TFF’den Türk Futbolu İçin Devrim Niteliğinde Karar

TFF’den Türk Futbolu İçin Devrim Niteliğinde Karar
TFF’den Türk Futbolu İçin Devrim Niteliğinde Karar

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım Demirören, "Yönetim kurulu olarak adalet dağıtan MHK'nin genel kurulun özgür iradesiyle ve üyelerin oylarıyla seçilmesinin, hakem ataması ve uygulamalarıyla ilgili gereksiz soru işaretlerini ortadan kaldıracağını düşünüyoruz. Yani artık kurulları federasyon atamayacak, futbol ailesinin üyeleri seçecek" dedi.

Spor Toto Süper Lig'in 22. haftasında oynanan Galatasaray - Trabzonspor maçında, hakem Deniz Ateş Bitnel'in tartışmalı kararları ülke gündemine oturmuştu. 4 kırmızı kartın çıktığı karşılaşma sonrası bugün TFF Başkanı Yıldırım Demirören bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıya TFF Başkanvekili Ali Dürüst, Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim ve TFF yönetim kurulu üyeleri katıldı. TFF'nin Riva'da bulunan idari merkezinde olağan yönetim kurulu sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Başkan Demirören, bugün burada olmalarının tek sebebinin Galatasaray - Trabzonspor maçında yaşananlar olmadığını belirterek, "Sebep sadece bir hakemimizin verdiği kararların, futbol kamuoyunda oluşturduğu infial de değil. Futbolcularımızın saha içindeki tutumları da bu toplantının tek sebebi sayılamaz. Kulüp yöneticilerimizin dile getirdiği şikayetlere cevap vermek de değil amacım. Meseleyi bunlardan ibaret sanmak yüzeysel kalır, asıl sorunu görmemize engel olur. Uzun yıllardır futbolun içinde olanlar bana hak verecektir, her sezon tam da bu dönem de aynı tartışma yeniden başlar. İsimler değişir, hakemler değişir, MHK'lar değişir, yöneticiler değişir, dedikodular, komplo teorileri, iddialar değişmez, tartışmalar hiç bitmez. Hakem atamalarına şaibe düşürülmeye çalışılır. Büyüklerin kollandığı savunulur. Bu Merkez Hakem Kurulu bu sezonu bitiremez denir istifa temennileri dile getirilir; şu hakem düdüğü assın, bu hakem kokartını atsın! Bu sene önceki senelerden farklı olarak bunlara bir de bahis iddiası ve kaos eklendi" dedi.

"BEN ÜZÜLMÜYORUM MU SANIYORSUNUZ"

Bütün bunların Türk futbolunun 90'lı yıllardan beri beraberinde taşıdığı güvensizliğin sonucu olduğunu vurgulayan Demirören, "Bu ortamda federasyondan beklenen de bellidir. Ama ben bunları yapmayacağım. Mesela nasıl ki hakem atamalarına karışmıyorsam, bağımsız kurullarım varken, hakemlere uygulanacak yaptırımlara da şahsen karar vermedim ve vermeyeceğim. Koparılan gürültü nedeniyle Merkez Hakem Kurulu'muzun istifasını istemeyeceğim. Siz sanıyor musunuz ki federasyon başkanı olarak ben yaşananlardan üzüntü duymuyorum? Benim bir değil iki büyük üzüntüm var. Birincisi Trabzonsporumuzun yaşadığı mağduriyete en az Trabzonlular kadar üzülüyorum. Ancak bugün Trabzonspor'un canı yandığı için Trabzonspor'u konuşuyoruz. Düzen değişmedikçe yarın başka bir kulübün,başka bir camianın canı yanacaktır. Buna daha çok üzülüyorum" diye konuştu.

"HAKEMİMİZİ KAYBETTİĞİMİZ İÇİN ÜZGÜNÜM"

Umut vadeden bir hakemlerini kaybettikleri üzün üzüldüğünü dile getiren Başkan Demirören, "Aynı şekilde davranmaya ve yaşamaya devam edersek, daha çok hakem kaybedeceğiz. Bunu görüyor ve daha da üzülüyorum. Ama ben üzülmekle yetinecek bir konumda değilim. Üzüntümün öfkeye dönüşmesine izin verme lüksüm de yok. Benim görevim, Genel Kurul'un bana verdiği yetkileri kullanarak meseleye çözüm önerileri üretmek uygun ve uygulanabilir olanları hayata geçirmektir" dedi.

