• BIST 1.351,590
 • Altın 496,54
 • Dolar 8,5800
 • Euro 10,0850
 • Adana 23 °C
 • Adıyaman 24 °C
 • Afyon 15 °C
 • Ağrı 14 °C
 • Amasya 18 °C
 • Ankara 18 °C
 • Antalya 27 °C
 • Artvin 18 °C
 • Aydın 22 °C
 • Balıkesir 21 °C

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği:

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği:
Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UEDT) Bölge Sekreteri İbrahim Altun, "Zeytin Dalı Harekatı, Birleşmiş Milletler (BM) sözleşmesinin 51'inci maddesinde...

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UEDT) Bölge Sekreteri İbrahim Altun, "Zeytin Dalı Harekatı, Birleşmiş Milletler (BM) sözleşmesinin 51'inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı'na uygun bir şekilde başlatılmıştır" dedi.

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği İngiltere'nin başkenti Londra'da BBC yayın kuruluşunun önünde Türkiye'nin Afrin operasyonu ile ilgili basın açıklaması yaptı. Yağan yağmura aldırmayan İngiltere'de yaşayan Türk vatandaşlarının basın açıklamasına katılımı yoğun oldu. UEDT İngiltere adına açıklamayı ise bölge sekreteri İbrahim Altun yaptı. Vatandaşlar ellerinde Türk bayrakları ve PKK, PYD ile YPG'nin terör örgütleri olduğunu yazan pankartlar taşıdılar.

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UEDT) Bölge Sekreteri İbrahim Altun yaptığı basın açıklamasında, "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti muhalefet partilerinin desteği ve toplumsal mutabakat ile askeri harekat kararı almış ve Türk Silahlı Kuvvetleri 20 Ocak 2018 tarihinde Afrin'e "Zeytin Dalı Harekatı'nı başlatmıştır. Bu harekat kuşkusuz PKK, PYD, DEAŞ ve türevleri olan terör örgütlerinin bölge halkına ve Türkiye Cumhuriyeti'ne yönelik açık birer tehdit olmasından dolayı icra edilmektedir. Zeytin Dalı Harekatı, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) terörle mücadeleye yönelik özellikle 1624 (2005), 2170 (2014) ve 2178 (2014) sayılı kararları ve BM sözleşmesinin 51'inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı'na uygun bir şekilde başlatılmıştır. Tıpkı Fırat Kalkanı'nda olduğu gibi, bu harekattaki amaç da Türkiye'nin sınırlarında oluşturulmak istenen terör koridorunu bertaraf etmek, bölge halkı üzerindeki terör örgütlerinin baskısına nihai olarak son vermek ve bölgede huzurun yeniden tesis edilmesini sağlamaktır. Türkiye'nin güney sınırı boyunca alan kazanan, Suriye'de yaşanan şiddet ve istikrarsızlıktan nemalanan, bölgenin demografik yapısını ve sivilleri hedef alan terör örgütleri PKK, YPG ve PYD gibi unsurların eylemleri bu harekatı mecbur kılmıştır" ifadelerini kullandı.

"Türkiye bugün dünyada mültecilere en fazla yardım yapan ülke konumuna gelmiştir"

PKK'nın Suriye uzantısı olan PYD, YPG ve türevlerinin sadece Türkiye dışında değil ülke içinde de sivil halkı hedef alan birçok saldırıya yeltendiğini belirten Altun, "Bu hain örgütler son yıllarda hendek kalkışması, İstanbul Vezneciler ve Kızılay Güvenpark saldırıları başta olmak üzere yüzlerce şehit ve binlerce yaralı verilmesine yol açmıştır. Türkiye sınırlarında yaşanan şiddet ve çatışma ile yukarıda isimleri sayılan terör örgütlerinin faaliyetleri sonucunda 370 bini Kürt olmak üzere 3 buçuk milyon masum insan yerlerinden, yurtlarından ayrılmak zorunda kalmış ve gidecek bir yer, sığınılacak güvenli bir liman olarak Türkiye'yi görmüştür. Türkiye'nin yaptığı insan ve vicdan odaklı politikalarla din, dil, ırk gözetmeksizin sığınmacılara sahip çıkılmış ve Türkiye bugün dünyada mültecilere en fazla yardım yapan ülke konumuna gelmiştir" diye konuştu.

"Zeytin Dalı Harekatı, Avrupa Birliği'ne yeni bir göç dalgasını da önleyecek olan önemli bir hamledir"

"Türkiye, sınırlarında oluşturulmak istenen terör kuşağına son vermek, bu terör kuşağını oluşturan unsurların özellikle son günlerde hedef gözetmeksizin hastaneleri ve dolayısıyla sivilleri de hedef alan saldırıları bitirmek amacıyla bu harekatı başlatmak mecburiyetinde kalmıştır" ifadelerini kullanan UEDT Bölge Sekreteri İbrahim Altun şöyle konuştu:

"Türkiye bu harekat ile Suriye'nin toprak bütünlüğünü veya bölgede yaşayan Türkmen, Kürt, Arap gibi herhangi bir unsuru hedef almadığını açıklamıştır. Burada hedef yukarıda da belirtildiği gibi tamamen PKK, YPG, PYD, DEAŞ ve türevleri gibi terör örgütleridir. Türkiye'nin bir NATO müttefiği olması hasebiyle bu harekatın ayrıca NATO'nun güney sınırlarını da muhafaza amacı taşıdığı aşikardır. Terör örgütlerinin bölgede oluşturduğu istikrarsızlık Avrupa Birliği ülkelerinin güvenliğini doğrudan etkilemektedir. Zeytin Dalı Harekatı, Avrupa Birliği'ne yeni bir göç dalgasını da önleyecek olan önemli bir hamledir. Operasyonu hedef almak ve Türkiye'yi uluslararası arenada zor durumda bırakmak isteyenlerin iddia ettiği gibi sivillere ve masum insanlara yönelik herhangi bir eylem söz konusu değildir. Tam tersine şu an Afrin'de PYD'nin yaptığı gibi teröristlerin sivilleri kendileri için zorla canlı kalkan olarak kullandıkları görülmektedir. Bu noktada operasyonu icra eden Türk Silahlı Kuvvetleri'nin azami dikkat, gayret ve hassasiyet gösterdiğine inancımız tamdır. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin gerçekleştirdiği "Zeytin Dalı Harekatı', başından bu yana müttefik ve komşu ülkelere gerekli bilgilendirme yapılarak, şeffaf bir şekilde yürütülmüştür. Amacı huzur, barış ve güvenlik olan bu operasyonun uluslararası toplum tarafından desteklenmesini talep ediyor, teröre karşı Türkiye'nin ve masum bölge halkının yanında olunmasını zaruri görüyoruz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği:

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2002 Haber Sitesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0850 533 02 62 Faks : 0212 210 34 00