Nevşehirli Çiftçinin Elinde 600 Bin Ton Patates Kaldı

Nevşehirli Çiftçinin Elinde 600 Bin Ton Patates Kaldı
Nevşehir Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Altınışık yaptığı açıklmada , Nevşehir ve Niğde illerinde patates üreticilerinin elinde 600 bin ton patatesin kaldığını söyledi.

Nevşehir Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Altınışık, Nevşehir ve Niğde illerinde patates üreticilerinin elinde 600 bin ton patatesin kaldığını söyledi.

Nevşehir Ziraat Odası Başkanı Altınışık patatesin ellerinde kalmasının sebebini ihracat yapılamamasına bağladı.

Nevşehir ve Niğde'nin Türkiye'nin patates ambarı olduğunu anlatan Altınışık, şöyle konuştu:

"Neredeyse Türkiye'nin yüzde 40'nın ihtiyacını karşılayan iki büyük iliz. Ama bu üretimle Niğde ve Nevşehir'de bizim yapmış olduğumuz araştırmalara göre bir milyon 200 bin ton patates üretildi. Ama bu sene 500 bin ila 600 bin ton patatesin çiftçinin elinde olduğunu biliyoruz. Fiyatta geçen yıl biliyorsunuz diğer ihracat olan ülkeler Suriye, İran, Irak ve Rusya'ya gittiği için patates güzel para etmişti. Şuan biliyorsunuz dışarıya patates gitmediği için Türkiye'de patates tüketimi fazlalaştı ama devletimiz biz milletvekillerimiz ile de görüşüyoruz buna nasıl çözüm bulabiliriz diye. Milletvekillerimizin haberi var. Biz Ziraat Odası olarak raporumuzu yaptık."

Nevşehir ve Niğde çiftçilerinin elinde 500 bin ila 600 bin ton patatesin kaldığını ve bunların çürümeye başlayacak olmasından dolayı çiftçilerin telaşlı olduğunu kaydeden Altınışık, şunları kaydetti:

"Patatesin elde kalmasının nedeni az önce bahsettiğim gibi dışarıya ihracat edilmemesinden dolayı çiftçinin elinde kaldı. Çiftçi şuan zor durumda ve borcunu ödeyemiyor. Ama hükümetimizin buna bir çare bulacağına inanıyoruz. Şuan çiftçimizin elinde 500 bin ila 600 bin ton patates var. Biliyorsunuz Şubat ayı ve Mart ayından sonra çürümeye başlar. Çiftçi telaşlı. Nasıl telaşlı elindeki patates çürümeye başladığı zaman para etmiyor. Şuan patatesin satılan fiyatı 25 kuruş ile 30 kuruş arasında değişiyor. Sadece Kayseri ve Sivas'ta üretilen patatesler 10 kuruş fazla satılıyor. Yani şuan çiftçi ile esnafın elinde bulunan patates 500 bin ila 600 bin ton arasındadır."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.