Milletvekilleri İzmir’in Sorunları İçin ’Birlik’ Oldu

Milletvekilleri İzmir’in Sorunları İçin ’Birlik’ Oldu
İzmir Ticaret Odası (İTO) tarafından Ankara'da düzenlenen toplantıda bir araya gelen AK Parti, CHP ve MHP'nin İzmir Milletvekilleri, İzmir'in sorunlarının...
İzmir Ticaret Odası (İTO) tarafından Ankara'da düzenlenen toplantıda bir araya gelen AK Parti, CHP ve MHP'nin İzmir Milletvekilleri, İzmir'in sorunlarının çözümü için birlikte hareket etme kararı aldı.

İzmir Ticaret Odası (İTO) tarafından Ankara'da düzenlenen toplantı, AK Parti, CHP ve MHP'nin İzmir Milletvekillerini bir araya getirdi. Toplantının açılışında konuşan İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, toplantı ile amaçlarının İzmir'in sorunlarını tüm milletvekilleriyle paylaşmak olduğunu söyledi. Konuşmasında turizme özel bir yer veren Demirtaş, İzmir'de inanç, kültür, kruvaziyer, kongre, sağlık, gastronomi ve yıl 12 ay şehir turizmi yapılabileceğini belirtti. Turizm potansiyelin değerlendirilmesi için Ege Medeniyetler Müzesi Kurulması gerektiğini ifade eden Demirtaş, İzmir'e turist getiren tarifeli seferlere de yakıt desteği verilmesi, İzmir Adnan Menderes Havalimanı'nın Hub (aktarım merkezi) olması, sağlık turizmi için İnciraltı'nın planlanması, kruvaziyer limanının ihale edilmesi gerektiğini söyledi. Körfez Geçişi Projesi'ni desteklediklerini, diğer yandan biran önce Körfez Yaklaşım Kanalı'nın taramasının yapılmasını istediklerini ifade eden Demirtaş, Pasaport Limanı Dalgakıranı da bir cazibe merkezi yapmak istediklerini; ama engellerle karşılaştıklarını açıkladı. Kentsel dönüşümün hızlandırılması gerektiğini de dile getiren Demirtaş, çevre yolu ve İZBAN'ın ulaşmayan ilçelere de götürülmesinin İzmir'i çok geliştireceğini söyledi.

DEMİRTAŞ'TAN İZMİR İÇİN BEŞ ÖNEMLİ İSTEK

Sorunların çözümünde beş öncelikli isteklerini olduğunu milletvekillerine aktaran Demirtaş, "Bunların ilki teknolojik atılım desteği. Dört tane teknoparkımız var. İEÜ'de robotik bölümü açıyoruz. İzmir Bilimpark'ı kurduk; ama destek verilecek AR-GE personelinin sayısının 50'den 15'e düşürülmesi, büyük firmaların teknoparka gelmesini engelliyor. İzmir'de yüksek teknolojiyi geliştirmek, 2023 yılında 100 milyar dolar ihracat yapmak istiyorsak bu şart. İkinci isteğimiz turizm tanıtım desteği. İzmir'i yurt içinde ve yurt dışında tanıtmak için yoğun çalışıyoruz bu desteklenmeli. Üçüncüsü Körfez Yaklaşım Kanalı. Yeni nesil konteyner ve kruvaziyer gemilerin körfeze girmesi için bunun hayati önemi var. Dördüncüsü kentsel dönüşüm. İzmir'de her yıl 30 bin konutu yenilemek zorundayız, sadece konutları değil iş yerlerini de dönüştürmeliyiz. Bu konuda Karabağlar ve Gümüşpala'da çalıştık, Karabağlar'da çok önemli bir bölgeyi dönüşüm bölgesi ilan ettirdik; ama odaların kentsel dönüşümün içinde yer alması önünde engel var. Bunun için iki satırlık yasal düzenleme bekliyoruz. Beşinci de THY'nin İzmir'den yurt dışına önemli noktalara sefer yapılması, İzmir'in HUB olması" şeklinde konuştu.

İTO Meclis Başkanı Rebii Akdurak da, toplantının önemine dikkat çekerek, "Bir hayalim gerçekleşiyor tüm partilerden milletvekilleri burada. İzmir için birlikte katkı koyabileceğimize inanıyoruz. Daha sık biraraya gelmeliyiz" dedi.

