Ihlara Vadisinin Cam Terası, Bakan Ersoy tarafından açıldı

Ihlara Vadisinin Cam Terası, Bakan Ersoy tarafından açıldı
Aksaray Belediyesi tarafından dünyanın ikinci en büyük kanyonu olan Ihlara Vadisine yaptırılan Cam Teras, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla hizmete açıldı. Çok sayıda kilise ve tarihi yapılarla zenginleşen Ihlara Vadisi, Melendiz Çayı’nın geçtiği eşsiz bir coğrafyaya sahip. Bu doğal ve tarihi mirası daha yakından görebilmek amacıyla Aksaray Belediyesi tarafından hayata geçirilen Cam Teras projesi, bölgenin turizm potansiyelini...

Aksaray Belediyesi tarafından dünyanın ikinci en büyük kanyonu olan Ihlara Vadisine yaptırılan Cam Teras, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla hizmete açıldı.


Çok sayıda kilise ve tarihi yapılarla zenginleşen Ihlara Vadisi, Melendiz Çayı’nın geçtiği eşsiz bir coğrafyaya sahip. Bu doğal ve tarihi mirası daha yakından görebilmek amacıyla Aksaray Belediyesi tarafından hayata geçirilen Cam Teras projesi, bölgenin turizm potansiyelini artırmayı hedefliyor. Proje çerçevesinde yapılan çevre düzenlemesiyle birlikte, ziyaretçilere bölgeyi daha detaylı keşfetme fırsatı sunulacak. Ihlara Vadisinde bugün gerçekleştirilen açılış törenine Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da katıldı. Vadi ve cam terasta incelemelerde bulunduktan sonra bir konuşma yapan Bakan Ersoy, “Dünya’nın en büyük kanyon vadilerinden biri olan ve doğanın etkileyici güzelliklerini gözler önünde seren Ihlara Vadisini yukarıdan izlemeye fırsatı verecek olan Ihlara Cam Teras ve Kafeterya Projesinin açılışı için sizlerle birlikte olmaktan duyduğum memnuniyeti dile getirerek konuşmama başlamak istiyorum. Ihlara Vadisi, tarihi ve doğal güzellikleriyle ülkemizin en nadide yerlerinden biri. Vadinin derinliklerine inen her adımda tarih boyunca burada yaşamış medeniyetlerin izlerine rastlamak mümkün. İçerisinde 105 adet kilise yer almakta. Aynı zamanda vadiden Melendiz çayıyla da geçilebilmektedir. Bugün açılışını yaptığımız Cam Teras bu eşsiz güzelliklerin daha yakından görülmesini sağlayacak, ziyaretçilerimize unutulmaz deneyimler sunacak" dedi."Cam Seyir Terası projesinin şehir turizmine ve ekonomisine de önemli katkıları olacak"


Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak ülkenin her köşesindeki tarihi, doğal mirası korumak ve geleceğe taşımak için çalıştıklarını ifade eden Bakan Ersoy, "Ihlara Vadisinde hayata geçecek bu proje büyük bir cazibe merkezi olma potansiyeline de sahip. Vadiden 150 metre yükseklikte inşa edilen ve 12 metre açık alana sahip olan ve 150 metrekarelik cam terasıyla ziyaretçilere Ihlara Vadisi manzarasını geniş bir perspektifte en güzel noktadan seyredebilecekleri imkanlar sunacak. Açılışını gerçekleştirdiğimiz Cam Teras projesi bütünleşik bir proje olarak düşünüldüğünde ve sosyal donatılarıyla da zenginleştirilmiş bir proje. Aynı anda 200 kişilik dolaşım alanına sahip Cam Teras projesi içerisinde şu anda burada da görebildiğiniz kadarıyla kafeterya bölümünün yanı sıra yürüyüş yolu, fotoğraf çekim noktası, otopark, mescit ve lavabolar da yer almakta. Proje için ayrıca özel bir çevre ve mezar çalışması da yapıldı. Her yıl yaklaşık 1 milyon yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilen Ihlara Vadisi ören yeri, tarihi ve doğal güzelliklerin yanı sıra bölgeye gelen turistlere bakanlığımızın gerçekleştirdiği çevre düzenleme projesiyle 14 kilometre uzunluğundaki muhteşem bir trekking parkurda fırsat da sunulmakta. Şimdi bu projenin son etabı olan Ihlara kasabası içerisinde girişi sağlayacak Ihlara kasaba içi yürüyüş yolu ve karşılama merkezi projesini de hayata geçireceğiz. Böylece Ihlara kasaba merkezinden vadiye giriş yapan ziyaretçiler Selime Katedraline kadar kesintisiz 14 kilometre yürüyüş yapabilme imkanına kavuşmuş olacak. Ayrıca Kapadokya’nın en özel tarihi mekanlarından biri olan Selime Katedrali Karşılama Merkezi ve Çevre Düzenleme Projesi üzerinde de çalışmalarımız devam ediyor. Bakanlığımıza bağlı en çok ziyaret edilen ören yerlerinden biri olan Ihlara Vadisi’nde hayata geçirilen Cam Seyir Terası projesinin şehir turizmine ve ekonomisine de önemli katkıları olacağına eminim. Cam Terası ilk aşamada günlük olarak 2 bin yerli ve yabancı turistin ziyaret etmesi planlıyor. Ama bunu bir adım olarak düşünmeliyiz. Devamı niteliğinde de yeni projeler bölge halkı ile belediye başkanımızın da söyledikleriyle konuşulacak inşallah" şeklinde konuştu.


