. Bu yetkiyle 80 milyonun can ve mal güvenliği tek bir adama emanet ediliyor. Neden?

Anayasa değişikliğinin 7 ve 14. maddelerine göre bir partinin genel başkanına hakim tayin etme yetkisi ve yargıyı siyasetin kontrolüne alma fırsatı tanınmak isteniyor. Değişikliğe göre bir partinin genel başkanı 15 üyeli Anayasa Mahkemesi'nin 12 üyesini, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısını ve başsavcı vekilini, Danıştay üyelerinin dörtte birini, HYSK üyelerinin yarısını kendisi tayin edecek. Neden?

Anayasa Değişikliğinin 16. maddesiyle, cumhurbaşkanı kendi uygulamalarını denetleyecek Devlet Denetleme Kurulu'nun bütün üyelerini kendisi atayacak. Neden?"

-"HAKARETLER, İFTİRA VE YALANLAR"-

Kılıçdaroğlu, "Bize "neden bu anayasaya değişikliği" sorusunun yanıtı verilmedi. Hakaretlerle, iftira ve yalanlarla bu soru geçiştirildi. O yüzden 16 Nisan'da çok güçlü bir "Hayır" yanıtını hak ettiler. Sorularımıza cevap verilmediği için hep birlikte "Hayır" diyerek bir demokrasi destanı yazacağız. Buna inanıyorum ve Türkiye'ye de yakışan budur" diye konuştu.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Haber Sitesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 210 90 00 Faks : 0212 210 34 00