AK PARTİLİ TURHAN: "İZMİR PROJELERİNE ÖDENEK ALINDI"

İzmir Ticaret Odası (İTO) yetkililer tarafından yapılan açıklamanın ardından farklı partilerden milletvekillleri söz alarak sorunların çözümleri konusunda fikirlerini paylaştı. AK Parti İzmir Milletvekili İbrahim Turhan, Ulaştırma Bakanlığı bütçesinde İzmir projelerine ödenek alındığını ifade ederek, "THY'nin yaz tarifesinden İzmir'den önemli kentlere uçması için bizde görüşüyoruz. Odaların ve STK'ların kentsel dönüşümde yer alması önemli; onu da destekliyoruz. Turizm konusunda bu sene Antalya daha sıkıntılı; ama İzmir için 2016 yılında da bir şeyler yapılmalı.Diğer partilerdeki arkadaşlarımızla da bu konuları görüşüyoruz. Somut olarak ne yapılması gerekiyorsa, yasal düzenlemelerin takibi konusunda emrinize amadeyiz" diye konuştu.

CHP'Lİ SINDIR: "SORUNLARIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ"

CHP Genel Sekreteri ve İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır ise İTO'nun her zaman kente dair sözü olduğunu söyledi. Merkezi hükümetin ve yerel yönetimlerin yeni çalışmalardan da çok yararlanacağını aktaran Sındır, "AR-GE desteği Türkiye'nin neresinde olursa olsun verilmeli. İzmir için teknolojik atılım desteği verilmesi kamunun sorumluluğu. Turizmde tanıtım önemli ama terör, savaş sorunu turist gelişini etkiliyor. Kentsel dönüşümde Odalara görev verilmesi konusunda olabilirlik neyse yapılmalı. Milletvekili olarak bize bugün verdiğiniz çalışmaların, aktardığı sorunların takipçisi olacağız. Amacımız İzmir'de yaşamı daha kaliteli hale getirmek. CHP olarak, ticaret odamızın kente dönük, insana dair çalışmalarının yanındayız" dedi.

OKTAY VURAL: "İNŞAALLAH İZMİR İÇİN BİR FARKINDALIK OLUŞTURURUZ"

MHP Grup Başkan Vekili ve İzmir Milletvekili Oktay Vural de, önemli konularda tüm milletvekillerinin birlikte hareket edip, inisiyatif alması gerektiğini dile getirdi. Vural, "İnşallah İzmir için bir farklılık oluştururuz. İzmir'in yapısal sıkıntıları var. İzmir'in önümüzdeki dönemde neleri takip etmemiz lazım. Neler yapıldı, neler yapılacak? Bunlar politik tercih değil. Bu sinerjiyi oluşturmamız lazım. İzmir'de mutlaka yaratıcı ekonomiyi, katma değeri yüksek yeni sektörleri yani spor, kültür, sanat, eğlence gibi sektörlerin de güçlendirilmesi lazım. İzmir'in sorunlarında hepimiz İzmir partisi mensubuyuz" dedi.

CHP İzmir Milletvekili Ali Yiğit ise, "Kanun tasarılarını hep birlikte imzalayalım, destek verelim. Bunun için iktidar partisindeki arkadaşlarımızın da devamlı kapısını çalacağız; onları rahat bırakmayacağız" dedi. CHP'li Milletvekili Tacettin Bayır da, TCDD ve İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin birlikte yaptığı İZBAN'ın önemli bir örnek olduğunu belirterek, bu şekilde birlikte iş yapma kültürünün geliştirilmesi gerektiğini söyledi. CHP'li Aytun Çıray, kentsel dönüşüm konusunda odaların yetkili olması için tüm siyasi partilerin hep birlikte hareket etmesi gerektiğini belirtirken, Murat Bakan ise kentsel dönüşümde bölgede yaşayanların kültürel ve sosyal dönüşümünün sağlanmasının önemli olduğunu söyledi. CHP'li Zeynep Altıok ise şöyle konuştu:

"İzmir'in farkı, İzmirlilerin yaşam farkı. İzmir Atatürkçü, çağdaş, eşit ve demokratik olduğu için böyle. Keşke diğerleri de öyle olsa. Bizim projeler için koşulumuz; bilim, etik ve sürdürülebilirlik. Bu ilkeler etrafında her türlü desteği veririz."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.