• BIST 4.585,70
 • Altın 1131.32
 • Dolar 18.8281
 • Euro 20.1609
 • Adana 12 °C
 • Adıyaman 5 °C
 • Afyon -3 °C
 • Ağrı 1 °C
 • Amasya 2 °C
 • Ankara 1 °C
 • Antalya 10 °C
 • Artvin 2 °C
 • Aydın 9 °C
 • Balıkesir 0 °C

Tobb Başkanı Hisarcıklıoğlu: “Türkiye Genelinde Toplamda 620 Bin Firmaya 230 Milyar Lira Kaynak Sağladık”

Tobb Başkanı Hisarcıklıoğlu: “Türkiye Genelinde Toplamda 620 Bin Firmaya 230 Milyar Lira Kaynak Sağladık”
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye genelinde TOBB olarak 620 bin firmaya 230 milyar lira kaynak sağladıklarını...

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye genelinde TOBB olarak 620 bin firmaya 230 milyar lira kaynak sağladıklarını belirterek, "Birlik ve beraberlik olunca başarı da geliyor" dedi.

TOBB, Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası ve Kastamonu Ticaret Borsası tarafından Vedat Tek Kültür Merkezi'nde "Türkiye'nin ve Kastamonu'nun Ekonomik Geleceği" konulu bir toplantı düzenlendi. Toplantıda konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Kastamonu'nun tarihiyle, doğasıyla müstesna bir yere sahip olduğunu belirterek, "Osmanlı'nın kültür ocağı bir şehrimiz. Osmanlı mimarisinin en güzel örnekleri de halen Kastamonu'da. Kastamonu Lisesi Anadolu'da açılan ilk lise. İnebolu, Kurtuluş Savaşı'nda Anadolu'nun lojistik merkeziydi. İstiklal madalyalı tek ilçesi olan olarak da tarihe geçti. İnebolu-Kastamonu-Ankara hattı, Millî Mücadele'nin en hayati yolu haline geldi. Öyle ki, Mustafa Kemal Paşa "Gözüm cephede, kulağım İnebolu'da" sözüyle bu durumu çok güzel ifade eder. Kastamonu, istiklal harbinde en çok şehit veren illerden de biri. "Çanakkale içinde aynalı çarşı" diye başlayan o meşhur türkümüz de Kastamonu'ya aittir, verdiğimiz şehitlere adanmıştır" dedi.

"Kastamonu, doğa ve kültür açısından müthiş zengin"

Türkiye'nin ilk milli parkı olan Küre Dağları Milli Parkı'nın Kastamonu'da olduğunu hatırlatan Hisarcıklıoğlu, "Türkiye'nin ilk Kent Tarihi Müzesi, dünyanın en büyük 4. mağarası Ilgarini, dünyanın en derin 2. kanyonu Valla, sayısı bini geçen tarihi konakları, Türkiye'nin tamamen ahşaptan ve hiç çivi kullanılmadan yapılmış tek camisi olan muhteşem Mahmutbey Camii ve elbette bu toplantıyı yaptığımız yer ünlü mimarımız Vedat Tek'in adını taşıyor. Kendisi Sirkeci Büyük Postane'den Ankara'da İkinci Meclis binası ve Ankara Palas'a, Kastamonu Hükümet Konağı'ndan Haydarpaşa Vapur İskelesi'ne kadar Osmanlı'nın son dönemi ve Cumhuriyet'in ilk yıllarının pek çok önemli yapısına imza atmıştır. Kısacası Kastamonu doğa ve kültür açısından müthiş zengin. Kıyı turizminden kış turizmine kadar yılın 12 ayı burada turizm yapılabiliyor. Ayrıca milletimizin önemli bir değerini ülkemize ve dünyaya tanıtmak için de harekete geçmişsiniz. 2019 yılını UNESCO Şeyh Şaban-ı Veli Yılı olarak ilan edilmesi için çalışıyorsunuz. Şeyh Şaban-ı Veli, Mevlana, Hacı Bektaş ve Hacı Bayram ile birlikte Anadolu'nun 4 büyük evliyasından biri kabul ediliyor. İnanç turizmi anlamında Kastamonu'ya büyük katkısı olacak" diye konuştu.

