• BIST 3.179,99
 • Altın 988.035
 • Dolar 18.4995
 • Euro 18.1294
 • Adana 36 °C
 • Adıyaman 35 °C
 • Afyon 27 °C
 • Ağrı 26 °C
 • Amasya 31 °C
 • Ankara 29 °C
 • Antalya 40 °C
 • Artvin 26 °C
 • Aydın 36 °C
 • Balıkesir 32 °C

Kayseri Ticaret Odası Başkanı Mahmut Hiçyılmaz:

Kayseri Ticaret Odası Başkanı Mahmut Hiçyılmaz:
Kayseri Ticaret Odası (KTO) ve Gıda Mühendisleri Odası Kayseri Temsilciği tarafından düzenlenen "Göçün Engellenmesi, Tarım Ve Gıda'da Bağımsızlık"...

Kayseri Ticaret Odası (KTO) ve Gıda Mühendisleri Odası Kayseri Temsilciği tarafından düzenlenen "Göçün Engellenmesi, Tarım Ve Gıda'da Bağımsızlık" konulu panelde konuşan KTO Başkanı Mahmut Hİçyılmaz, "Gıda ihtiyacının karşılanması önemli sorun haline geliyor" dedi.

KTO Konferans Salonu'nda düzenlenen panele Gıda, Tarım ve Hayvancılık eski Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, KTO Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, Gıda Mühendisleri Odası Kayseri Temsilcisi Ergün Türkaslan ve davetliler katıldı.

Panelin açılış konuşmasını yapan KTO Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, dünyadaki nüfus artışına bağlı olarak, gıda ihtiyacının karşılanması önemli sorun haline geldiğini söyledi. Hiçyılmaz, "Gelişmekte olan ülkelerde nüfus artışına bağlı, tarım ürünleri talebinin artması ve gıda fiyatlarının yükselmesi engellenemez bir hal almıştır. Bu durum ülkelerin tarımsal ihtiyaçlarının karşılanmasında tehdit oluşturmaktadır. Tüm dünyada bilişim ağlarının ilerlemesine yönelik çalışmaların yapılması, tarım faaliyetlerinin geri plana itilmesine sebep olmaktadır. Bu durumun sonucu olarak, gıda güvenliği ve tarımsal faaliyetlere yönelik tehlikelerin gündeme gelmesi söz konusudur. İnsanın hayatını devam ettirmesi ve sağlıklı yaşaması için teknolojik kazanımlar ertelenebilir, ancak temel besin kaynakları olmadan yaşanamayacağı bir gerçektir. Bu doğrultuda gıda sektörünün geniş bir etki alanına sahip olması nedeniyle, tarım politikaları, ülkelerin siyasal, ekonomik ve sosyal politikalarının en önemli parçasını oluşturmaktadır" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin bulunduğu coğrafyada yaşanan karışıklıklar ve savaş hali nedeniyle Türkiye'nin son yıllarda büyük göç aldığı ve almaya devam edeceğini kaydeden Hiçyılmaz, bu durumun her türlü riski beraberinde getirdiği gibi tarımsal güvenlik ve gıdaya ulaşılabilirlik konusunda sakıncalar oluşturduğunu belirtti. Hiçyılmaz, "Türkiye'nin kendi nüfusuna ek olarak, aldığı göçle gelen nüfusun gıda ihtiyacının karşılanması büyük önem arz etmektedir. Bunun yanı sıra, gıda konusunda dışa bağımlılığın azaltılması, gelecek nesillerin gıdaya ulaşımı konusunda tarımsal faaliyetlerin düzen içinde yürütülmesi de gerekmektedir" dedi.

Hiçyılmaz, konuşmasını şu şekilde tamamladı:

"Türkiye ekonomisinde çok önemli bir yere sahip olan gıda sektörünün büyümesi ve rekabet gücünün arttırılması tarımsal üretimin gelişmesi ve sorunlarının çözümü ile yakından ilgilidir. Sektördeki olanakların iyileştirilmesi ve tarımsal üretimin gelişmesi için Odamızda tarım ve gıda üzerine, 8 ayrı meslek komitemiz çalışmalarda bulunmaktadır. Oda yönetimi olarak tüm meslek komitelerimizde olduğu gibi bu komitemizde gündeme gelen konulara büyük bir önem vermekteyiz. Komitelerimizde yapılan çalışmalar neticesinde yönetim kurulu gündemimize gelen konu ve sorunları büyük bir titizlikle ele almaktayız. Bugün bu toplantıda bir arada olmamız, sorunların tespiti ve çözüm önerilerinin gündeme taşınması bakımından önemlidir. İlerleyen günlerde de bu tür panel ve toplantılara ev sahipliği yaparak, ülkemizin ve şehrimizin her alanda gelişmesine katkı sunmaya devam edeceğimizi belirtmek istiyorum."

Gıda Mühendisleri Odası Kayseri Temsilcisi Ergün Türkaslan ise, "Mevcut üreticiye gerekli desteklerin sağlanması ile gerekirse yeni bir ırk oluşturulmalı ve yeni ekin alanları oluşturulmalıdır. Orta ve uzun vadede ülkemizin kendi kendine yetebilen güçlü hale getirilmesi sağlanmalıdır. Biz bu düşüncedeyiz. Maalesef köylerde insanlar kalmadı. Bir sebepten dolayı büyük ilçelere ve illere göç yaşandı. Bu göçlerin birçok sebebi vardır. Bizim köylülerimize çiftçilik ve tarım konularında destek aktarılamadı" ifadelerini kullandı.

Kayseri Ticaret Odası Başkanı Mahmut Hiçyılmaz:

Kayseri Ticaret Odası Başkanı Mahmut Hiçyılmaz:

Kayseri Ticaret Odası Başkanı Mahmut Hiçyılmaz:

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2002 Haber Sitesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0850 533 02 62 Faks : 0212 210 34 00