• BIST 107.202
 • Altın 145,263
 • Dolar 3,5161
 • Euro 4,1312
 • Adana 30 °C
 • Adıyaman 33 °C
 • Afyon 27 °C
 • Ağrı 28 °C
 • Amasya 25 °C
 • Ankara 28 °C
 • Antalya 29 °C
 • Artvin 24 °C
 • Aydın 33 °C
 • Balıkesir 29 °C

Maliye Bakanı Naci Ağbal: Mali Disiplini Kararlılıkla Sürdüreceğiz

Maliye Bakanı Naci Ağbal: Mali Disiplini Kararlılıkla Sürdüreceğiz
Maliye Bakanı Naci Ağbal, bütçe disiplini noktasında yakaladıkları başarıyı sürdürme kararlılıklarının devam ettiğini belirterek, "Bütçe politikasında...

Maliye Bakanı Naci Ağbal, bütçe disiplini noktasında yakaladıkları başarıyı sürdürme kararlılıklarının devam ettiğini belirterek, "Bütçe politikasında mali alanı titizlikle dikkate alarak bir yandan büyümeye destek vereceğiz, diğer yandan maliye politikasında yapacağımız reformlar ve atacağımız adımlarla mali disiplini kararlılıkla sürdüreceğiz" dedi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, 2017 Ocak-Mart dönemi bütçe uygulamasını yazılı açıklamayla değerlendirdi. Bütçede mali alanı kullanarak ekonomiye destek verirken mali sürdürülebilirliğe önem vermeye devam ettiklerini belirten Ağbal, "Mart ayında bütçe 19,5 milyar lira açık vermiştir. Ocak-Mart döneminde ise bütçemiz 14,9 milyar lira açık vermiştir. Ancak ertelenen sosyal güvenlik primlerinin geçici etkisi dikkate alındığında ilk üç ay sonunda bütçe açığı 8,9 milyar lira seviyesindedir. Ocak-Mart döneminde toplam bütçe harcamaları 159,7 milyar lira, faiz hariç giderler ise 140,8 milyar lira olarak gerçekleşmiştir" dedi.

Ekonomiye destek veren geçici düzenlemeler ve vergi indirimleri nedeniyle bütçe açığının ilk üç ay içinde yukarı yönlü bir görünüm ortaya koymakla birlikte, uyguladıkları programların önümüzdeki aylarda tedrici bir biçimde ortadan kalkması sonucunda bütçe patikasının normal görünümüne kavuşacağını kaydeden Ağbal, şöyle dedi:

"Diğer yandan, bütçemizde mali alanın verdiği imkanı gözeterek, ekonomide canlanmaya dönük aldığımız geçici tedbirlerin yanı sıra, özellikle yatırım, üretim, ihracat ve istihdama uzun dönemli katkı sağlayacak yapısal nitelikteki vergi düzenlemeleri ile vergi indirimleri kısa vadede bütçe dengesinde bir genişlemeye neden olsa da geçici indirimlerin tedrici bir şekilde ortadan kaldırılmasıyla birlikte bütçe dengesinde sağlanan olumlu performans seviyesine tekrar dönülecektir.

Bilindiği üzere istihdamı desteklemek amacıyla bu yılın Ocak, Şubat ve Mart aylarında ödenmesi gereken Sosyal Güvenlik Kurumu prim tahsilatı yılın son çeyreğine ertelenmiştir. Bu nedenle yılın ilk üç ayında bütçeden Sosyal Güvenlik Kurumu'na yapılan transferlerde 6 milyar lira geçici bir artış olmuştur. Ertelenen prim ödemeleri yılsonuna kadar tahsil edileceğinden 2017 yılı bütçesinde geçici bir etki meydana getirmiştir. Sosyal Güvenlik harcamalarını geçici olarak yukarı çeken bu uygulamanın bütçe dengesinde düzeltilmesi halinde aslında bütçe açığı ilk üç ay sonunda 8,9 milyar lira seviyesine düşmektedir."

Bütçe gelirlerine bakıldığında, Ocak-Mart döneminde gelirlerin yüzde 9,9 artarak 144,7 milyar TL olduğunu, ilk çeyrekteki bütçe gelir artışının yılın tamamı için öngörülen yüzde 7,9'luk artış oranının üzerinde bulunduğunu kaydeden Ağbal şöyle devam etti:

"İlk çeyrekte vergi gelirleri ise yüzde 12 ile yıllık artış tahmininin üzerinde artmıştır. KDV iade sisteminde yapılan iyileştirmeler, ihracattaki artış ve geçici teşviklerin etkisiyle Mart ayında KDV iadeleri yüzde 47 ile yüksek oranda artmış ve brüt KDV tahsilatı yüzde 13 artarken net tahsilat yüzde 33 azalmıştır. Bu ve benzeri tek seferlik unsurların etkileri bütçe gelirlerinden arındırıldığında Mart ayında gelir artış oranı yüzde 16'ya çıkmaktadır.

Bütçe disiplini noktasında yakaladığımız başarıyı sürdürme kararlılığımız devam etmektedir. Bütçe politikasında mali alanı titizlikle dikkate alarak bir yandan büyümeye destek vereceğiz, diğer yandan maliye politikasında yapacağımız reformlar ve atacağımız adımlarla mali disiplini kararlılıkla sürdüreceğiz."

(HM/ORH)

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Haber Sitesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 210 90 00 Faks : 0212 210 34 00