Edes Projesi Törenle Sona Erdi

Edes Projesi Törenle Sona Erdi
Zonguldak Valiliği Koordinasyonunda Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından yürütülen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından finansa edilen...
Zonguldak Valiliği Koordinasyonunda Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından yürütülen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından finansa edilen Vali Ali Kaban'ın eşi Neriman Kaban'ın Onursal Başkanlığında yürütülen "Gebelik ve Doğum Sonrası Taramalarla Önlenebilecek Engelliliklerin Erken Teşhisi ve Tedavisi (EDES) Projesi" tamamlandı.

Projenin kapanış törenine Vali Ali Kaban'ın eşi ve Projenin Onursal Başkanı Neriman Kaban, İl Sağlık Müdürü Dr. Bilal Cin, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Yusuf Kaya, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Kemal Gümrükçü, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Aslan Derin, Umut Derneği Başkanı Nurten Kınay, Kantin İşletmeleri ve Esnaf Derneği Başkanı Süleyman Erbay'ın yanı sıra projede görev alan Halk Sağlığı Müdürlüğü çalışanları katıldılar.

Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar ve Kanser Şubesi Müdürü Esin İlhan'ın proje hakkında yaptığı sunumun ardından projenin Onursal Başkanı Neriman Kaban projede emeği geçenlere yönelik teşekkür konuşması yaptı.

Daha sonra 1 yıl süren proje hakkında bir açıklama yapan Halk Sağlığı Müdürü Dr. Yusuf Kaya konuşmasında şu ifadelere yer verdi "Engelliliğin nedenleri ve önlenmesi amacıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Müftülüğü ortaklığı ile gerçekleştirdiğimiz projemizde ilimiz Merkez İlçe ve İlçelerde Müdürlüğümüze bağlı toplum sağlığı merkezleri, aile hekimleri, aile sağlığı personelleri, Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Müftülüğü personellerine ve öğrencilere yönelik olarak engelliliklerin oluşumuna sebep olan faktörler ve bunların engellenmesi için hamilelik öncesi ve doğum sonrası dönemde yapılan tarama testlerinin önemi konularında farkındalık ve davranış değişikliği oluşturmak amaçlanmıştır. Yaptığımız faaliyetler sonucunda katılımcılardan olumlu geri bildirimler alınmıştır. Taramalarla engellilik nedeni olabilecek problemlerde erken teşhisin önemi konusunda farkındalık sağlanmıştır. Eğitimlerimizde proje kapsamında bastırılan broşür ve kitapçıklar dağıtılarak bilgilendirmeler yapılmış ve hedef kitlemizin üstünde 4 bin 864 kişiye ulaşılmıştır. İl genelinde 80 eğitim ve 1 panel gerçekleştirilmiştir. 20 riskli gebeye ve 70 yeni doğan annesine ziyaret düzenlenerek ziyaretlerde anne ve babalara bilgilendirme yapılarak broşür ve kitapçık verilmiştir. Projenin başarıyla tamamlanmasına emek veren tüm paydaş kurumlara ve proje ekibine teşekkür ederim."

Düzenlenen program sonrasında EDES projesinde emeği geçenlere katılan protokol tarafından teşekkür belgesi verildi ve ardından kapanış pastasının kesilmesiyle birlikte program sona erdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.