• BIST 107.202
 • Altın 145,447
 • Dolar 3,5161
 • Euro 4,1312
 • Adana 26 °C
 • Adıyaman 20 °C
 • Afyon 18 °C
 • Ağrı 14 °C
 • Amasya 17 °C
 • Ankara 17 °C
 • Antalya 24 °C
 • Artvin 18 °C
 • Aydın 22 °C
 • Balıkesir 21 °C

Ümit Davala: "üstünlük Adayım Beşiktaş"

Ümit Davala:
Tuzlaspor'u satın alarak Türk futboluna yeni bir bitik getiren Murat Erdoğan, Ümit Davala, Evren Haspolatlı ve Ömer Erdoğan, projelerini ve hedeflerini Güneş Gazetesi'ne anlattı. İşte o görüşme; "Türk futbolunu, futboldan gelenlerin yönetmesi gerekiyor" f
Tuzlaspor'u satın alarak Türk futboluna yeni bir bitik getiren Murat Erdoğan, Ümit Davala, Evren Haspolatlı ve Ömer Erdoğan, projelerini ve hedeflerini Güneş Gazetesi'ne anlattı.

İşte o görüşme;

"Türk futbolunu, futboldan gelenlerin yönetmesi gerekiyor" fikrinden yola çıkarak Tuzlaspor'u satın bölge Murat Erdoğan, Ümit Davala, Kâinat Haspolatlı ve Ömer Erdoğan "Alan yok veren idareci" kavramını hayata geçirmeye çalıştıklarını söyledi.

Tuzlaspor'da Başkanlık koltuğuna oturan Murat Erdoğan ise hedeflerini şu sözlerle anlattı:

ANSIZIN ARTI ZIHIN BABASI VAR

"Projenin bir yok pat diye fazla hafiza babası var. Bütün yönetici arkadaşların iki taraflı isteği buydu. Ümit Davala ilk önce almak üzere Bursaspor'un eski kaptanı Ömer Erdoğan, Evren Haspolatlı bu 4 kişi ana yönetici olarak etkinlik gösteriyor. yönetim kurulu listesinde de herkesin bildiği tanıdığı Yıldıray Baştürk var. O da bize dışarıdan destek veriyor. Böyle bir işe soyunduk. Bu istikamette de kulübü yapılandırmak ve kesin bir yere taşımak istiyoruz."

YORUMCU OLMAK İSTEMEDİK

"Bu oluşumun içerisindeki tüm arkadaşlar yüksek vizyona sahipler. Bundan nedeniyle bir hocalık ya da televizyonda yorumculuk yapmaktan ziyade, daha öbür bir pozisyona girmek istediler ki; futbolda bir ivme yakalamış kişilerin futbolun nasıl yönetileceği nasıl ilerletilebileceğini ve profesyoneller tarafından yapılanması gerektiği düşüncesindeyiz."

CIDDI FEDAKARLIKLAR YAPIYORUZ

"Açık Konuşmak Gerekirse yaptığımız yatırım birazcık tehlikeli ve getirisi olmayıp aralıksız götürüsü olan bir yatırım. Buradan sizin aracılığınızla bu arkadaşlarıma teşekkür etmek istiyorum. Somut manevi önemli bir fedak,rlık yapıyorlar. Bu bakımdan bakılırsa biz bu kulübe Türk futbolunun açıkçası gidişatının bu şekilde olması gerektiğini düşünüyoruz."BAŞARIYA AÇIZ

"Bu oluşum bir araya gelirken hedeflerimiz kısa, orta ve uzun vade planlarımızı yaptığımız toplantılar sonucunda belirledik. Stratejik noktaları programa döktük. Buradaki millet hiç bir zaman ufak başarılarla yetinmediler. Hayata tamah eden insanlarız, lakin başarı konusunda çok açız. Bu anlamda da her şeyi yapmak istiyoruz. Neyi istiyoruz? Bu kulübün marka değerini kuvvetlendirmek istiyoruz. Ne istiyoruz? Alt yapıdaki dinamizmi baştan yeniden can vermek istiyoruz. Ne istiyoruz? Tesisleşmek istiyoruz."

ÖNCE 1.LİG DAHA SONRA SÜPER LİG

"Önceliğimiz tesisleşmek. Çünkü tesisleşmeden bunların hiç birini yapamayız. İşte ne istiyoruz? Şampiyon olup 1. Lig'e, sonradan Süper Lig'e çıkmak istiyoruz. Ayrıca şirket mantalitesiyle, keza de spora hizmet bakımından zengin bir kulüp oluşturmayı hedefliyoruz."

TUZLASPOR BİÇİLMİŞ KAFTANDI

"Projeyi gerçekleştirmek için pak, borçsuz bir kulüp gerekiyordu. Tuzlaspor'da bizden önceki idare, bu kriterleri karşıladığı için belediye başkanımız Sayın Dr. Şadi Yazıcı'nın da desteğiyle isteğiyle işe giriştik. Bu işin olmasını en fazla o istedi. Biz de burayı daha sıcak gördük ve o yüzden de Tuzlaspor'u seçtik."

