Türkiye'nin En Zenginlerinin Serveti Azaldı

Türkiye'nin En Zenginlerinin Serveti Azaldı
Forbes tarafından açıklanan türkiye'nin en zengin 100 insanın yer aldığı listede geçen yıla göre servet azalması yaşandı.

Türkiye'nin en zengin 100 kişisi açıklandı. Forbes tarafından oluşturulan listenin ilk 3'ünde Murat Ülker, Hüsnü Özyeğin ve Ferit Şahenk yer aldı. Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker'in geçen yıl 4.4 milyar dolar olan kişisel serveti bu yıl 2.9 milyar dolara gerilerken, geçen yıl 2.7 milyar doları olan Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin, bu yıl 2.6 milyar dolar ile yine ikinci sırada yer aldı. Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk ise 2.4 milyar dolarlık servetiyle, geçen yıl Semahat Sevim Arsel'in olan üçüncü sıraya oturdu. Dördüncü sırada Arsel, beşinci sırada da Rahmi Koç yer aldı.

GEÇEN YIL 100.4 MİLYAR DOLARDI
Bu yıl ‘En Zengin 100 Türk’ listesindeki iş adamlarının toplam serveti geçen yıla göre yaklaşık 6 milyar dolar azaldı. Geçen yıl ilk 100'ün serveti 100.4 milyar dolar seviyesindeyken, bu yıl 94.7 milyar dolara, servetleri 1 milyar dolar ve üzeri olanların sayısı da 33'ten 31'e geriledi. Geçen yıl milyarder olan 7 isim ise bu unvanlarını kaybetti. Bu yıl ilk defa serveti 1 milyar doların üzerine çıkan 5 yeni isim listeye dahil oldu. LC Waikiki'nin büyük hissedarları Mustafa Küçük ve Şefik Yılmaz Dizdar, ilk defa listeye girdi. Akfen Holding'in kurucusu Hamdi Akın, listede ilk kez 'milyarder' olarak bulunurken, Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir ve ortağı Sezai Bacaksız da daha önce milyarder olarak yer aldıkları listeye 2 yıl aradan sonra yine aynı unvanla döndü. Aydın Doğan ve Mehmet Emin Karamehmet ise zenginler listesinde ama artık milyarder değil.

Forbes 100'ün öne çıkanları
¥ Listede bulunan isimler arasında minimum servet 400 milyon dolar.
¥ Forbes 100'ün yaş ortalaması 61’de. 11’inin yaşı da 80'in üzerinde.
¥ 40 yaş ve altı zengin sayısı 5.
¥ Servetini kendisi edinen kadın sayısı 1.
¥ İlk 100'deki milyarder kadın sayısı 5.
¥ Listenin en zengin çifti, 2.2 milyar dolarla Suna-İnan Kıraç oldu.
¥ Kadınların toplam servetteki payı yüzde 18.9’a ulaşıyor.
¥ Türkiye'de üyelerinin serveti 1 milyar doları aşan 35 aile bulunuyor

En zengini Koç ailesi

En zengin aile 8.74 milyar dolarlık serveti ile Koç ailesi. İkinci sırada 6.2 milyar dolarla Sabancı ailesi yer alıyor. Üçüncü sırada Şahenk ailesi var. Şahenk ailesinin serveti 4.9 milyar dolar. Ülker ailesinin 4.77 milyar dolar, Arkas ailesinin ise 3.1 milyar dolar serveti bulunuyor.

Yatırımları gayrimenkul

Forbes "En zengin 100 Türk" listesinde borsanın servete katkı oranı bu yıl azaldı. Şimdi milyarderlerin yatırımlarının enerji ve gayrimenkule yöneldiği görülüyor. Listede dolar milyarderi olan 100 isim, ABD'nin yakında açıklayacağı 'Global Milyarderler' listesine de girecek.

Kaybedenler

¥ Murat Ülker: Serveti 4.4 milyar dolardan 2.9 milyar dolara geriledi. Kayıp 1.5 milyar dolar.
¥ Filiz Şahenk: 2.2 milyar dolardan, 1.5 milyar dolara gerileyen servetindeki erime 700 milyon dolar.
¥ Ali Ağaoğlu: Serveti 1 milyar 750 milyon dolardan 1.2 milyar dolara indi. Kayıp 550 milyon dolar.
¥ M.E. Karamehmet: Serveti, 550 milyon dolar eridi. Şimdi 600 milyon doları var.
¥ Rahmi Koç: 2.5 milyar dolardan 2 milyar dolara inen servetinden 500 milyon dolar kaybetti.
¥ Semahat Arsel: Servetindeki gerileme 400 milyon dolar.
¥ Suna Kıraç: 400 milyon dolar gerilemeyle 1.8 milyar dolarlık servete sahip.
¥ Şarık Tara: Serveti 400 milyon dolar geriledi. Şimdi 2 milyar doları var.
¥ Deniz Şahenk: 250 milyon dolar gerileyen serveti tam 1 milyar dolar.
¥ M. Latif Topbaş: 250 milyon dolarlık erime var. Serveti 1.1 milyar dolar.

ABD’de kazanıp ilk 100’e girdiler

Milyarderlik unvanlarını kaybedenler arasında ünlü iş adamları Mehmet Emin Karamehmet ve Aydın Doğan da yer aldı. Türkiye'de yerli uçağı üretmek için adım atan Nevada Sierra adlı şirketleri bulunan Eren ve Fatih Özmen çifti, toplamda 1.7 milyar dolarlık servetleriyle listenin 33. sırada yer buldu. Böylece listede servetini ABD’de edinmiş Türklerin sayısı da Chobani Yogurt’un sahibi Hamdi Ulukaya, radar ve haberleşme teknolojileri üreten Hitit Corporation kurucusu Yalçın Ayaslı ve Alexico Group’un sahibi İzak Şenbahar ile birlikte beşe çıkmış oldu. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.