"Kastamonu beş vakit namazla birlikte beş vakitte şükür namazı kılsın"

KATSO Başkanı Selçuk Arslan'ın konuşmasında "Kastamonu'ya pozitif ayrımcılık istiyoruz" şeklinde talebinin olduğunu söyleyen Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu:

"KATSO Başkanımız Selçuk Arslan, "bizlere pozitif ayrımcılık yap" diye talebi var. Yahu kardeşim Allah size pozitif ayrımcılık yapmış, ben size ne yapayım. Yatıp kalkıp Allah'a şükredin. Öyle bir zenginliğiniz var ki bu zenginlik başka bir memlekette yok. Kastamonu, Kayseri ile mukayese bile olmaz. Eğer Kayserililere beş vakit namaz farz ise Kastamonulular, beş vakit namazı kılacak, bir de seş vakit şükür namazı kılacak. Yoksa kurtaramazsınız bile. Yeşil ile mavinin buluştuğu şehir Kastamonu, yaz turizminden kış turizmine kadar 12 ay turizm yapılabilecek bir şehir Kastamonu. Daha ne olsun. Yine burada gördüğüm güzel bir olay daha var. Türkiye'nin ilk ve tek bölgesel fuarı olacak, Batı Karadeniz Turizm Tanıtım ve İş Birliği Fuarı, TOBB tarafından onaylandı. Kastamonu dahil buradaki 8 ili içine alacak. 2018 Haziran'ında düzenlenecek. Bölgeye ciddi kazanımlar getirecek ve yerel dinamikleri harekete geçirecek bu fuar da Kastamonu açısından bir milat olacak. Zenginleşme için önemli bir fırsat da Coğrafi İşaretler. YÖREX'te 10 ürünle katılıp, tanıtım yaptınız. Kastamonu pastırması, kestane balı, çekme helvası, siyez buğdayı, Tosya bıçkısı, susamsız simidi gibi çok özel onlarca ürününüz var. Bunlara coğrafi işaret almak için odamız-borsamız çalışıyor, valimiz ve belediye başkanımız büyük destek veriyor. Bu vesileyle camiamızın çalışmalarına hep destek veren, bugün de aramızda bulunan sayın valimize-belediye başkanımıza teşekkür ediyorum."

"Birlik ve beraberlik olunca başarı da geliyor"

Kastamonu'ya geldiğinden beri Vali Yaşar Karadeniz'in ve Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş'ın çalışmalarının oda başkanları tarafından kendisine aktarıldığını ifade eden Hisarcıklıoğlu, "Valimiz ve belediye başkanımız da aynı şekilde oda başkanlarımızın çalışmalarını geldiğimden beri bana anlatıyorlar. Birlik ve beraberlikte her zaman rahmet vardır. Kastamonu oda-borsalarının birlik ve beraberliği Türkiye'ye örnek olmalı. Birlik ve beraberlik olunca başarı da geliyor. Bu birlik ve beraberliğin sağlandığı Gaziantep'te, Kahramanmaraş'ta, Denizli'de, Kayseri gibi illerimizde bu başarı gelmiş durumda. Kastamonu da birlikte hareket etme kültürünü artık kazanmıştır. Çünkü bizim milletimizde ne yazık ki bu mümkün değildir. Bunu sağladığınız için sizleri tebrik ediyorum" ifadelerini kullandı.

"Oda ve borsalarımız, ilin gelişmesi ve kalkınması için her zaman elini taşın altına koyuyorlar"

Kastamonu'da odanın ve borsanın akrediteli olduğunu belirten TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:

"Akredite oda-borsa ne demek? Dünyada oda ve borsalarda hizmetlerin değerlendirildiği bir sistem. Bunu uluslararası kuruluşlar denetler. Bu kapsamda Kastamonu oda ve borsası, Londra, Berlin, Paris odaları ile aynı standartlarda hizmet veriyor. Kastamonu oda-borsa başkanlarımla Ankara'da TOBB'da da yakın çalışıyoruz, tecrübelerinden Ankara'da faydalanıyoruz. Oda Başkanımız Selçuk Arslan kardeşim, TSO konseyinde. Ticaret ve sanayiye yönelik politikaları birlikte belirliyoruz. Borsa Başkanımız Sedat İşeri kardeşim, hesapları inceleme komisyonu başkanı, her işimizin hesabını ona veriyoruz. Yani yaptığımız her işi bir Kastamonulu takip ediyor. Onlar Kastamonu'yu Ankara'da temsil ediyorlar. Allah her iki başkanımdan da razı olsun. Kastamonu'daki tüm oda-borsalarım ilin ve ilçelerinin gelişmesi ve kalkınması için her zaman elini taşın altına koyuyorlar. Kastamonu'nun her türlü sorunlarını Ankara'ya taşıyorlar ve Kastamonu'yu en iyi şekilde Ankara'da temsil ediyorlar."

"2016 yılında yaşadıklarımızı bir başka ülke yaşasa bir daha belini doğrultamazdı"

Avrupa Birliği ve Kalkınma Ajansı ile projeler yaptıklarını aktaran Hisarcıklıoğlu, "Mesleki eğitimle, tek durak ofis hizmetiyle, yerel değerlere sahip çıkmalarıyla üyelerimizin önünü açıyor, işlerini kolaylaştırıyorlar. Kastamonu'nun daha çok zenginleşmesi için durmadan çalışıyorlar. Kastamonu odalarımla ve borsamla iftihar ediyor, başarılı çalışmalarının devamını diliyorum. Oda-borsalardan, yani sizlerden gelen talepler sonrasında bakın neler yapıldı. Siz bize, biz ilettik hükümetimize ilettik. Onlar da hayata geçirdi" dedi.

