Sakız Adasında'ki Tek Cami Bizans Müzesi Oldu

Sakız Adasında'ki Tek Cami Bizans Müzesi Oldu
Sakız Adasındaki Bulunan Mecidiye Camii'nin Bizans Müzesine dönüştürülmesi Türkleri rahatsız etti.

Sakız Adasındaki Mecidiye Camisinin Bizans Müzesine dönüştürülmesi Türkleri rahatsız etti.

Yunanistan'daki Sakız Adasında, Osmanlı Türkleri zamanında yaptırılan ve bir süre önce restore edilmek üzere bakıma alınan ecdat yadigarı Mecidiye Camisi, Bizans müzesine dönüştürüldü.

Yunanistan'daki Sakız Adasında Sultan Abdülmecid tarafından yaptırılan tek cami olan Mecidiye Camisini ziyaret edenler gördüğü manzara karşısında şaşkına döndü. Restore edilmek üzere bir süre önce kapatılan ecdat yadigarı cami, aradan geçen zaman sonunda alınan kararla Bizans Müzesine dönüştürüldü. Cami, restorasyon sırasında büyük değişime uğradı. Tarihi yapı özelliğini yitirirken, cami içerisinde Hıristiyanlık dönemine ait eserler sergilenmeye başladı. Çekilen fotoğraflar yaşanan değişimi gözler önüne serdi. Cami içerisindeki fotoğraflarda, tek ayakta kalan mihrapla minberin Hıristiyanlık eserleriyle aynı karede görüntülenmesi yürek sızlattı.

TÜRK ZİYARETÇİLERDEN YUNAN HÜKÜMETİNE TEPKİ

Öte yandan, Osmanlı eseri olan asırlık Mecidiye Camisinin kapısını açık gören Türkler, içeride Bizans dönemine ait eserleri görünce büyük hayal kırıklığına uğradı. Yunanistan'a tepki gösteren Türk vatandaşlar, bu durumu Müslümanlara yapılan bir saygısızlık olarak nitelendirdi. Tarihi ayıbın hemen düzeltilmesini isteyen Türkler, bu konuda Türk yetkililere çağrıda bulundu.

YUNANLILAR TÜRKİYE KADAR HASSASİYET GÖSTERMEDİ

Çeşme Belediyesi, geçen yıllarda tarihi Aya Haralambos Kilisesini restore ettirdi. Çeşme Belediyesi tarafından restore edilerek kültür merkezi olarak ilçeye kazandırılan tarihi Aya Haralambos Kilisesine gelen Fener Rum Patriği Bartholomeos da, 100 yıl sonra ilk kez yapılan ayini yönetmişti.

"TEK HAYALİMİZ ADADA NAMAZ KILMAKTI"

Çeşme eski Belediye Başkanı Nuri Ertan, "Altı belediye başkanı ve iki kaymakamla 1996 yılında Sakız Adasına bir ziyaret yaptıklarını ve caminin ibadete açılması için çeşitli girişimlerde bulunduklarını" anlattı. Çeşme eski Belediye Başkanı Nuri Ertan (77), babasının ve dedesinin adada yaşadığını belirterek şunları söyledi: "1996 yılından beri mücadele eden birisiyim. Adadaki tek hayalim orada bir namaz kılıp ibadete açıldığını görmekti. Caminin Bizans müzesine dönüştürüldüğünü öğrenince çok üzüldüm. Benim dedelerim, babam orada namaz kılmış. Bizde kılmak istiyorduk. Hıristiyan vatandaşlar Çeşme'ye gelip özgürce ibadetlerini yapıyorsa, bizimde orada hocalarımızla namaz kılmamız lazım."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.