Şırnak Valisi Cizre'deki Süreci Anlattı

Şırnak Valisi Cizre'deki Süreci Anlattı
Şırnak Valisi Ali İhsan Su, Cizre'de 79 gün süren sokağa çıkma yasağı boyunca708 adet barikat, 263 adet çukur ve bin 409 adet el yapımı patlayıcının bertaraf edildiğini açıkladı.

Şırnak Valisi Ali İhsan Su, Cizre'deki sokağa çıkma yasağı süresi boyunca 708 adet barikat, 263 adet çukur ve bin 409 adet el yapımı patlayıcının bertaraf edildiğini vurguladı.

Şırnak Valiliği, Cizre ilçesinde 79 günün ardından kaldırılan sokağa çıkma yasağını ilişkin basın toplantısı düzenlendi. Valilik binasındaki toplantıda konuşan Su, ilçedeki operasyonların başarılı bir şekilde gerçekleştirildiğini belirterek, operasyonlarda çok sayıda silah ele geçirdiklerini kaydetti. Ayrıca, 708 adet barikat, 263 adet çukur ve bin 409 adet el yapımı kuvvetli patlayıcının bertaraf edildiğine dikkat çeken Vali Su, "Sokağa çıkma yasağı sürecinde vatandaşların sağlık, gıda, ilaç ve benzeri ihtiyaçlarının karşılanması için gerekli tedbirler alındı. Bu amaçla ilimize mevcut sağlık personeline ilaveten kademeli olarak 205 sağlık personeli takviyesi yapılmış, muhtemel ihtiyaçlar için 1 uçak ve 1 helikopter ambulans hazır tutulmuştur. Bu süre zarfında Cizre İlçemizde 112 hizmetleri ile ilgili olarak ambulanslara yönelik terörist saldırılar sebebiyle ulaşılamayanlar hariç 3 bin 438 vakaya müdahale edilmiş, acil serviste 16 bin 168 hastaya bakılmış ve tedavileri yapılmış ve 285 doğum gerçekleştirilmiştir" dedi.

Vatandaşların gıda ve benzeri ihtiyaçlarını için de gerekli tedbirlerin alındığını vurgulayan Vali Su, şunları kaydetti:

"Açık tutulan market ve fırınlara ilaveten Cizre Kaymakamlığımızca çocukların ihtiyacı olan süt, mama ve çocuk bezi de dahil olmak üzere 10 bin 549 adet gıda paketi ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmıştır. Yine vatandaşlarımızın elektrik, su ve benzeri altyapı ihtiyaçları için ilgili kurumlara gerekli güvenlik tedbirleri sağlanarak hizmetlerin yapılmasına yardımcı olunmuştur. Vatandaşlarımızın başta yaşam hakkı olmak üzere özgürlük, sağlık, mülkiyet gibi en temel hak ve hürriyetlerine silahlı saldırılarla tecavüz eden ve açtıkları ve kurdukları mayınlı-tuzaklı çukur ve barikatlarla vatandaşlarımızın hayatını felç ederek tehdit eden bölücü terör örgütü mensupları aynı zamanda vatandaşlarımızın evlerinin kapılarını, duvarlarını kırarak işgal etmiş, mutfaklarından yatak odalarına kadar patlayıcı düzenekler kurarak evlerini tahrip ederek yakıp yıkmış, insanlık dışı bir vahşet sergileyerek asker, polis, kadın, erkek, yaşlı, genç, çocuk demeden kalleşçe ve insafsızca saldırılar yaparak vatandaşlarımızın hayatlarına kastetmişlerdir. Bu saldırılarda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza ve şehit olan güvenlik kuvvetlerimize Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum."

"HER TÜRLÜ TEDBİR ALINACAK"

Operasyonların sonucunda ilçede kamu düzeninin tesis edildiğini anlatan Vali Su, "Barikatlar ve çukurlar bertaraf edilmiş teröristler etkisiz hale getirilmiş ve vatandaşlarımızın temel hak ve hürriyetlerini rahatça kullanacağı huzur ortamı sağlanmıştır. Bütün bu süreçte üstün bir sabır ve anlayış gösteren ve güvenlik kuvvetlerimize destek veren değerli vatandaşlarımıza en içten teşekkürlerimi sunuyorum. Bundan önce olduğu gibi bundan sonra da vatandaşlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz. Hükümetimizin demokratikleşme ile eş zamanlı olarak yatırım, üretim ve istihdama yönelik çalışmaları ve terörden etkilenen vatandaşlarımızın ekonomik ve sosyal rehabilitasyonuna dönük çalışmaları ilimizde de kararlılıkla sürdürülecektir. Bu çerçevede Vatandaşlarımızın herhangi bir mağduriyet yaşamaması için her türlü tedbir alınacaktır. Ayrıca vatandaşlarımızın terör sebebiyle oluşan zararlarının karşılanması için hasar tespit çalışmaları başlayacak olup vatandaşlarımızın görevlilerimize yardımcı olmasını istiyorum. Yine bu çerçevede Silopi ilçemizde olduğu gibi Cizre ilçemizde de toplum yararına çalışma projesi kapsamında mağdur olan vatandaşlarımıza iş imkanı sunularak hem vatandaşımızın bir gelire kavuşması hem de Cizre'de ekonomik bir canlanmanın gerçekleşmesi sağlanacaktır" diye konuştu.

"PATLAYICILARA KARŞI DİKKATLİ OLUNMALI"

Vatandaşlara uyarılarda da bulunan Vali Ali İhsan Su, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yine bu süreçte evlerini bırakarak yakınlarının yanına giden vatandaşlarımızın geri döndüklerinde özellikle dikkatli olmalarını, şüpheli kablo, patlayıcı düzenekleri ve benzeri materyalleri görmeleri durumunda dokunmadan güvenlik kuvvetlerimize bilgi vermelerini özellikle rica ediyorum. Her zaman olduğu gibi halkımızın hak ve hukukunu korumak amacıyla kamu düzenini koruyarak özgürlük ve güvenlik dengesini kurarak bölücü terör örgütünce vatandaşlarımıza yönelik her türlü baskı, şiddet ve kanunsuzluklar bertaraf edilecektir. Birliğimize ve beraberliğimize kasteden her türlü faaliyetin üzerine hukuk devleti ilkeleri çerçevesinde kararlılıkla gidilecektir."

Şırnak Valisi Cizre'deki Süreci Anlattı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.