• BIST 108.615
 • Altın 144,934
 • Dolar 3,4945
 • Euro 4,1285
 • Adana 33 °C
 • Adıyaman 36 °C
 • Afyon 24 °C
 • Ağrı 33 °C
 • Amasya 32 °C
 • Ankara 27 °C
 • Antalya 30 °C
 • Artvin 35 °C
 • Aydın 33 °C
 • Balıkesir 31 °C

Üreticilere Müjde: Damızlık Koç Teke, Manda Düvesi, Arıcılık, İpekböcekçiliği, Kaz Ve Hindi Yetiştiriciliği Desteklenecek

Üreticilere Müjde: Damızlık Koç Teke, Manda Düvesi, Arıcılık, İpekböcekçiliği, Kaz Ve Hindi Yetiştiriciliği Desteklenecek
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Damızlık Koç Teke Yetiştiriciliği, Damızlık Manda Düvesi Yetiştiriciliği ve Arıcılık, İpekböcekçiliği,...

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Damızlık Koç Teke Yetiştiriciliği, Damızlık Manda Düvesi Yetiştiriciliği ve Arıcılık, İpekböcekçiliği, Kaz ve Hindi Yetiştiriciliği yatırımları için hibe desteği sağlayacak.

Damızlık Koç Teke Yetiştiriciliği Yatırımlarının Desteklenmesine İlişkin Uygulama Esasları Tebliği, Damızlık Manda Düvesi Yetiştiriciliğinin Desteklenmesine İlişkin Uygulama Esasları Tebliği ve Arıcılık, İpekböcekçiliği, Kaz ve Hindi Yetiştiriciliği Yatırımlarının Desteklenmesine İlişkin Uygulama Esasları Tebliği Resmi Gazete'de yayımlandı.

Damızlık Koç Teke Yetiştiriciliği yapanlara, yeni yatırım veya kapasite artırımı, rehabilitasyon konusunu kapsayan inşaat yapımı, makine, alet ve ekipman alımına ait gerçekleşme tutarının yüzde 50'si, bu işletmelerden damızlık koç-teke satın alan birlik üyesi yetiştiricilere alım tutarının yüzde 50'si kadar hibe desteği uygulanacak.

Damızlık Koç Teke Yetiştiriciliği Yatırımlarının Desteklenmesine İlişkin Uygulama Esasları Tebliği, 500 baş kapasiteye sahip damızlık koç-teke üretimine yönelik yeni işletme kurulması veya mevcut işletmelerin kapasitelerinin 500 başa sahip olacak şekilde artırılmasını, rehabilitasyon yatırımlarını ve bu işletmelerden damızlık koç-teke alımı yapacak Birlik üyesi yetiştiricileri kapsayacak.

Söz konusu desteklemeden yararlanmak isteyen Birlikler, Bakanlıkça belirlenmiş illerde ve süresinde kuruluşun bulunduğu ildeki yatırımın yapılacağı il müdürlüğüne müracaat edecek. Birliklerce yeni kurulan veya kapasitesi artırılan işletmelerden damızlık koç-teke alımı yapacak Birlik üyesi yetiştiriciler, bulundukları destekleme kapsamındaki il müdürlüğüne müracaat edecek.

Yatırım yapan birlikler ağıl inşaatı, kapasite artırımı, rehabilitasyon, makina, alet ve ekipman alımı desteklerinden bir kez yararlandırılacak. Koç-teke alımı desteklemesinden birlikler yararlanamayacak.

-DAMIZLIK MANDA DÜVESİ YETİŞTİRİCİLİĞİ HİBE DESTEĞİ-

Damızlık Manda Düvesi Yetiştiriciliğinin Desteklenmesine İlişkin Uygulama Esasları Tebliği ile yeni inşaat yapımı veya kapasite artırımı, rehabilitasyon konusunu kapsayan inşaat yatırımına, hibeye esas gerçekleşme tutarının yüzde 50'si, damızlık dişi manda ve manda boğası alımına, hibeye esas alım tutarının yüzde 50'si, yem karma ve dağıtma makinesi ve gübre sıyırıcı alımına, hibeye esas alım tutarının yüzde 50'si oranında hibe desteği verilecek

Bu Tebliğ kapsamındaki desteklerden, reni yatırım projelerinde inşaat yapımı, hayvan alımı ile makine alet ve ekipman alımı olarak belirlenen projelerin üçü ile birlikte başvuran yatırımcılar ve rehabilitasyon veya kapasite artırımı projelerinde Karar kapsamındaki manda yetiştiriciliği yatırım konularından en az birini ihtiva eden bir proje ile başvuran yatırımcılar yararlanabilecek.

Karar kapsamında, gerçek veya tüzel kişiler hibe desteğinden bir kez yararlandırılacak. Yatırımcılar, kredi veya vergi teşviklerinden de yararlanabilecekler.

-ARICILIK, İPEKBÖCEKÇİLİĞİ, KAZ VE HİNDİ YETİŞTİRİCİLİĞİ-

Arıcılık, İpekböcekçiliği, Kaz ve Hindi Yetiştiriciliği Yatırımlarının Desteklenmesine İlişkin Uygulama Esasları Tebliği'ne göre, arıcılık desteği için Tebliği kapsamındaki desteklerden, Bakanlıkça belirlenecek illerde, Arıcılık Kayıt Sistemine kayıtlı en az 30 arılı kovana sahip veya arı yetiştiriciliği konusunda eğitim aldığını belgeleyen kişiler yararlanabilecek.

Hibe desteği, bal süzme makinası, bal eritme ve dinlendirme kazanı, sır alma teknesi, polen tuzaklı boş kovan, elektrik üreten güneş enerjisi sistemi, seyyar arıcı barakası, bal sağım çadırı malzemelerini kapsayacak.

Desteklemeden yararlanacak yetiştiriciler 3 yıl süre ile faaliyetini sürdüreceğine ve almış olduğu makina, alet ve ekipmanı bu süre boyunca işletmesinde faal tutacağına dair taahhütname verecek.

Tebliğ kapsamında Damızlık ve ticari kaz, ticari hindi yetiştiriciliği için Bakanlıkça belirlenen illerde bin adet kapasiteli damızlık kaz, 500 adet kapasiteli ticari kaz ile bin adet kapasiteli ticari hindi işletmeleri desteklenecek.

Uygulama rehberinde belirtilen esaslar çerçevesinde yatırım için başvurusu onaylanan yetiştiricilere, damızlık kaz işletmelerinde yeni kümes ve kuluçkahane inşaatı, makina, alet ve ekipman alımı, ticari kaz ve hindi işletmelerinde ise yeni kümes yapımı, alet ve ekipman alımı için destekleme ödemesi yapılacak. Destekleme ödemesi, yatırımcı tarafından hayvanların temininin sonrasında gerçekleştirilecek.

Tebliğ kapsamında İpekböceği yetiştiriciliği için, Bakanlıkça belirlenecek illerde dut bahçesi tesisi ve ipekböceği besleme evi yatırımı için hibe desteği uygulanacak. Yatırımcı, yatırım konuları için ayrı ayrı veya birlikte başvurabilecek.

Hibe destekleri ödemeleri Banka aracılığıyla yapılacak ve uygulama için Bankaya destekleme tutarının yüzde 0,2'si oranında hizmet komisyonu ödenecek.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Haber Sitesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 210 90 00 Faks : 0212 210 34 00