2016 yılında 15 Temmuz gecesini yaşadıklarını anlatan Hisarcıklıoğlu, "Allah, milletimize bir daha böyle bir şey göstermesin. Üç tane terör örgütünün içerideki faaliyetlerine maruz kaldık. Aynı zamanda tarihimizde bir ilki gerçekleştirerek bir darbe kalkışmasını engellemiş olduk. Bunlara bağlı olarak bu ülkenin bir yılda başına gelenler bir başka ülkenin başına gelmiş olsa kolay kolay bellerini doğrultamazlar. Allah razı olsunlar, bugün Türk özel sektörü olarak tekrar ülkemizi büyümeye geçirdik. Bunlar bu oda ve borsalarımızın sayesinde oldu. Hepsinden Allah razı olsun" diye konuştu.

"Türkiye genelinde toplamda 620 bin firmaya 230 milyar lira kaynak sağladık"

TOBB olarak Türkiye genelinde toplamda 620 bin firmaya 230 milyar lira kaynak sağladıklarını söyleyen Hisarcıklıoğlu, şunları söyledi:

"Yüzde 9,9 faiz oranıyla nefes kredisi adı altında 27 bin firmaya 5 milyar lira kaynak sağladık. Kastamonu odaları ise 150 KOBİ'ye 15 milyon lira kredi sağlandı. Bu bitince hükümete gittik ve odalarımız bütün kaynaklarını bitirdi. Odalarımız sıfır faizli ileri tarihli ödemeli kredi istiyor dedik. Hepsinden Allah razı olsunlar, KOSGEB üzerinden sıfır faizli 50 bin liraya kadar kredi 3 yıl vadeli 1 yıl ödemesiz faizsiz kredi çıktı. Bu krediden 260 bin firmaya 7 milyar lira kaynak sağlandı. Odalar ve borsalara bağlı üyelerimizin yüzde 26'sı bu krediden faydalanmış oldu. Allah için söyleyin bu devirde baba oğula, kardeş kardeşe kefil bile olmuyor. Ama bizin odalarımız ve borsalarımız, Kredi Garanti Fonu kapsamında bankadan kredi alırken üyelerine kefil oldu. Bu sayede 250 milyar lira kullanılan krediye karşı 335 bin firmaya 217 milyar lira kefalette bulunduk. Kastamonu'da toplam üyelerimizin yarısına kefil olduk. Yani Kastamonu'da bin 700 firmaya 470 milyon liralık kefil olduk. TOBB olarak faizsiz kredi ve Kredi Kefalet Fonu kapsamında Türkiye'de genelinde toplamda 620 bin firmaya 230 milyar lira kaynak sağlamışız. Yani TOBB üyelerimizin yüzde 62'sine ya kefil olmuşuz ya faizsiz kredi sağlamışız ya da yüzde 9,9 faiz oranlı krediden imkan sağlamışız."

"İstihdam üzerindeki vergi yüklerinde dünya şampiyonuz"

"İstihdam üzerindeki vergi yüklerinde dünya şampiyonuz" diyen TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, "Bin 400 lira asgari ücretli bir kişinin bize maliyeti 2 bin 200 lira. Bu talebimizi hükümetimize, Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza ilettik. Bizim en büyük şikayetimiz yüksek istihdam maliyetleriydi. Bunun üzerine istihdam seferberliği adı altında tarihi bir destek aldık. İstihdam seferberliği kapsamında yeni bir kişi işe aldığınızda ilk 3 ay her şey devletten, sonra 9 ay boyunca vergi ve SGK primi yine devlet karşılıyor. Bunun karşılığında Kastamonu sözünü yerine getirdi. Kastamonu'da üye başına 1,3 kişi istihdam edildi. Yani ilave 4 bin kişi bu sayede istihdam edildi. Şuanda bu istihdam seferberliği halen geçerli. Bu yılın başında hükümetimize gittik ve nakit para kalmadı dedik. Bu yıl ülkemizin başına gelenler dünyada hiçbir ülkenin başına gelmedi dedik. Özel sektör olarak ayakta durabilmek için bize destek lazım dedik. İlk 3 ay boyunca SGK primlerini bizden almayın. Biz özel sektör olarak devlete borçlanalım ve bir yıl sonra faizsiz olarak devlete geri ödeyelim dedik. Bunu devlet kabul etti ve faizsiz bir yıl ertelemeli kredi imkanı sağlandı. Birde üyelerimiz tarafından her zaman bizden istenilen vergi affı vardı. Ama vergisini düzenli ödeyen kardeşimize bir ödül yoktu. Vergisini kim düzenli ödüyorsa 2018 yılından itibaren yüzde 5 vergi indiriminden yararlanacak" şeklinde konuştu.