"ÇÖZÜMLE KARŞINIZDAYIM"

"Şu an çözümle karşınızdayım" diyen Demirören, şunları söyledi:

"Deniliyor ki, kurullar kirli ilişkiler içinde, hatta şampiyonu belirliyor. Kurulları da biz atadığımız için, buradan hareketle, federasyon töhmet altında bırakılıyor. Sanılıyor ki, atama yetkisinin verdiği güç bizi bu koltukta tutuyor. Hayır, bizim kullanmadığımız kullanılmasına izin vermediğimiz bu güce ihtiyacımız yok. Biz bu gücü Türk Futbolu'nun gelişimi doğrultusunda kullanılması için paylaşmaya hazırız. Gelirlerimizi paylaştığımız gibi bu erki de ülke menfaatleri için paylaşırız. Biz, futbola odaklanırız. Yöneticilerin maç sonu yaptığı açıklamaları dinleyeceğimize genç yeteneklerin hayallerini dinlemeye daha fazla vakit ayırırız. Penaltı mıydı değil miydi, top mu ele el mi topa gitti tartışmalarıyla uğraşacağımıza, gençlerimiz hangi şampiyonaya gitti hangi şampiyona Türkiye'ye geldi onunla uğraşırız. Yani kulüplerin gelişimine altyapıya, oyuncu yetiştirme misyonumuza, tesisleşmeye, antrenör eğitimlerine milli takımlara, organizasyonlara, engelli sporuna çocuklarımızın esenlik içinde futbol oynamasına daha da yoğunlaşırız. Hep hayalini kurduğumuz yeni bir futbol kültürünün yeşermesi için canla başla çalışmaya devam ederiz."

"YENİ SİSTEMİN KAPILARINI AÇIYORUZ"

"Bu tarihi bir yere not edin" uyarısında bulunan Demirören, "Bugün uzun süredir ilgili organlarımızla üzerinde çalıştığımız, yeni sistemin kapılarını, işleyiş planını görüşlerinize ve uygulama sürecine açıyoruz. Daha önce bu sistemin ipuçlarını vermiştik, Avrupa Şampiyonası sürecinden hemen sonra da kamuoyuna sunmayı planlıyorduk. Yönetim Kurulu olarak adalet dağıtan MHK'nin genel kurulun özgür iradesiyle ve üyelerin oylarıyla seçilmesinin hakem ataması ve uygulamalarıyla ilgili gereksiz soru işaretlerini ortadan kaldıracağını düşünüyoruz. Yani artık kurulları federasyon atamayacak. Futbol ailesinin üyeleri seçecek. Bu seçim olası bir etkileşimi de önlemek için yönetim kurulu seçimleriyle aynı yıl yapılmayacak. Dolayısıyla yönetim kurullarının hiç bir etkisi olmayacak. Üstelik bu sistem sadece Merkez Hakem Kurulu ile sınırlı kalmayıp Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu ve Tahkim Kurulları için de uygulanmaya müsaittir. Bunun için Merkez Hakem Kurulu eski üyelerinden, Kulüpler Birliği'ne kadar futbolun tüm paydaşlarını bir araya getiren, uygulanabilir, özgün ve adil bir çözümün kurgulanması için ortak aklı harekete geçirecek bir çalıştay yapacağız. Futbol adamlarının, yöneticilerin, sporcuların, hakemlerin katkılarını alarak, hukukçularımızın görüşlerine başvurarak yönetmeliklere yeniden şekil vereceğiz. Bu sistemin tüm ayrıntılarını netleştirip zaman kaybetmeden önümüzdeki sezon hayata geçirmeyi istiyoruz" şeklinde konuştu.

"GELİN BİRLİKTE DAHA GÜZEL GÜNLERE YÜRÜYELİM"

Bu kararı şimdi açıklamalarının son dönemde yaşanan tartışmaların da payı olduğunu ancak krizlerin aynı zamanda değişimi başlatmak için fırsat olduğunu dile getiren Demirören, "Gelin bu fırsatı daha da ileri götürelim biraz önce bahsettiğim çalıştayda sadece kurullarımızı değil paydaşlarımızı gerektiği gibi yansıtmayan Genel Kurul yapısı ve delege sistemini de gözden geçirip revize edelim. Böylece bütün bu gündelik tartışmalar, güvensizlikler, gerginlikler son bulacak, hakem hataları kurullarımızın kararları Türk futbolunun temel sorunu gibi görünmekten çıkacaktır. Buradan futbol ailemizin tüm üyelerine, kişi ve kurumlarına sesleniyorum; gelin sorunun parçası olmaktan şikayet etmekten vazgeçelim. Gelin kişisel ve kurumsal tüm kısa süreli çıkarları göz ardı ederek çözümün aktörleri olalım. Gelin futbol kültürünün gelişimi için taraftarlarımızdan istediğimiz hoşgörü ve anlayışa önce biz örnek olalım. Gelin hep birlikte futbolda uzlaşma kültürünü inşa edelim. Farklı görüş, yaş, cinsiyet, kültür, din, mezhep ve sosyal sınıftan insanı gönülden ve koşulsuz bir araya getiren futbola daha fazla zarar vermeyelim. Tam tersine gelin bu güçlü bağ kurucu unsura sahip çıkalım. Gelin birlikte daha güzel günlere yürüyelim" dedi.

TFF Başkanı Yıldırım Demirören, toplantı sonrası soru almadı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.