• BIST 108.615
 • Altın 145,126
 • Dolar 3,4955
 • Euro 4,1321
 • Adana 28 °C
 • Adıyaman 34 °C
 • Afyon 24 °C
 • Ağrı 26 °C
 • Amasya 26 °C
 • Ankara 24 °C
 • Antalya 28 °C
 • Artvin 31 °C
 • Aydın 29 °C
 • Balıkesir 29 °C

Polis Alımı Sınav Başvurusu Ne Süre Bitiyor? 2017

Polis Alımı Sınav Başvurusu Ne Süre Bitiyor? 2017
Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Polis Akademisi Başkanlığı kadar gerçekleştirilen 20.

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Polis Akademisi Başkanlığı kadar gerçekleştirilen 20. Dönem POMEM ön başvuruları 3 Nisan'da başladı. Yayınlanan takvime tarafından başvuruların 14 Nisan'da (bugün) biteceği duyurulmuştu. Fakat Polis Akademisi 16 Nisan'da yapılacak referandum dolayısıyla başvuruların uzatıldığını duyurdu. Peki 10 bin polis alımı için başvurular ne süre bitiyor? İşte ayrıntı...

10 BİN POLİS ALIMI BAŞVURULARI NE ZAMAN BİTİYOR?

Polis Akademisi kadar 20. Dönem olarak Polis Meslek Eğitim Merkezleri'ne 9 bin erkek, bin kadın aday almak üzere toplam 10 bin polis alımı yapılacak. 2017 yılı polis alımı için başvurular 3-14 Nisan 2017 olarak belirlenmişti. Polis Akademisi dilekçe süresinin uzatıldığını duyurdu.

Polis Akademisi'nden yapılan açıklamada;

"2017 yılı 20. Dönem POMEM ön başvuru işlemlerinin 03-14 Nisan 2017 tarihleri arasında yapılacağı daha önce duyurulmuştur.

Fakat, ülkemizde yapılacak olan halk oylaması oylaması sebebiyle oluşan hareketlilikten nedeniyle bazı adayların ön uygulama işlemlerini gerçekleştirememesi ve başvuru süresinin uzatılması ile ilgili olarak yoğun talep gelmesi nedeniyle  20. Dönem POMEM ön uygulama işlemleri 28 Nisan 2017 tarihine değin uzatılmıştır." denildi.

Başvurular, https://sinav.pa.edu.tr/ adresi üzerinden adayın e-Devlet kapısı şifresi ile antre gerçekleştirmek suretiyle ve ilgili alanların namzet tarafından gerekli bilgileri doldurulması şeklinde yapılacaktır.

BAŞVURU FORMU ÜCRETİ NE DEĞIN, HANGİ BANKALARA YATIRILACAK?

İnternet üzerinden ön başvuru formu yapan adaylar göre sınav uygulama ücreti 75.00 TL olup Polis Akademisi Başkanlığı Döner Anapara İşletmesi Müdürlüğünün Türkiye Halkbank Gölbaşı Şubesi/Ankara "20. Dönem POMEM Giriş Sınavı" isimli hesabına yatırılacaktır.

Yalnızca Halkbank şubelerinden ve ATM'lerinden kullanım ücreti yatırılabilecektir. Halkbank'ın internet bankacılığından ve öteki bankaların, internet bankacılığı ve ATM'lerinden başvuru ücreti yerleştirme işlemi yapılmayacaktır.

UYARI: Güvenlik Teşkilatı personelinden şehit ya da vazife malulü olanların benzer ya da çocukları sınav ücreti yatırmayacaktır.

 

BAŞVURUDA İSTENEN BELGELER

a) T.C. kimlik numarası yazılı beyanı, (sınav başvuru dilekçesinin ilgili bölümüne namzet 11 haneli T.C. kimlik numarasını ve bu kimlik numarasının kendisine ait olduğunu el yazısı ile ilgili satıra yazacaktır.)

b) Sınav başvuru formu dilekçesi, tam ve eksiksiz olarak doldurulacaktır. (imtihan antre belgesi yayınlandığı tarihte, sınav tatbik dilekçesi www.pa.edu.tr adresinden indirilecektir.)

c) Namzet Afiyet Bilgilendirme Formu, tam ve eksiksiz olarak doldurulacaktır. (imtihan girişbelgesi yayınlandığı tarihte, aday sağlık bilgilendirme formu www.pa.edu.tr adresinden indirilecektir.)

ç) Adayların Bedensel Tatminkarlık Sınavı Parkuruna Katılmasına Engel Sağlık Probleminin bulunmadığına dair beyanı, (imtihan giriş belgesi yayınlandığı tarihte, laf konusu belge www.pa.edu.tr adresinden indirilecektir.)

 

d) Lisans diplomasının veya geçici tamamlama belgesinin aslı ile birlikte fotokopisi, (Tanıdık Olmayan Ülkeden alınan lisans diplomaları YÖK Başkanlığından alınan eşitlik belgesi ile birlikte kabul edilecektir.)

e) KPSS sonuç belgesinin bilgisayar çıktısı,

f) Son bir sene içinde çekilmiş dört adet biyometrik fotoğraf,

g) Kendisi ve evliise eşinin sabıka kaydı olmadığını ifade eden yazılmış beyanları, (imtihan tatbik dilekçesinin ilgili bölümüne namzet kendi el yazısı ile kendisinin ve evli ise eşinin sabıka kaydı durumunu yazacaktır.)

