Kurban Bayramı öncesinde bıçakçılarda yoğunluk başladı

Kurban Bayramı öncesinde bıçakçılarda yoğunluk başladı
Kırşehir’de, Kurban Bayramı öncesinde bıçakçılar yoğun mesai yapmaya başladı. Tarihi Uzun Çarşı; bayram öncesinde vatandaşın uğrak yeri haline geldi. Bıçakçılardaki mesai erken saatlerde başlayıp geç saatlerde sona eriyor. Kırşehir’de Ahi Çarşısı, Ünal Çarşısı, Ahi Külliyesi’nde yer alan Zanaatkarlar Çarşısı gibi uğrak yerlerinden bir tanesi de tarihi çok eskilere dayanan ve unutulmaya yüz tutmuş mesleklerin yapıldığı Uzun Çarşı’da...

Kırşehir’de, Kurban Bayramı öncesinde bıçakçılar yoğun mesai yapmaya başladı.


Tarihi Uzun Çarşı; bayram öncesinde vatandaşın uğrak yeri haline geldi. Bıçakçılardaki mesai erken saatlerde başlayıp geç saatlerde sona eriyor. Kırşehir’de Ahi Çarşısı, Ünal Çarşısı, Ahi Külliyesi’nde yer alan Zanaatkarlar Çarşısı gibi uğrak yerlerinden bir tanesi de tarihi çok eskilere dayanan ve unutulmaya yüz tutmuş mesleklerin yapıldığı Uzun Çarşı’da erken başlayan gün gece geç saatlerde sona eriyor. Çarşı esnaflarından kalaycılık ve bıçak bileyciliğiyle ilgilenen Uğur İşeri; bayram öncesinde vatandaşın bıçak, çaydanlık ve tencere tamiratına geldiklerini söyledi. Çarşının yaklaşık 40 yıllık esnafı olan Murat İşeri; "Esnaflar olarak Kurban Bayramı’na hazırlanıyoruz. Müşterilerimizden talebimiz bir an önce sıkışıklık olmadan tamiri yapılacak ne ürünleri var ise erkenden getirmeleridir" dedi. Vatandaşlar da bayram öncesi hazırlıklarını bitirmek için çarşıdaki esnaflara erken saatlerde gidiyor.


Ahiliğin başkenti Kırşehir’de, asırlardır esnaf tarafından kullanılan ve yeni iş merkezlerinin faaliyete geçmesine rağmen önemini yitirmeyen tarihi Uzun Çarşı, Anadolu’nun 5 bin yıllık tarihinin araştırıldığı ve 800 yıl öncesine ait ahi ocaklarının bulunduğu kent merkezindeki Kalehöyük’ün yanında yer alıyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.