BU KULÜBÜ "FUTBOLU BİLENLER" YÖNETİYOR!

"Futbolu, futbolu bilenler yönetsin mantığıyla işe koyulduk ve bunun birincil adımını attık. Bu öncelikle Türkiye Futbol federasyonu Başkanı Sayın Yıldırım Demirören başlatmıştı. 2019 yılında kulüplere anonim şirket şartı koştu. Tabii inşallah uygulanabilir. Uygulanırsa bu çoğu şeyin önüne geçer. Natürel ki biz demiyoruz; idari bölümün hepsi futbolun içinden gelsin diye... Mesela 50 tane yönetici var Galatasaray'da… Bunların hepsi futboldan gelmeli demiyoruz. Böylece bir şeyi savunmuyoruz. Lakin belli karar merciinde, eski futbolcuların olması şart. Futbolun dışındaki yönetimsel kısım, şirketleşme, reklam anlaşmaları, PR çalışmaları bunlarda futboldan gelme zorunluluğu değil. O bayağı ticaret mantığıyla yürütülebilmesi gerekir. Ama sportif kararların alt yapıdaki düzenlemeler, öğretmen seçimi, kadro iskeleti, yetiştirme, oyuncuların kültürel gelişmeleri gibi bunlar yüzde yüz futbolcular kadar belirlenmeli ve uygulanmalı. Bunlar olmadığı sürece bizim futbolda gelişimimiz laf konusu olamaz."

TÜRKİYE'DE BİR İLKİ YAPTIK

"Türkiye'de böyle bir proje bildiğim kadarıyla yok. Bir Saffet Sancaklı vardı. Bir Zamanlar kulüp satın almıştı. Ama o da tek başkan olarak aldı. Biz idare heyeti olduğu gibi futboldan gelenler olduğu için, bu bir ilk. Onun için üzerimize düşen sorumluluğun farkındayız. Büyük bir siklet var omuzlarımızda. Bu anlamda daha da bir dikkatliyiz. Var gücümüzle bu kulübü bir yerlere getirmek için ve futbolda istikametin daha dürüst yerlere gitmesini sağlamak için buradayız."

BAŞARI İÇİN VAKIT VERMEDİK

"BİZ ayrılmak için gelmedik buraya. Bu bizim mesleğimiz, bu bizim hayat tarzımız. Onun için dinç olduğumuz sürece Tuzla'dayız. Tuzlaspor'dayız. Tuzlaspor bizim. Onun için bir zaman yok. dahası galibiyet için ve yapılanma için zaman belirlemek dürüst değil. İnsanın olduğu yerde planlar ara sıra tutmaz. Daha açıkçası kısmen tutar. Onun için biz yapılanıyoruz tabii ki süre gösterecek ne değin süratli tırmanacağız. Ne kadar çabuk hedeflerimizi gerçekleştireceğiz. Kararlıyız. Hevesli ve arzuluyuz. Davamıza da çok inanıyoruz. O anlamda da gittiği yere değin savaşacağız, elimizden geleni yapacağız."

TEHLIKE EDINMEK HER YİĞİDİN HARCI DEĞIL

"Bizim projemiz vermeye karşın olduğu için bu güne değin böyle bir proje gerçekleşmemiş. Bu yüzden yönetimdeki arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Doğrusu büyük bir sorumluluk altına girdiler. Fiziksel manevi büyük fedakarlık yapıyorlar. Bu kolay bir iş yok. Ciddi özveri gerekiyor. Risk alıyorlar. Herkes tehlike alıyor ama maddesel olarak risk edinmek her baba yiğidin harcı yok. İnşallah biz bir trend başlattık ve arkamızdan da gelen insanların bu sorumluluğu alıp, böyle somut adımlar atmalarını diliyoruz."

YENİ YILDIZLAR YETİŞTİRECEĞİZ

Tuzlaspor'da teknik direktörlük görevini yürüten Ümit Davala ise amaçlarını şu sözlerle açıkladı: 4-5 takvim bir proje çizdik. En büyük gayemiz uzun vadede yeni yıldızlar yetiştirip Türk futboluna arzetmek istiyoruz.

ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ

Çoğu kulüp içinden hedeflerine uygun olduğu için Tuzlaspor'u seçtiklerini gösteren Ümit Davala, "Benim konumum biraz daha öbür. Ben Tuzlaspor'da antrenörlüğe devam ediyorum. Elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. İlgilendiğimiz çoğu kulüp vardı. Tuzlaspor'u tercih ettik. Sayın Belediye başkanımız Şadi (Yazıcı) bey bu konuda fazla muavin oldu sağ olsun. Çok destek oluyor, devamlı arkamızda oluyor ve olmaya da devam edecek" dedi.

