Tarihi Kentler Birliği Buluşması Bergama’da Gerçekleşti

Tarihi Kentler Birliği Buluşması Bergama’da Gerçekleşti
Tarihi Kentler Birliği (TKB) toplantısı, "İçinde Su Geçen Kentlerde Yeni Olanaklar ve UNESCO Dünya Mirası Sürecinde Bergama Deneyimi" başlığı ile İzmir'in...

Tarihi Kentler Birliği (TKB) toplantısı, "İçinde Su Geçen Kentlerde Yeni Olanaklar ve UNESCO Dünya Mirası Sürecinde Bergama Deneyimi" başlığı ile İzmir'in Bergama ilçesinde gerçekleştirildi.

Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç'in ev sahipliğinde kültür merkezi BerKM'de yapılan toplantıya UNESCO Milli Komitesi Başkan Yardımcısı Büyükelçi Hüseyin Avni Botsalı, Bergama Kaymakamı Osman Nuri Canatan, ÇEKÜL Vakfı ve Tarihi Kentler Birliği Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, Kütahya'nın Aslanapa Belediye Başkanı Asaf Akar, Altıntaş Belediye Başkanı Ferit Karabulut, Çavdarhisar Belediye Başkanı Halil Başer, Zonguldak'ın Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Manisa'nın Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, Edirne'nin Havsa Belediye Başkanı Oğuz Tekin, Eskişehir'en İnönü Belediye Başkanı Kadir Bozkurt, İzmir'in Beydağ Belediye Başkanı Süleyman Vasfi Şentürk, Çanakkale'nin Küçükkuyu Belediye Başkanı Cengiz Balkan, İzmir'in Konak eski Belediye Başkanı Muzaffer Tunççağ, Bergama eski Belediye Başkanı Sefa Taşkın, Dikili eski Belediye Başkanı Osman Özgüven ve TKB üyesi belediyelerde alanla ilgili uzmanlar katıldı.

"Uygar bir mekânda olmaktan dolayı çok mutluyum"

Toplantının açılış konuşmasını yapan ÇEKÜL Vakfı ve Tarihi Kentler Birliği Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, "Uygar bir mekânda olmaktan dolayı çok mutluyum. Dünyada bütün sistemler değişiyor ve ortak diller oluşuyor. Bergama işte bu ortak dillerin her aşamasında varlık nedenini kanıtlayacak nitelikte adımlar atıyor. Bergama'nın her noktasına dönüp baktığınız zaman bir beylik dönemine bakıyorsanız, bir Helenistik döneme bakıyorsanız, bir Roma dönemine bakıyorsanız ve bunlar iç içeyse orada akan suyun derinliği var demektir" dedi.

Sözen, "Kültürel kimliğin çeşitliliğe dayanan varlığını korumadıkça ulusal birlik olmaz. Disiplin, güven ve beraberlik oluşturmaya ihtiyacımız var" diye konuştu.

"Tarihi Kentler Birliği hepimize okul oldu"

Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç ise, "Başta belediye başkanları için, belediyelerde kültür işiyle, tarihle, restorasyonla, kentsel korumayla uğraşan herkes için, hatta kaymakamlarımız için, valilerimiz için Tarihi Kentler Birliği bir okul oldu" diyerek birliğin önemine dikkat çekti. Başkan Gönenç, "Bergama özel ve ayrıcalıklı bir kent. Burada 2 bin 500 yıldan beri kesintisiz bir yaşam var. Burada insan nefesi ve ayak izleri hiç eksik olmadı. Onların birikmiş kültürleri, onların bizlere bıraktığı değerler çoğala çoğala ve birbirine eklenerek devam etti. Bu çok kültürlülük, çok katmanlılık UNESCO tarafından da "Çok Katmanlı Peyzaj Alanı" olarak 22 Haziran 2014 yılında tescillendi. Böyle bir kentte yaşamanın onuru ve gururunun yanında bir de bizim omzumuza yüklediği bir sorumluluğu da var. Çünkü bu emanetleri bizim korumamız gerekiyor" dedi.

"Eğitim, bilim ve kültür; barış, huzur, istikrar ve refah getirir"

UNESCO Milli Komitesi Başkan Yardımcısı Büyükelçi Hüseyin Avni Botsalı, "UNESCO hakkında farkındalığı, Türkiye'de karar organlarında, siyasal iktidar düzeyinde ve toplumumuzun daha geniş katmanlarında, sokaktaki düz insana kadar arttırabildiğimizde ülkemizin, halkımızın, ulusumuzun geleceğini güvence altına almış olacağız. Bugün sıradan politikacılar, sokaktaki bazı insanlar, kamuoyunun bazı kanaat önderleri "kültür" de neymiş, uygar kişilerle uğraşmayalım, etrafımız yangın yeri, ülkemizin içinde sorunlar var, ekonomiyi büyütmeye çalışıyoruz, bu işlere kaynak ve zaman zayi edilir mi" diye kolaycılığa kaçıyorlar. Hâlbuki bu anlayışın harakiri ile intiharla özdeş olduğunu anlamaları gerekir. Eğitim, bilim ve kültürden kaynağını almayan hiçbir başarı, hiçbir büyüme, hiçbir evrimleşme insanlığa barış, huzur, istikrar ve refah getiremez" şeklinde konuştu.

BerKM önemli oturuma sahne oldu

Yönetmen Hasan Özgen'in "Tarihi Kentler Birliği Filmi-Vatan Nedir?" adlı filminin gösterildiği etkinlikte "İçinden Su Geçen Kentlerde Yeni Olanaklar: UNESCO Dünya Mirası Bergama Deneyimi" adlı bir oturum gerçekleştirildi. ÇEKÜL Yönetim Kurulu Üyesi ve Şehir Plancısı Namık Kemal Döleneken'in başkanlığını yaptığı oturumda Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, "Bergama'da Doğal Kültürel Miras Öncelikli Yeni Gelişmeler" konusunu anlattı. Oturumda Bergama UNESCO Dünya Miras Alanı Başkanı Yaşagül Ekinci ise "Kültürel Peyzaj Tanımlaması Altında Kültürel, Kırsal ve Doğal Miraslara Bütüncül Bakış Açısının Gelişmesi ve Bu Gelişmenin Yerel Yönetimlerin Faaliyetlerine Yansımaları, Bergama Örneği', UNESCO Milli Komitesi Başkan Yardımcısı Büyükelçi Hüseyin Avni Botsalı "Dünya Barışı ve Gelecek Nesiler İçin Kültürel Miras ve UNESCO" konularına değindi. ÇEKÜL Vakfı ve Tarihi Kentler Birliği Danışma Kurulu Başkanı Metin Sözen ise "2017 Sonuçları Işığında 2018 Hedefleri ve İçinden Su Geçen Kentler" konusunda konuştu.

"Tarihi Kentler Birliği Bergama Buluşması", katılımcıların Antik Pergamon Kenti, Kızıl Avlu, Kale Mahallesi ve Arasta'da yapılan inceleme gezisi ile sona erdi.

Tarihi Kentler Birliği Buluşması Bergama’da Gerçekleşti

Tarihi Kentler Birliği Buluşması Bergama’da Gerçekleşti

Tarihi Kentler Birliği Buluşması Bergama’da Gerçekleşti

Tarihi Kentler Birliği Buluşması Bergama’da Gerçekleşti

Tarihi Kentler Birliği Buluşması Bergama’da Gerçekleşti

Tarihi Kentler Birliği Buluşması Bergama’da Gerçekleşti

Tarihi Kentler Birliği Buluşması Bergama’da Gerçekleşti

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.