Bakan Kurum açıkladı! 'Dereli'de yeni bir ilçe merkezi kuruyoruz'

Bakan Kurum açıkladı! 'Dereli'de yeni bir ilçe merkezi kuruyoruz'
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Giresun’u nasıl ayağa kaldırdıysak, vatandaşımız için daha güvenli ve sağlıklı konutlar, dükkanlar yaptıysak, bugün Kastamonu’da, Sinop’ta, Bartın’da, Rize’de de aynı şekilde afetlere dayanıklı konutlarımızı ve dükkanlarımızı yapacağız” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, geçen yıl Giresun'da yaşanan sel felaketi sonrasında yapılan çalışmalar ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Bakan Kurum, yaptığı yazılı açıklamada, “Geçtiğimiz yıl bugün Giresun'da büyük bir sel felaketi yaşadık.

Bu yıl da Rize'de, Artvin, Düzce'de ve son olarak da Kastamonu, Sinop ve Bartın'da sel felaketleriyle karşı karşıya kaldık. Canlarımızı yitirdik. Yaralılarımız oldu. Sel nedeniyle vatandaşlarımız evlerini, dükkanlarını kaybettiler.

Devletimiz her zaman olduğu gibi o gün de, Giresun'da tüm kurumlarıyla milletinin yanında oldu. Bakanlıklarımızla, AFAD'la, Kızılay'la, emniyet güçlerimiz, sağlık ekiplerimizle sel felaketinin yaşandığı ilk andan itibaren Giresun'daydık. Vatandaşlarımızın acılarını paylaştık. Çok kısa bir süre içerisinde arama kurtarma ve hasar tespit çalışmalarımızı tamamladık. Geçirdiğimiz bu bir yıllık süreç içerisinde durmadık. Vatandaşımızla el birliği yaparak, Giresun'da, Dereli'de, Doğankent'te, Tirebolu'da selin izlerini sildik” ifadelerini kullandı.

“Dereli'de yeni bir ilçe merkezi kuruyoruz”

Alt yapıdan üst yapıya kadar Giresun için acilen yapılması gereken her şeyi yaptıklarının altını çizen Bakan Kurum, çalışmaların hala devam ettiğini belirterek, “Şu an, Dereli'de yeni bir ilçe merkezi kuruyoruz. Afet konutlarımızla, kentsel dönüşüm konutlarımızla vatandaşlarımıza daha güvenli yaşam alanları sunuyoruz. Yeni Dereli Projemizle; konutlar, dükkanlar, kamu binaları ve yeşil alanlarımızla ilçe merkezini baştan sona yeniliyoruz.

Giresun'da; şehrin mimarisine uygun, yatay mimari esaslı, mahalle kültürünü, komşuluk hukukunu en güzel haliyle yaşatacak şekilde konutlarımızı yapıyoruz. Köy evlerimizi alt katta ahırı, üst katta konut alanı olmak üzere iki katlı olacak şekilde inşa ediyoruz. Çalışmalarımıza tek bir gün bile ara vermedik. Giresun'da şehir merkezinde ve köylerinde yapacağımıza söz verdiğimiz 619 konutumuzun 142'sini teslim ettik. Dereli'de ve Doğankent'te yaptığımız 224 konut ve 152 dükkanı bu yılın Eylül ayında, kalan konutlarımızı, köy evlerimizi de bu yılın sonuna kadar teslim edeceğiz.

Dereli merkezde yaptığımız 71 konut ve 82 dükkan ile Doğankent 156 konut ile 70 dükkanın inşaatları tamamlanmak üzere. Eylül ayında konutlarımızın teslimini yapacağız. Yine Giresun merkez, Dereli, Doğankent ve Tirebolu'da yaptığımız 250 köy evimizi Dereli'de olduğu gibi bu yıl bitmeden vatandaşlarımıza teslim edeceğiz” açıklamasında bulundu.

“Devletimiz, tüm kurumları ve imkanlarıyla milletinin yanındadır”

Giresun'da yaşanan sel felaketi sonrasında hızla reaksiyon alarak çalışmalara başlandığını vurgulayan Kurum, aynı reaksiyonun Batı Karadeniz'de yaşanan sel felaketine karşı da gösterileceğini belirttiği yazılı açıklamasında, şunları kaydetti:

“Tüm konutlarımızı yeşil alanlarıyla, yürüyüş ve bisiklet yollarıyla, yeni kaymakamlık, emniyet, öğretmen evi, okul, meslek yüksekokulu gibi sosyal donatılarıyla birlikte etaplar halinde tamamlayacağız. Yeni Dereli'nin hayırlı olmasını diliyorum. Giresun'u nasıl ayağa kaldırdıysak, vatandaşımız için daha güvenli ve sağlıklı konutlar, dükkanlar yaptıysak, bugün Kastamonu'da, Sinop'ta, Bartın'da, Rize'de de aynı şekilde afetlere dayanıklı konutlarımızı ve dükkanlarımızı yapacağız.

Bakanlık olarak, hazırladığımız bölgesel ve yerel eylem planlarıyla, yaşadığımız tüm bu afetlere neden olan iklim değişikliğiyle mücadelemizi, şehirlerimizi iklim değişikliğine uyumlu hale getirecek çalışmalarımızı kararlılıkla sürdürüyoruz.

Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini korumak için İller Bankamızla, TOKİ'mizle ve tüm birimlerimizle adeta bir seferberlik anlayışıyla hareket ediyoruz. Devletimiz, tüm kurumları ve imkanlarıyla milletinin yanındadır, yanında olmaya da devam edecektir.”

Utku Şimşek
 

İLGİLİ HABER
Evlat nöbetindeki babadan HDPye: Kandilin partisisin, Kürtü hiçbir zaman savunmadın Evlat nöbetindeki babadan HDP'ye: 'Kandil'in partisisin, Kürt'ü hiçbir zaman savunmadın'

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.