Bakan Mehmet Nuri Ersoy, Aksaray’ın Güzelyurt ilçesinde 2 Haziran’da seçimlerin yenileneceğini de hatırlatarak, "Ülkemizin yerel yöneticilerini belirlemek için 31 Mart tarihinde sandık başına gitmiştik. Güzelyurt’ta ise ilçe seçim kurulunca seçimin yenilenmesi kararı alınmıştı. Bu hafta sonu Güzelyurtlular yeniden sandık başına gidecek. Halkımızın kendisine en güzel hizmeti sunacak adayı seçeceğine eminim. Ben seyir keyfi yüksek bu projenin hayata geçirilmesinde başta belediye başkanımız Evren Dinçer olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi."Aksaray Belediyesi olarak önemli bir turizm yatırımını faaliyete geçirmiş bulunmaktayız"


Aksaray Belediye Başkanı Evren Dinçer ise Aksaray’ın Kapadokya’nın merkezinde bulunan ve bölge itibari ile de çok çok önemli turizm alanlarına sahip bir il olduğunu ifade ederek, "Aksaray, 11 bin yıllık tarihi geçmişe sahip bir vilayetimiz. Bu alan da Dünya’nın en büyük 2. kanyonu Ihlara Vadisi. Hasan Dağı’mız, Tuz Gölü’müz ve birçok tarihi ve kültürel oluşumlarımız Aksaray sınırları içerisinde mevcut. Aksaray’da turizmi canlandırmak, turizme katkı sağlamak, bu potansiyeli açığa çıkarmak adına Aksaray Belediyesi olarak önemli bir turizm yatırımını faaliyete geçirmiş bulunmaktayız. Ihlara Vadimizin en güzel bölgelerinden bir tanesinde ve vadi tamamen en güzel şekilde seyir halinde görülebilen bir alana Cam Teras projemizi hayata geçirmiş bulunmaktayız. İçerisinde kafeteryamızın bulunduğu, sosyal alanlarımızın bulunduğu Cam Terasımız inşallah şehrimize, Ihlara kasabamıza hizmet etmiş olacak. Turizm için bölgemize gezmeye gelen, bölgemizi tanımaya gelen yerli ve yabancı tüm turistlerimize hizmet edecek nitelikte bir tesisimiz. Hayırlı olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.


Konuşmaların ardından Bakan Ersoy ve protokol mensupları kurdele keserek açılışı gerçekleştirdi.


Açılışın ardından Bakan Ersoy ve Başkan Dinçer 2 Haziran tarihinde yeniden seçimin yapılacağı Güzelyurt ilçesine geçti. Burada vatandaşlarla buluşan Ersoy seçimde AK Parti’ye destek isterken, tarihi ve kültürel alanları gezerek çalışmaları yerinde inceledi.Ihlara Vadisinin Cam Terası, Bakan Ersoy tarafından açıldı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.