"Kare kodlu çek uygulamasıyla karşılıksız çek çıkma tutarı yüzde 27 azaldı"

Kare kodlu çek uygulamasıyla karşılıksız çek tutarının yüzde 27 azaldığını belirten Hisarcıklıoğlu, "Birde bize gelen şikayetlerde vade çeklerin vadesiz çıkmasıydı. Dünyada vadeli çek diye bir şey yok. Bu sadece bizim ülkemizde oluyor. Çek, nakit ödeme aracıdır. Bunun karşılığında kare kodlu çek çıktı. Kare kodlu çek çıktıktan sonra Kastamonu'da bu yılın ilk 8 ayında geçtiğimiz yılın 8 ayına mukayese edersek karşılıksız çek çıkma tutarı yüzde 27 azalmıştır. Yine protestolu senetleri bu yılın ilk 8 ayıyla geçtiğimiz yılın 8 ayıyla mukayese ettiğimizde Türkiye'de yüzde 9 oranında artmıştır. Kastamonu'da ise yüzde 23 azalmıştır. Kastamonu sözünün eridir. Bu yılın başında oda başkanlarımızda yaptığımız toplantıda iç ticaretin canlandırılması noktasında talepler oldu. Bizde bu taleplerimizi alarak hükümetimize gittik. 2009 yılında olduğu gibi benzer bir uygulama yapılması noktasında talepte bulunduk. Türkiye ekonomisini canlandırmak için mobilya, beyaz eşya ve konutta vergi indirimlerine gidildi. 6 ay boyunca ülkemizde beyaz eşya ve mobilya satışlarında yüzde 30, konutta ise yüzde 10 vergi indirimi yapıldı. Bu sayede iç ticarette satışlar arttı. Buna bağlı olarak üretim yapan mobilya veya beyaz eşyanın, sanayicinin üretimi arttı, yan sanayinin işi arttı, nakliyecilerin işi arttı, hatta bunları taşıyan hamalların bile işi arttı. Allah aşkına daha ne yapalım. Canımızı mı istiyorsunuz bizden. Geçtiğimiz yılların verileriyle bu yılın ilk 8 aylık dilimindeki beyaz eşya ve mobilya satışlarındaki veriler kıyaslandığında Türkiye'de yüzde 30 satışların arttığını görebiliyoruz. Bunları hep birlik ve beraberlik içerisinde yapıyoruz ve bundan sonrada yapmaya devam edeceğiz" dedi.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti:

"Bakın tüm bu sıkıntılarımızı birlik ve beraberlik içinde hareket ederek çözdük. Bir ve beraber olunca Allah rahmeti ve bereketi de veriyor. Allah sizlerden razı olsun. Yeter ki birbirimizi ötekileştirmeyelim. Hep birlikte el ele verdiğimizde, ülkemiz hak ettiği yere gelecek. Yani dünyasının en büyük 10 ekonomisi arasına sokacağız. Bu vesileyle siz değerli Oda-Borsa Başkanlarımı, yönetimlerini, meclislerini, genel sekreterleri ve çalışanlarını yürekten kutluyorum. Hepinizle ayrı ayrı iftihar ediyorum. Başarınız daim olsun. Allah üyemize daha çok hizmet etmeyi nasip etsin."

Konuşmasının ardından TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'na oda ve borsa tarafından çeşitli hediyeler takdim edildi.

Tobb Başkanı Hisarcıklıoğlu: “Türkiye Genelinde Toplamda 620 Bin Firmaya 230 Milyar Lira Kaynak Sağladık”

Tobb Başkanı Hisarcıklıoğlu: “Türkiye Genelinde Toplamda 620 Bin Firmaya 230 Milyar Lira Kaynak Sağladık”

Tobb Başkanı Hisarcıklıoğlu: “Türkiye Genelinde Toplamda 620 Bin Firmaya 230 Milyar Lira Kaynak Sağladık”

Tobb Başkanı Hisarcıklıoğlu: “Türkiye Genelinde Toplamda 620 Bin Firmaya 230 Milyar Lira Kaynak Sağladık”

Tobb Başkanı Hisarcıklıoğlu: “Türkiye Genelinde Toplamda 620 Bin Firmaya 230 Milyar Lira Kaynak Sağladık”

Tobb Başkanı Hisarcıklıoğlu: “Türkiye Genelinde Toplamda 620 Bin Firmaya 230 Milyar Lira Kaynak Sağladık”

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2002 Haber Sitesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0850 533 02 62 Faks : 0212 210 34 00