ÖNCELİĞİMİZ LİGDE KALMAK

Davala şöyle devam etti: "Öncelikli hedefimiz ligde kalmak. derhal düşmemeye oynuyoruz. Her şey bizim elimizde… Sonuçta bu duruma getirende biziz buradan kurtaracakta… Bunun farkındayız. Önümüzdeki yıl için artık uzun vadeli bir program yaptık. Bu 1-2 yıl de olacak bir amaç değil. asgari 4-5 yıllık bir proje çizdik. Bu 4-5 sene içerisinde üst liglere çıkmak istiyoruz En büyük gayemiz uzun vadede yeni yıldızlar yetiştirip Türk futboluna arzetmek istiyoruz."

ALT LİGLER FAZLA FARKLI

Davala: "Antrenörlük için daha aşağı inşa gerekiyor. Bunun kursları da var. Sadece teknik direktör olmak yetmiyor. Lisanslar alınması gerekiyor. Eğitim görmesi gerekiyor. Ben takriben 5 yıl hocalık yaptım. 2 sene milli takımda geri kalan 3.5- 4 yıl Fatih Öğretmen ile birlikte Galatasaray'da görev yaptım. acilen daha alçak liglerdeyiz. Emrindeki çok öbür futbol oynanıyor burada. Çok bambaşka bir yapıya sahip bu lig. Ona göre biz de üçgenin taban olmayan kenarı uydurmaya çalışıyoruz. Sonuçta tanımadığınız bir lig."

ŞAMPIYONLUK ADAYIM BEŞİKTAŞ

Süper Lig'deki şampiyonluk yarışı hakkında da konuşan Davala, "Üstünlük adayım açık ara Beşiktaş. İyi bir hava yakalamış, tecrübeli bir hocaları var. Ben de çalıştım Şenol Öğretmen'yla. İyi bir kadroya sahip, iyi karakterli oyunculara sahip bir takım oluşturmuş. Başakşehir'de son senelerin flaş takımı. Bu sene iyi bir şampiyonluk mücadelesi veriyor hala kopmuş değil. Şansı hala devam ediyor. Lakin şu anki en büyük favori Beşiktaş" dedi.

GALATASARAY'A ZAMAN LAZIM

Davala, "Yeni bir öğretmen, yeni bir sistem. Tabii ancak kolay yok. Çok farklı çalışmaları oluyor. Ayrı yapıya sahip bir hoca… Karabükspor'da iyi işler yaptı fakat, daha aşağı takımlardaki araştırmalar bambaşka, büyük takımlar daha farklı olur. Galatasaray gibi büyük bir takımın başına gelmesiyle beklentilerde büyüdü. Dürüst seçim olup olmadığını da süre ve neticeler gösterecek" dedi.

Başarılmayanı varisi olmak istiyoruz

Tuzlaspor'un yönetiminde bulunan Evren Haspolatlı, yapılmayanı yaptıklarını belirterek, "Şimdi başarılmayanı da sonra gelmek istiyoruz. Buradaki arkadaşların hepsi 15 yılında üstünde futbol tecrübesi olan ırk. Türkiye'de bir birincil. İlkleri yerine getirmek natürel ancak heyecanlandırıcı. heyecanlandırıcı olduğu değin da kuvvet bir süreç olacak. Sonuçta futbolculuk kariyerimiz var fakat yöneticilik kariyerini de yeni yeni öğreniyoruz. Umarım hem bizim için, keza de futbolu bırakacak olan arkadaşlar için hoş bir örnek teşkil ederiz. Tabi burada en manâlı kıstas başarılı olmamız, başarılı oldukça daha güçleneceğimizi düşünüyorum. Umarım bu yolda muhakkak adımlarla ilerleriz" dedi.

www.sporx.com
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Şenol Güneş: "eksikliğimiz Bu! Yakışmadı..."19 Ağustos 2017 Cumartesi 00:59
 • Tolgay Arslan, Şanssızlıktan Yakındı!19 Ağustos 2017 Cumartesi 00:57
 • Manisaspor Evinde Samsun’a Kaybetti19 Ağustos 2017 Cumartesi 00:28
 • Süper Lig19 Ağustos 2017 Cumartesi 00:23
 • Tff 1. Lig19 Ağustos 2017 Cumartesi 00:23
 • Denizlispor Teknik Direktörü Yusuf Şimşek: "Önümüzdeki Haftalarda Telefi Ederiz"19 Ağustos 2017 Cumartesi 00:18
 • Beşiktaş'a Sezonun Ilk Çelmesi Paşa'dan18 Ağustos 2017 Cuma 23:56
 • Kasımpaşa - Beşiktaş Maçının Son Dakikasında Penaltı Isyanı!18 Ağustos 2017 Cuma 23:54
 • Süper Lig18 Ağustos 2017 Cuma 23:23
 • Petar Filipovic, Atiker Konyaspor'a Transfer Oldu!18 Ağustos 2017 Cuma 22:53
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Haber Sitesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0212 210 90 00 Faks : 0212 210 34 00