ğ) Yaş düzeltmesi yaptıranlar için yaş ayar belgesi, (Eğer yaş tashihi yaptırmış iseniz, yaptırdığınız yaş tashihinin tarihini gün-ay-yıl olarak yazınız. Kesinleşmiş Mahkeme Karar tarihi yazılacak ve onaylı mahkeme kararı uygulama sırasında teslim edilecektir.)

h) Güvenlik Teşkilatı Personeli Şehit ya da Vazife Malulü olanların Benzeşen veya Çocuklarından, Güvenlik Genel Müdürlüğü Personel Dairesi Başkanlığınca verilen şehitlik veya vazife malullük belgesinin Kurumca tasdikli örneği,

ı) Sınav ücretinin yatırıldığına dair banka dekontu,

i) Imtihan Antre Belgesi,

 

ADAYLARDA ARANAN KOŞULLAR

a) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı edinmek,

b) Lisans mezunları ve bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı kadar kabul edilen Yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olanlar başvurabilir, (Yabancı Ülkeden alınan lisans diplomaları YÖK Başkanlığından alınan denklik belgesi ile birlikte kabul edilecektir.)

c) KPSS’de Bakanlıkça belirlenecek taban puan ya da üstünde puan almış almak, (2015 veya 2016 yılları içinde yapılan KPSS lisans puanı P3 puan tarzında (60,00) taban puan veya üstünde puan almış almak.)

ç) Güvenlik Teşkilatı personeli şehit ya da vazife malullerinin benzeşen ya da çocukları için POMEM Giriş yönetmeliğinin 8’inci maddesinin (c) bendinde belirlenen puanın minimum % 80’ini almış olmak, (Güvenlik Teşkilatı Personeli Şehit veya Vazife Malulü eş ve çocukları için 2015 veya 2016 yılları içinde yapılan KPSS lisans puanı P3 puan türünden asgari (48,00) taban puanı almış elde etmek.)

d) 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate gücenmek şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibariyle erkek ve kadın adaylar için 30 yaşından gün almamış elde etmek, (31 Aralık 1988 ve daha sonraki tarihlerde doğmuş olmak)

e) Silah taşımaya ya da silahlı atama yapmaya yasal bir engeli bulunmamak,

 

f) Emniyet Teşkilatı Sağlık Durumu Şartları Yönetmeliğinde kayıtlı şartları taşımak, Söz konusu yönetmeliğin ilgili maddelerinde POMEM’lere alınacak öğrencilerin boy ve kilo şartları altında belirtilmiş, öteki hususlar için Emniyet Teşkilatı Sıhhat Şartları Yönetmeliğini inceleyiniz. “Liselerden Güvenlik Bilimleri Fakültesi ile Fakülte ve Yüksek Mektep lisans programına, Polis Meslek Eğitim Merkezlerine ve Polis Meslek Yüksek Okulu Ön Lisans programına alınacak öğrencilerin boyları en düşük erkeklerde 167 cm, kadınlarda 162 cm olacaktır.”

“Liselerden Güvenlik Bilimleri Fakültesi ile Fakülte ve Yüksek Okul lisans programına, Polis Iş Eğitim Merkezlerine ve Polis Meslek  Yüksek Okulu Ön lisans programına alınacak öğrencilerin; herhangi bir hastalığa ast olmaksızın, beden kitle indeksi 18.00 (dahil) ile 27.00 (dahil) arasında olanlar öğrenciliğe kabul edilir.”

g) 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Suç Oluşturan Kanununun 53'üncü maddesinde belirtilmiş süreler geçmiş olsa bile, adayın kendisinin ve evli ise eşinin;

1) Bile Bile işlenen bir suçtan dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa deha bir sene veya daha artı süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak,

2) Affa uğramış veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile devletin güvenliğine karşısında suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, haksız iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya cinsel dokunulmazlığa aleyhinde suçlardan dolayı mahkûm olmamak ya da bu suçlardan dolayı devam etmekte olan bir soruşturma ya da kovuşturma bulunmamak ya da kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak,

 

ğ) Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genel ev, birleşme yeri, randevu evi, tek başına fuhuş yapılan ev ve yarı yerlerde çalışmış ya da arabuluculuk ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış edinmek, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan ya da kumar, uyuşturucu ya da uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adlî ya da idarî soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idarî yaptırım uygulanmamak ya da bu işler sebebiyle hüküm giymemiş almak,

h) Başvuru Formu tarihinde herhangi bir siyasi partiye ya da siyasi partilerin tabi kuruluşlarına aza bulunmadığına dair yazılmış açıklama arzetmek, (imtihan kullanım dilekçesinin ilgili bölümüne namzet kendi el yazısı ile durumunu belirtecektir.)

ı) Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle çare görmüş veya görüyor olmamak,

i) Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmış olmamak,

j) Sıhhat Yönetmeliği hükümleri hariç, polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak,

k) Güvenlik soruşturması ve evraklar araştırması olumlu almak.

www.haberturk.com
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Haber Sitesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 210 90 00 Faks : 0212 210 34 00