Şanlıurfa’da Tarımsal Yayım Ve Danışmanlık Projesi

Şanlıurfa’da Tarımsal Yayım Ve Danışmanlık Projesi
Şanlıurfa Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Şaka, tarımsal yayım ve danışmanlık projesinin geliştirilerek devam ettirilmesi gerektiğini belirtti.
Şanlıurfa Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Şaka, tarımsal yayım ve danışmanlık projesinin geliştirilerek devam ettirilmesi gerektiğini belirtti.

Şanlıurfa Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Şaka, yaptığı yazılı açıklamada, Avrupa ülkelerinin 18'inci yüz yılın ortalarında benimseyip uygulamaya koyduğu tarımsal yayım ve danışmanlık hizmetlerinin, Türkiye'de 1940'lardan itibaren değişik projeler adı altında Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı sorumluluğunda yürütüldüğünü belirterek, "Bu projelerin temelinde başarı sağlanmış olmasına rağmen aksaklıklar ve yetersizlikler yüzünden uygulanmaktan vazgeçilip rafa kaldırılmıştır. 2006 yılında yayınlanan genelge ile yürürlüğe giren Tarımsal Yayım ve Danışmalık Projesinin son günlerde taşradan bakanlığa ulaştırılan bilgiler. neticesinde bakanlığın danışmanlık sektörüne olumsuz bakmasına neden olmuştur" dedi. Türkiye'de üreticilerin sınırlı bilgiye sahip olmalarından kaynaklı sorunların çözümünde aktif rol alan danışmanların, üreticiye ödenen onlarca destek deseni içerisinde en masum kısmını temsil ettiği herkes tarafından kabul edildiğini dile getiren Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Şaka, "Ülkemizde Tarımsal yayım ve danışmanlık hizmetleri Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı gözetiminde Ziraat Odaları ,Danışmalık şirketleri ve Serbest Tarım danışmanları vasıtasıyla yürütülürken, tarım alanında büyük gelişmişlik sergileyen AB üyesi ülkelerde de benzer kuruluşlarca yürütülmektedir. Bitkisel ve Hayvansal üretim deseninde modern tarım teknikleri uygulayan tarımsal üretim alanında söz sahibi olan ülkelerde teknik elemanlar nezaretinde yapılırken ülkemizde üreticilerin sınırlı bilgi ve becerisine bırakılmamalıdır. Ülkemizde uygulamaya konulan Tarımsal Yayım ve Danışmanlık projesinde tespit edilen aksaklıklar giderilerek, tarımsal üretim yapan işletmelerin toprak hazırlığıyla başlayıp pazar süreci ile biten bütün tarımsal faaliyetler ile mali işlemlerin danışman denetiminde yapılarak ileri düzeyde bir tarımsal faaliyet gerçekleştirilebilinir" ifadelerini kullandı.

Şaka, danışmanlık hizmetinin, sağlıkta uygulanan Aile Hekimliği modeline uyarlanıp uygulanmasının teknik anlamında ülke tarımının gelişmesi yönünde büyük katkı sağlayacağını vurgulayarak, "Tarım danışmanlarının özlük haklarının devlet güvencesine alınmak koşulu ile yarı özerk bir statüye kavuşturularak danışmanlığın tarım desteğine tabii olan üreticilere zorunlu hale getirilmelidir. Ülkemiz tarımının gelişmesinde büyük payı olan Tarımsal Yayım ve Danışmanlık hizmet projesinin geliştirilerek devam ettirilip istihdam bekleyen binlerce ziraat mühendisi, gıda mühendisi ve teknikerler gözetiminde yapılan bir üretimde devlet kasasına gerçek vergi, sağlık yönünden güvenilir bir gıda ve çağımızın en önemli hastalığı olan işsizliğin çözümünde büyük rol oynayacaktır" şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.