Turizmde Hedef Büyük

Turizmde Hedef Büyük
Berlin'de düzenlenen Uluslararası Turizm Borsası Fuarında konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, ülke turizmi hakkında açıklamalar yaptı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, Uluslararası Turizm Borsası Fuarı'na gerçekleştirdiği ziyaretin ardından düzenlediği basın toplantısında, "50 milyar dolar turizm gelirini gerçekleştirmemiz hiç de uzak değil. Çünkü bunun için ihtiyaç duyduğumuz her şeye sahibiz" dedi.

Dünyanın en büyük turizm fuarı ve turizm sektörünün buluşma noktası olarak bilinen ve bu yıl 50'incisi düzenlenen Uluslararası Turizm Borsası Fuarı (ITB), Almanya'nın başkenti Berlin kapılarını ziyaretçilerine açtı. 187 farklı ülkede 10 bini aşkın katılımcının stant kurduğu fuarda Türkiye'yi de 127 firma temsil ediyor. Türk stantlarının büyük ilgi gördüğü fuarı Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal da ziyaret etti. Bakan Ünal, daha sonra basın toplantısı düzenledi. Bakan Ünal Türkiye'nin kültür, sağlık, termal, inanç, yayla ve deniz-kum-güneş turizmiyle ürün çeşitliği açısından son derece zengin bir ülke olduğuna işaret ederek, "Bu zenginliği koruyarak geliştirebilen, bu zenginliğin üretim yeteneğini koruyarak ürüne ve üretime nasıl dönüştürebileceğini bilen güçlü bir turizm AR-GE'si olan bakanlığımız ve hükümetimizle birlikte önümüzdeki süreçte sektörümüzle birlikte, çok güzel gelişmeler ve yeni bir yapısal dönüşüm içinde 2023 hedeflerini gerçekleştireceğiz" dedi. Bakan Ünal, "50 milyon turist hedefimizi gerçekleştirmemiz hiç de uzak değil. 50 milyar dolar turizm gelirini gerçekleştirmemiz hiç de uzak değil. Çünkü bunun için ihtiyaç duyduğumuz her şeye sahibiz. Kendinize güvenin ülkenize güvenin, moralimizi yüksek tutalım. Yüksek işbirliği ve çözüm ortaklığı ile sektörle birlikte umuyorum ki önümüzdeki 5 yıl Türkiye turizmini gerçek anlamda hedeflediğimiz noktaya ulaştıracağız" ifadelerini kullandı.

"YUNANİSTAN İLE NEDEN ORTAK PAKETLER OLUŞTURMAYALIM"

Yunanistan ile dün İzmir'de Yüksek İşbirliği Koordinasyon Toplantısı'nın gerçekleştirildiğine hatırlatan Ünal, Bakanlar Kurulu toplantısı şeklinde yapılan toplantıda Yunanistan Turizm Bakanı ile bir araya geldiğini söyledi. "Dünya küçülürken bir taraftan ülkeler artık kendilerini tek bir bölge gibi tanımlamaya başladılar. Artık düşmanlıkların olmadığı tam tersine işbirliğinin olduğu birlikte çalışmanın, birlikte tanıtmanın olduğu bir dünyaya doğru gidiyoruz" ifadelerini kullanan Bakan Ünal, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: "Mesela dün Yunanistan Turizm Bakanıyla şunu konuştuk. Çin ve Hindistan gibi uzak destinasyonlar için biz bölgemizi neden birlikte tanıtmayalım. Neden ortak paketler oluşturmayalım. "Mümkün mü?" Mümkün. Çünkü biz aynı ortak coğrafyayı kullanıyoruz. Aynı ortak kültürel mirasa sahibiz. "Ortak hangi tür kültür ve sanat etkinliklerini gerçekleştirebiliriz. Bu kültür ve sanat etkinlikleri üzerinden kültür turizmimizi nasıl geliştirebiliriz?" Artık dünyada bunları konuşuyor."

Berlin'deki ITB Fuarı'nda 3 bin metrekarelik bir alanda Türkiye'nin tanıtımının yapıldığına işaret eden Ünal, burada ana tema olarak da 23 Nisan'da başlayacak ve 6 ay boyunca devam edecek EXPO 2016'nın "Çiçek Ve Çocuk" temasını merkeze aldıklarını kaydetti. Burada güzellik ve gelecek anlamında iki önemli mesajın bütün dünyaya EXPO üzerinden verilmiş olduğunu vurgulayan Ünal, "Çünkü EXPO 2016'nın teması çiçek ve çocuk. İnsanın ruhundaki güzelliği ve çocuklarımız üzerinden de geleceğe olan umudumuzu ifade ediyoruz" diye konuştu.

Bakan Ünal, pazartesi akşamı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu ve ilgili bürokratlarla bir çalışma gerçekleştirdiklerini kaydederek, "Özellikle turizm sektöründe istihdam ve çalışma hayatı ile ilgili küçük bir paket hazırlamış bulunuyoruz. Çalışma bakanlığımız bu konuda gerekli önlemleri hazırlamış bulunuyor. Önümüzdeki günlerde bunu da özellikle turizm sektöründe çalışanların ve sezon dışı dönemde hem çalışana dönük hem işverene dönük bazı iyileştirici tedbirlerimizi daha kamuoyuyla paylaşacağız" dedi. Sektör temsilcileriyle görüştüğünde onlardan büyük enerji aldığını, büyük bir umut ve heyecan duyduğunu belirten Ünal, "Bu enerji, bu motivasyon, bu girişimci güç Türk turizm sektörünün girişimcilerinde bulunduğu sürece, hele hele Türkiye gibi büyük bir hazinenin üzerinde oturan ve muhteşem bir ürün çeşitliliğine sahip bir ülkenin geleceğini çok parlak ve aydınlık görüyorum" ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.